Máte rádi staré pecky? Hry, které vyšly na sklonku 80. a během 90. let? Myslíte si, že pařby jako Doom, Duke Nukem 3D, Civilization, Stonekeep nemají konkurenci? Rádi byste si tyto skvělé hry zahráli znovu po letech, ale váš operační systém tvrdošíjně odmítá tyto skvosty korektně spustit? Nezoufajte, od toho tu je program DOSBox!
Ale co to je DOSBox? Začneme pěkně popořádku.
DOSBox je emulátor (program, který napodobuje funkce jiného programu, nebo zařízení), primárně určený na hraní starších her, které byly napsány pro operační systém DOS, což je právě problém, se kterým si veškeré verze Windows XP / Vista prostě neporadí.
DOS měl jiný princip práce s operační pamětí, jinak komunikoval s tehdejšími přídavnými zařízeními (zvukové , grafické karty...), neexistovalo nic jako je rozhraní DirectX... rozdílů se najde spousta a to je právě onen kámen úrazu.
DOSBox tyto problémy maže; umožňuje emulovat jak práci s pamětí, tak různé grafické adaptéry (ať už obstarožní černozelený Hercules nebo SuperVGA), zvuková zařízení (AdLib, Soundblaster, Gravis Ultrasound...), virtuální sériové a paralelní porty (COM, LPT), joystick a dokonce i IPX síť přes Windows TCP/IP (v rámci dvou a více spuštěných DOSBoxů na dvou a více počítačích :-).
Tvůrci do DOSBoxu implementovali i vylepšení grafického výstupu, tzv. Scalery, které například nechvalně známé kostičky pěkně vyhladí a výsledný obraz vypadá o dost lépe.
Program se dá vcelku pohodlně nastavit díky svému přehlednému konfiguračnímu souboru, kde můžete zvyšovat / snižovat výkon v závislosti na rychlosti počítače, vypínat / zapínat zvukové karty (je to vlastně jako totéž jako kdybyste v reálné 486ce vytahovali zařízení z PCI a ISA slotů :-), měnit velikost paměti apod.. ( o těchto nastaveních se podrobně rozepíši v dalším článku na téma Konfigurace DOSBoxu pro začátečníky
Co se týče systémových požadavků, DOSBox vyžaduje Windows XP/2000/Vista, Linux, MacOS. Dále pak hodně záleží na hře, kterou chcete spustit... Pokud si chcete zahrát Prince of persia, který v pohodě běhal na 286ce, stačí vám 500 Mhz procesor a cca 256 MB RAM, pokud ale chce si zahrát náročnější hru typu RPG z roku 1995 - Stonekeep se zapnutým zvukem a netrhajícím-se obrazem, potřebujete už alespon procesor o síle 1,5 GHz a alespon 512 MB RAM.
Pro představu stroj, který používám na hraní her v DOSBoxu je AMD Athlon XP 1800 Mhz, 1,5 GB DDR RAM a všechny hry které jsem zkoušel, běhají v pohodě...
Pro tuto chvíli se s vámi loučím, díky za přečtení a hodně hezkých chvil s oldschool peckama!
Více informací o dosboxu najdete na domovské stránce programu DOSBoxu
Pro NeAngličtináře a zvědavce si počkejte na další článeček, kde se budu zabývat popisem, jak nastavit DOSBox aby vám bez problémů šlapal...
Příloha | Velikost |
---|---|
dosbox.gif | 12.82 KB |
Moc pěkný článek ;-) ... k DOSBoxu jsem se dostal jen jednou v životě a to mi v něm zrovna nešlo nic napsat. Dodnes nevím proč, ale třeba se to v dalším díle dozvím =) ... jen tak dál.
Taktéž chválím za skvěle napsaný příspěvek a za dobře zvolené/zajímavé téma. Jsem taktéž zvědav na druhou část.
Hodnotím pěti body a zasílám 66 motivačních bodů do věrnostního programu. Jen tak dál... :)
tak mě dosbox ani hry pro dos moc neříkají, ale určitě bych si jej olíbil, pokud by mi někdo dokázal sehnat starý dosovský arkanoid :D:Di prince of persia sem hrál ale to byl eště dvoubarevnej :D tydle hry mi nikdy moc nešly, až na arkanoida..
jinak dosbox nepyadá složitě..
a co se článku týče, gratuluji k umístění obrázku, to mě nějak nejde :D
Co třeba ten Arkanoid stáhnout tady? :-)
http://www.abandonia.com/en/games/265/Arkanoid.html
je to on?
není :) kdysi jsem hrával ještějiného.. měl takové pěkně vybarvené a tvarované ty cihličky..
Mam nekolik zakazniku (velmi pohodlnych), kteri pouzivaji svoje DOSovske programy uz X let a nehodlaji se jich zbavit.. nedavno jeden z nich u nas koupil notas za temer 40000 a bohuzel na nej nesly nainstalovat XP, byly tam pouze Visty a nam vznikl celkem problem... program jako takovy (nejake projektovani staveb - kalkulace) pod Vistama slapal jak hodinky, jenze zakaznik chtel pracovat v maximalizovanem okne, a coz jak vsichni vime - ve Vistach to proste nejde :) ... Takze jsem sahl po DOSboxu, napsal si konfiguracni skript a voila - diky skalovatelnosti a moznosti voleb co ma DOSbox se podarilo nemozne - zakaznik opet pracoval na svojem starickem programu plnohodnotne na Vistach :) .
Este perlicka na zaver - vyrobce toho programu na kalkulaci staveb - mi osobne dekoval za to, ze jsem mu rekl o tomto reseni, jelikoz ma tech zakazniku X a penetrace Vist je jaksi cim dal vetsi :) poslal jsem mu ten muj konfiguracni skript a toto reseni nyni doporucuje pro zakazniky, kteri chteji plnohodnotne pracovat s jeho programem :).
Jinak co se tyce skriptovani - DOSbox se standardne ovlada z prikazove radky - skripty toto vsechno vylouci a beh programu plne zautomatizuji - coz je pro mnoho lidi velika pomoc, protoze nekter absolutne nevi, ze jo... :)
s těma skriptama máte pravdu, je to opravdu výborná věcička, nemuset pořád dokola zadávat ty smé příkazy... je dobré si třeba i pomocí skriptu nastavit spuštění nějakého souborvého manažera, já třeba tam mám obstarožní M602 :-) a to se potom pracuje v "DOSu" jedna báseň :-)
Zdravím. Mám dotaz. Jak mám spustit Stonekeep přes dosbox. Kdo mi poradí? děkuju.