Nastavení bezdrátové sítě WiFi - OvisLink

Logo OvisLink
Pokud vlastníte připojení k internetu, tak byste jistě v určitých situacích dobře využili bezdrátový přenos. Například, pokud máte notebook a nechce se vám ho připojovat pomocí síťového kabelu, a nebo pokud máte dva a více počítačů, a druhý je až o tři pokoje dále a není možné už táhnout další kabely přes ně. Přesně to byl můj problém, a vyřešil jsem ho pomocí domácího routeru od značky OvisLink – WT-2000R.

<script type='text/javascript'></script>


Tento poměrně levný router (na trhu se dá nyní sehnat kolem 1000,-Kč) pracuje s protokoly bezdrátových sítí standardu 802.11b a 802.11g i 802.11g - Turbo-G. U 802.11b je přenosová rychlost dat 11 Mbit/s, u 802.11g je 54 Mbit/s a vylepšená verze Turbo-G umí disponovat až 125 Mbit/s. Celý přenos probíhá ve frekvenčním pásmu 2.4 GHz. Router má 4 porty na připojení PC pomocí síťového kabelu a jeden WAN port pro připojení internetové sítě.

Popíši vám zde velmi jednoduše, jak nainstalovat a zapojit domácí WiFi síť, pomocí tohoto routeru. Jeden počítač pomocí kabelu a druhý pomocí USB WiFi přijímače. V tomto článku se zmíním o dvou přijímačích WiFi signálu, jelikož první měl nedostatečný výkon a kvalita přenosu byla velmi špatná, tak jsem musel pořídit výkonnější.
Obsah balení routeru vypadá takto:

K routeru jsem našrouboval anténu, připojil adaptér a zapojil do WAN portu síťový kabel z modemu UPC (můj poskytovatel). Nakonec z jednoho portu jsem připojil síťový kabel k mému počítači. Toto zapojení by mohlo vypadat asi takto:

1/ Zprovoznění routeru a zapojení pomocí kabelu
Instalace z CD byla opravdu velmi jednoduchá, a k mému překvapení bylo vše v českém jazyce a žádný driver nebyl potřeba. Nechal jsem tedy UPC přesměrovat MAC adresu na můj WiFi router. Tohle už pak záleží na vašem poskytovateli připojení. Například UPC provádí připojení na určitou MAC adresu, což je specifická adresa každého síťového zařízení a měla by být na každém zařízení jiná. V mém případě stačilo odpojit modem od UPC na půl minuty, a tím se vyslal signál na změnění MAC adresy, kterou si již po zapnutí modemu načetli. V tuto chvíli mi ale stále nešel internet, a tak jsem se dozvěděl z návodu na CD, že je potřeba pomocí internetového prohlížeče se přihlásit na standardní adresu routeru (http://192.168.1.254), pomocí které se dostaneme na přihlašovací obrazovku, kde vyplníme přihlašovací údaje a nakonec se dostaneme do nastavovacího menu routeru. Na začátek je potřeba nastavit statická IP adresa routeru, abychom později mohli využít plně potenciál routeru, tedy směrovací porty. Ale k tomu až později.

Dáme tedy "Basic Setting" a zde "Primary Setup" - v tomto okně je potřeba nastavit primární statická IP routeru. Nechal bych jí tedy na standardu tedy 192.168.1.254.

Wan Type je potřeba mít "Static IP Adress" a další údaje už doplníte z první stránky menu routeru, na kterou se z této stránky dostanete tlačítkem "Status" nahoře. Jsou to údaje o IP adrese, kterou máte danou poskytovatelem připojení. Nakonec uložte pomocí tlačítka "Save" tam, kde jste vytvářeli statickou adresu.

Nyní je potřeba nastavit automatické přiřazování IP tedy DHCP. To najdeme pod "Basic Setting", a zde je to "DHCP Server". Menu by mělo vypadat takto:

Nastavíme DHCP na Enabled a DHCP nastavíme i v PC:

Nakonec uložíme dole tlačítkem "Save". Nyní pokud je vše správně zapojeno, měl by nám jít na PC internet v pořádku. Samozřejmě s tímto připojením se například nepřihlásíte jako aktivní uživatelé na DC++, nebo jiné stahovací programy, například jako Azureus, nebudou plně využívat celý tracker a stahování bude tak pomalejší, tedy budete mít tzv. neveřejnou ip adresu. S tímto tedy musíte počítat, pokud si pořídíte router. Ale je stále jedna možnost, jak toto vyřešit a to pomocí směrovacích portů, ale to až ke konci článku.

2/ Připojení WiFi přijímače
Připojení pomocí kabelu bychom měli. Nyní potřebujeme k druhému PC připojit USB adaptér – přijímač WiFi signálu. Já jsem zprvu použil malý USB Stick od OvisLinku – WT-2000USB.
Obsah balení vypadá takto:

Připojení je velmi snadné, pomocí prodlužovacího USB kabelu můžete dát tento přijímač na vhodné místo k PC. Instalace z CD je nyní sice v anglickém jazyce a i s ovladačem k USB zařízení, ale postup instalace je velmi snadný. Po instalaci se zas musíme podívat do hlavního menu routeru, a nyní do záložky "Basic Setting" a "Wireless", a zde musíme hlavně povolit WiFi, tedy položku Wireless mít na Enabled. Network ID je název vaší sítě, takže si jej pojmenujte, jak potřebujete. SSID Broadcast nechte na Enabled a kanál si nastavte též podle sebe. Já mám například trojku.

A nyní důležitá věc, a to zabezpečení. Pokud máte tuto síť doma, tak bych asi moc bezpečnost nedramatizoval, ale samozřejmě, je to na vás. Já jsem si nastavil bezpečnost na WEP a to s 64bit délkou (slovo o délce 10 písmen a doporučuji velkými písmeny a hlavně bez diakritiky).

Až toto vše nastavíte, tak uložte tlačítkem "Save", a nyní nejspíše bude chtít router restart. V menu routeru vyberete "Maintenance" a zde dáte "Reboot". Po restartu by vše mělo jít. Na druhém PC, kde máte USB Stick necháte vyhledat WiFi sítě, a pokud to tu vaší nenajde, tak buďto jste udělali nějaký krok špatně a nebo zařízení je moc daleko. V mém případě jsem sice signál našel, ale byl tak slabý, že se občas stránky načetly a občas ne, s čímž jsem doopravdy spokojený nebyl. Ale ani jsem se nedivil, protože tento signál procházel přes pět zdí a z toho dvě byly nosné. Tak jsem pořídil přijímač WiFi s malou anténou o síle 8dBi – OvisLink – WL-5480USB-80. Obsah balení:

Postup zapojení a instalace je skoro stejný jako s USB Stickem. Toto zařízení dokonce dokáže pracovat i jako vysílač WiFi signálu. S tímto zařízením už pracoval internet velmi rychle a to bez výpadků. Signál je na velmi dobré úrovni. Router ukazuje průtok dat pomocí slabých LED diod, což je dobře vidět zde:

I přijímač signalizuje průtok dat LED diodou:

DHCP server na routeru přidělí ke každému počítači IP podle sebe, pokud ale chcete využít přesměrování pomocí portů, tedy chcete jakoby veřejnou IP adresu, tak je potřeba se podívat, co vám DHCP přidělil. Například to zjistíte, když dáte Start - Spustit a zde napíšete cmd. V příkazovém řádku stačí napsat ipconfig /all. Vše od IP adresy směrem dolů si někam opíšete, tedy IP adresu, masku podsítě, výchozí bránu a oba servery DNS. Tyto údaje zadáte do síťového nastavení vaší síťové karty. (Tam jsme již byli, pokud ale stále nevíte jak se tam dostat, tak dáte Start - Ovládací panely - Síťová připojení a zde vyberete připojení k internetu.)

Nyní přesně nedokážu říci, jak to bude vypadat, ale mělo by být u toho napsáno "Připojení k místní síti"… Jde jen o to, jestli už nejste připojeni další síťovou kartou k nějaké jiné místní síti. Je potřeba si toto ohlídat abyste nastavovali tu správnou síťovou kartu, ale je jeden velmi snadný trik, kterým se to dá zjistit. Pokud zakážete nějaké síťové připojení tak se většinou nic nestane, ale pokud zakážete to, na kterém máte internet, tak ten samozřejmě nepůjde. Zařízení se zakazují pravým tlačítkem myši na jedno z připojení.

Pokud jsme tedy konečně nalezli to správné připojení, tak na něj poklepáme pravým tlačítkem myši a dáme Vlastnosti. Zde najdeme záložku Protokol sítě Internet (TCP/IP), označíme ho a dáme znovu Vlastnosti. Nyní dáme použít následující adresu IP a sem napíšete to, co jste si opsali z příkazového řádku, poté i dolů do DNS serverů. Po opsání dáme OK a všechny okna zavřeme. Nezapomeňte tuto akci udělat na všech počítačích, které máte připojené k tomuto routeru.

Musíme ještě do menu routeru, kde je potřeba vypnout DHCP, takže opět položka "Basic Setting" a zde "DHCP Server" a přepnout na Disabled. Nyní uložíme změny a po těchto akcích už stačí pracovat s programy, aby se připojili tak jak potřebujeme.

3/ Vlastní směrování portů
Jak správně směrovat porty na programy se například dozvíte na stránce www.portforward.com . Já zde popíšu jak jednoduše vytvořit port pro program Azureus, který slouží pro stahování dat pomocí Torrentů.

Azureus standardně využívá port 6881 a tak ho taky nechme. V menu routeru tedy najdeme "Port Forwarding" a "Virtual Server". Zde nastavíme například pro 1. ID - public port na 6881, a to samé i pro private port. Poslední číslo IP adresy musíte nastavit podle toho, co jste opisovali z toho příkazového řádku z IP adresy. Poté ještě vpravo zaškrtnete Enable a uložíte změny.

Pak už stačí v Azureusu dát "Test NAT, a pokud tam máte port 6881, tak dáte zkusit a vše by mělo jet v pořádku. Ale POZOR, pokud používáte Firewall. Na tuto akci ho vypněte, pokud vám Test NAT nenapíše OK.
Nastavení Firewallů je různé a já využívám zrovna Kerio PF. V něm stačilo dát "Síťovou bezpečnost" a v něm "Paketový filtr". V něm jsem si vytvořil pravidlo pro Azureus tím, že jsem mu ukázal cestu *.exe souboru programu, a tím jsem vytvořil pravidlo a povolení pro stahování. Dále pak ve skupině adres, druhá záložka, jsem přidal mojí IP adresu a název pracovní sítě. Tu například najdete, když kliknete pravým tlačítkem myši na Tento počítač a dáte Název počítače a zde je i pracovní skupina. Po tomhle všem uložíte změny v Keriu a můžete zkusit, jestli už vám Test NAT nenapíše chybu. Neměl by však. Pokud by však měl někdo problém, stačí se obrátit na naší poradnu, a já tam vše vysvětlím.

4/ Slovo závěrem
V balení routeru také narazíte na vtipný kalendář s využíváním zařízení od firmy OvisLink =)

Důležité odkazy
Směrování portů pro různé routery a různé programy - www.portforward.com
Router WT-2000R - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39130
Přijímač WT-2000USB - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41066
Přijímač/vysílač WL-5480USB-80 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34035

Neoznámkováno

Obrázek uživatele USB

Dobrý nápad na vyřešení problému s neustále vypadávajícím nebo slabým signálem. Podrobný návod, který je navíc doplněn fotografiemi.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

"Podrobný návod, který je navíc doplněn fotografiemi." - kdo by to řekl?

Obrázek uživatele ja
[1984] Porucha

Dobrý den, mam problem z routrem wt 2000r, přestalo mi fungovat radio pres internet, když se počítačem napojím přímo do modemu tak radia jdou, jakmile se napojím přes routr přestanou fungovat, routr jsem nastavil do továrního nastavení ve kterém dříve vše fungovalo... Prosím o radu jesli nekdo nevíte.

Díky.

Obrázek uživatele TheALuminium

Pletete moc pojmů najednou, ale stejně problémy zde neřešíme, od toho slouží sekce PORADNA.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Potřeboval bych poradit,kde seženu instalační cd k mé wifi? mám wifi od Airlive a na jejich stránkách není nikde ke stáhnutí a já jsem cd ztratil...díky,případně napíšu ještě typ

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrý den, instalační CD není potřeba pro nastavení zařízení. To je jen pomůcka pro laiky. Zde v článku bylo popsáno vše, co vám pomůže zařízení nastavit.