<script type='text/javascript'></script>
Výkonnost počítačů nezadržitelně stoupá a zároveň se zvyšují nároky na jejich chlazení. Práce u hlučného počítače může být nepříjemná v každé domácnosti nebo kanceláři, obzvláště při jeho dlouhodobém používání. Naštěstí existuje řada účinných řešení, jež vám pomohou s tímto rušivým elementem hravě zatočit.
Nadměrnou hlučnost nejčastěji způsobuje ventilátor, který ochlazuje všechny vnitřní komponenty a chrání tak jednotku proti přehřátí. Jelikož jsou větráčky menší, musí se lopatky otáčet velmi rychle, aby zajistily odpovídající chlazení, což není tichá záležitost. Vyzkoušejte některou z uvedených jednoduchých rad a ztište svůj počítač jednou provždy.
1. Vizuální kontrola
První možností, jak bojovat s extrémním ruchem PC, je obyčejná vizuální kontrola stavu zaprášení vnitřních komponent. Po odšroubování krytu počítačové skříně můžete velmi jednoduše a bezplatně zjistit, zda nejsou žebra ventilátoru zanesená nečistotami, které by snižovaly jeho účinnost. Chladič se doporučuje čistit jednou za půl roku. Prach nevysávejte, tím byste mohli součástky znehodnotit, ale zbavte se jich odfouknutím, například pomocí kompresoru. Vyčištění počítače dokáže mnohdy doslova zázraky, co se týká snížením hluku.
2. Správné umístění
V některých případech může za zvýšenou hlučnost větráčku špatné umístění počítače, například ve špatně větraném prostředí, čímž dochází k přehřívání jednotky. Aby ventilátor zajistil dostatečné chlazení komponent, jede na plné obrátky. Zkontrolujte si, zda nemáte počítač umístěný zbytečně v prostředí s vysokou okolní teplotou, a zvažte jeho přesun na chladnější místo.
3. Regulace otáček
Pokud je váš stolní počítač nebo notebook příliš hlasitý, i když zrovna nezpracovává složité úkoly, můžete vyzkoušet snížit otáčky větráčku přímo ve firmwaru počítače. Tzv. BIOS spustíte stiskem kláves na klávesnici při startu počítače. Kombinace kláves pro vyvolání nabídky se může mírně lišit u každého výrobce zařízení. V BIOSu budete moci regulování otáček zapnout (volba Enabled), nechat jej běžet konstantní rychlostí (Duty Cycle Mode) nebo nastavit, aby otáčky reguloval přímo sám BIOS. Regulaci otáček můžete ovládat i přes desktopové utility, které nabízí přehlednější rozhraní a mnoho dalších praktických funkcí, například pro monitoring teploty procesoru. Aplikaci si stačí stáhnout z webových stránek výrobce vaší konkrétní základní desky, případně můžeme doporučit univerzální prográmek SpeedFan pro operační systém Windows.
3. Výměna větráčku
Jestliže je ventilátor čistý, pouvažujte o jeho výměně za účinnější model. Výrobci dodávají do počítačů vždy základní větráček, který je levný a není tak výkonný. Pokud zainvestujete několik set korun, můžete získat pokročilou chladicí jednotku, která sestává z pasivní kovové části a velkého ventilátoru s vyšší účinností a především tišším chodem chlazení při maximálním výkonu počítače.
4. Výměna pevného disku za SSD
Velký vliv na hlučnost počítače má také druh úložného zařízení. Klasický pevný disk se otáčí rychlostí pět až sedm tisíc otáček za minutu. Hlasitost otáčení můžete zredukovat vložením disku do speciálních rámečků, ale mnohem efektivnějším řešením je nahrazení pevného disku jednotkou SSD, která se vyznačuje mnohem nižší hlučností, neboť neobsahuje žádné pohyblivé součástky. Solid-state disk je sice několikrát dražší než obyčejný pevný disk, nicméně jeho výhodou je vyšší výkon.
5. Výměna procesoru
Ač se to může zdát s podivem, rychlost procesoru má na hlučnost počítače rovněž svůj podíl. Jestliže není procesor dostatečně výkonný, dochází k většímu namáhání ostatních komponent, které se mnohem více přehřívají, a tím pádem jsou větráčky nuceny systém silněji ochlazovat. Nákupem nového procesoru můžete tento problém vyřešit a nadměrný hluk zredukovat na minimum.
kdyby místo nějaké sračkoidní hry tam ty ku*dy daly pořádný větrák..