Někteří odborníci vyjadřují z rychlého růstu a nepředvídatelnosti modelů umělé inteligence obavy. Vedoucí oddělení pro AI ze společnosti Microsoft niceméně potvrdil, že si v této oblasti i nadále svoje odhodlání zachovají. Pokud bychom se vrátili o několik let zpátky, zjistili bychom, že Microsoft do startupu OpenAI, jehož doménou je právě umělá inteligence, investoval 1 miliardu dolarů a teď svoji investici dále posiluje.
Pohled společnosti Microsoft na umělou inteligenci
Společnost Microsoft, která za finanční zdroje a výpočetní výkon vděčí především službě Azure, teď vyvinula GPT4. Ten o nejvýkonnější jazykový model, jaký kdy společnost OpenAI vytvořila. Najdete ho pod názvem ChatGPT – na první pohled prostinký chatbot.
Spousta lidí vyjadřuje svoje obavy, ale viceprezident společnosti Microsoft pro platformy umělé inteligence Eric Boyd zdůraznil, jak obrovský potenciál tato technologie má. Podle něj zvýší lidskou produktivitu a podpoří globální ekonomický růst. A právě proto se domnívá, že by nebylo správné, kdybychom tuto nově vyvinutou technologii jednoduše zavrhli.
Společnost Microsoft navíc integrovala silné stránky GPT4 do svého vyhledávače Bing. A před několika měsíci tuto pokročilou technologii zabudoval i do virtuálního digitálního asistenta – Copilota. Vylepšení stávajících softwarových produktů, jako jsou například textové editory a tabulkové procesory, se tedy nabízí.
Podle Erica Boyda se Microsoft v oblasti umělé inteligence nezaměřuje na ovládnutí světa, ale spíše na transformaci vztahu lidí a počítačů. Přesněji řečeno, Microsoft má tendenci modifikovat tradiční rozhraní a podpořit více interakcí na bázi jazyka. To nám v důsledku pomůže zbavit se neustálého spoléhání se na klávesnici.
V reakci na obavy z rychlého vývoje umělé inteligence Boyd uznává odborné know-how analytiků z oboru a tvrdí, že Microsoft jejich připomínky nebere na lehkou váhu. Uvádí ale, že není důvod k pochybnostem nebo obavám, protože jejich obavy jsou od toho, co OpenAI skutečně dělá, na hony vzdálené.
Navzdory všem fámám se o AI pořád bavíme stylem, že současné možnosti jazykových modelů, jako je ChatGPT, jsou budoucností. Tvrdí, že jejich cílem není, aby AI ovládla svět, a svá tvrzení podporuje omezenými schopnostmi těchto modelů, jako je například generování pouze textového výstupu.
Spíše se obává celkového potenciálu AI, který může ještě víc prohloubit stávající sociální problémy. Proto se domnívá, že je zásadní vědět, jak AI používat bezpečně a zodpovědně v různých modelech a aplikacích.
Je umělá inteligence pro lidstvo skutečně hrozbou?
Role umělé inteligence vzrostla téměř ve všech odvětvích. Lidé dnes například implementují umělou inteligenci ve zdravotnictví, realitách, obchodní komunikaci, výrobě a tvorbě webových stránek. Využití umělé inteligence jde ale ještě dál a stává se součástí našich každodenních koníčků, jako je například streamování obsahu online nebo hraní hazardních her.
V současné době se nenajde snad žádná streamovací platforma ani kasino, které by svůj produkt tím či oním způsobem nevylepšily pomocí AI. Například hazardní hraní je v řadě zemí vysoce konkurenčním odvětvím a ta nejlepší automatová kasina využívají AI ke zlepšování svých doporučovacích algoritmů a prediktivních modelů, aby si udržela náskok před konkurencí.
Jak se ale Boyd domnívá, hlavní obavy v souvislosti s umělou inteligencí vzbuzuje potenciální škoda, která by mohla vzniknout, pokud by tato technologie byla použita nevhodným způsobem nebo pokud by byla aplikována na úkoly, pro které není vhodná, například na řízení letového provozu. Mimo jiné dodává, že existuje vysoké riziko škodlivých útoků ze strany hackerů, kteří do algoritmů umělé inteligence implementují škodlivý software.
Proto tvrdí, že by měla existovat určitá míra, do jaké bude moct být umělá inteligence součástí našich životů a do jaké by ji společnosti měly implementovat. Například byste neměli prodávat software pro rozpoznávání obličeje svojí firmy orgánům činným v trestním řízení. Také by bylo ideální, pokud by existovaly různé regulační rámce a směrnice, které by se zabývaly všemi problémy souvisejícími s AI. Lidem by to dodalo jistotu ohledně vlastní bezpečnosti.
Boyd ale nezdůrazňuje jenom důležitost regulačních opatření a nutnost určit, kde je vhodné AI používat. Současně totiž zmiňuje, že společnost Microsoft získala v konkurenčním prostředí průlomových technologií AI značnou výhodu. Je to dáno tím, že tato revoluční společnost má divize pro výzkum AI, které jsou na špici.
Nicméně divize pro výzkum AI začínají budovat i další technologičtí giganti, jako například Google, a tvrdě pracují na tom, aby mohli zákazníkům přinášet produkty na bázi AI. BigTech tedy nejeví žádné známky, že by měl zpomalovat. Umělá inteligence vykazuje známky čím dál silnějšího růstu a pokroku, z čehož vyvstává potřeba vzdělávat zaměstnance a společnosti v tom, jak s ní pracovat a jak ji implementovat.