Bible vyhledávačů: Kde hledat, když Google umře?

Google na laptopu

<script type='text/javascript'></script>


Nedávný výpadek Google v Česku a blízkém okolí byl celkem nepříjemným zážitkem. Nedalo se přihlásit do e-mailové schránky, nefungovalo přehrávání videí na YouTube, překladač ani další aplikace. Abychom se nemuseli spoléhat pouze na jednoho poskytovatele internetových služeb, poohlédneme se po alternativách.

Seznam a co dál?

Většina asi ví, že vyhledávat se dá i na českém Seznamu, na němž si můžete založit taktéž e-mailovou schránku a využívat další služby. Přestože jeho výsledky hledání nejsou – ruku na srdce - nijak valné, na Seznamu u nás stále vyhledává asi 30 % lidí.

Podobně funguje Yahoo, které si pamětníci vybaví i jako samostatný vyhledávač. V současné době však tato platforma vyhledává kompletně pomocí Bingu.

Bingo, Bing!

Vyhledávač Bing společnosti Microsoft je aktuálně druhým nejpoužívanějším vyhledávačem na světě a poskytuje celkem slušné výsledky i v češtině. V rusky mluvících zemích pak jednoznačně vede Yandex, v Číně zase Baidu. Ale i přesto je nutno podotknout, že celosvětově stále drží něco přes 60 % všech vyhledávacích dotazů Google.

Trocha soukromí, což?

Google, ale i další výše zmíněné vyhledávače sbírají o svých uživatelích značné množství informací a tak není na škodu vědět, že existují vyhledávače, které tvrdí, že to nedělají. Mezi takové patří například duckduckgo.com, který vcelku přijatelně vyhledává i v češtině, a ixquick.com, který vám taktéž celkem obstojně zobrazí i výsledky z českých stránek.

Další vyhledávací alternativy

Stále funkční je také vyhledávač ask.com a i v češtině poskytne celkem slušné výsledky. Jedná se prakticky o něco mezi Q&A webem (Questions & Answers) a vyhledávačem. 

Další možností je server dogpile.com, který ovšem není vyhledávačem sám o sobě, ale výsledky přináší prostřednictvím vyhledávání na Googlu, Bingu, Yandexu a dalších. Pokud ale hledáte něco v češtině, tak úplně z něho moc nadšeni nebudete.

Znalostní weby a diskuzní fóra

Při hledání informací můžete zabrousit na různá diskuzní fóra. Existuje však také stránka, která je prohledá za vás. Díky webu boardreader.com můžete jednoduše vyhledávat na několika diskuzích naráz.

Wolframalpha.com je pak znalostní web, na kterém najdete odpovědi na dotazy z řady oblastí, počínaje matematikou a statistickými údaji po informace o jídle nebo počasí. Bez dobré angličtiny si ale na něm moc neškrtnete.

Historie internetu

Zajímavým webem je archive.org a jeho „mašina na cestování časem“. Díky nástroji Wayback Machine se totiž můžete podívat, jak vypadaly různé webové stránky v internetovém pravěku. A je to celkem zábavné i poučné. 

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.