<script type='text/javascript'></script>
Trend smartwatch alias chytrých náramkových hodinek s operačním systémem zažívá boom od roku 2013. Mezi nejznámější modely patří Apple Watch, Samsung Gear S3 nebo ASUS ZenWatch 2. Jsou však hodinky tak užitečné, jak se tváří? Připravili jsme vám stručný výčet pěti negativních vlastností, které byste si měli přečíst ještě před případným nákupem.
1. Cena
Chytré hodinky jsou předraženou hračičkou s minimem funkcí. Poměr cena/výkon je v tomto případě velmi nevýhodná. Za tuto částku byste bez problému pořídili velmi dobře vybavený smartphone nejvyšší třídy, který toho umí daleko více. Apple nevýhodnost nákupu ještě povýšil na novou úroveň, když představil speciální verzi chytrých hodinek Apple Watch s pláštěm z 24karátového zlata. Funkce byly totožné s klasickou verzí, pouze cenovka narostla do závratných výšin. A to se firma s nakousnutým jablkem ještě divila, že se předražený model nestal celosvětovým hitem.
2. Hodnota
To, že na svém zápěstí nosíte precizně odvedenou ruční práci za desítky tisíc korun, která by se mnohdy dala zaměnit s uměleckým dílem, odhalí jen zkušené oko nebo znalec v oboru. Jediný rozdíl je v tom, že se cena uměleckých děl s časem až tak nemění. Cena značkových chytrých hodinek bude pouze klesat, stejně jako u jiné spotřební elektroniky. Když si koupíte za pakatel čínskou napodobeninu chytrých hodinek výrobců zvučných jmen, uděláte s nimi stejnou parádu, jako byste si koupili originál.
3. Nekompatibilita
Každý výrobce nabízí své vlastní modely smartwatch, které jsou svým způsobem jedinečné. Některých typů chytrých hodinek se dokonce vyrobilo pouze omezené množství. Například luxusní model Hublot MP-8 Antikythera v hodnotě 200 tisíc dolarů má jen 20 lidí na světě. Tomu se říká frajeřina jen pro vyvolené magnáty, případně pro sběratele. Každopádně určitý typ hodinek je schopen komunikovat pouze s některými chytrými telefony. Pokud telefon vyměníte za jiný s odlišným operačním systémem, máte smůlu. Ani zaručená kompatibilita není vždy dostatečnou zárukou úspěchu, například i obyčejné párování Bluetooth sluchátek se může změnit ve velký problém.
4. Funkce
Smyslem chytrých hodinek je, že pro čtení příchozích zpráv a vyřizování telefonátů nemusíte vytahovat objemný mobilní telefon. Ano, to je pravda, ale smartwatch nedokážou smartphone plně nahradit. Praktických miniaplikací, které si můžete v hodinkách zprovoznit, je pouze omezené množství. Co nepodporuje systém v hodinkách, tak to do nich nenainstalujete, i kdybyste se postavili na uši.
5. Konstrukce a výdrž
Zpracování smartwatch není příliš šikovné. Jejich nejdůležitější část - dotykový displej - je náchylná na odření. Ať se snažíte sebevíc, brzy jej budete mít samý škrábanec. Chytré hodinky toho moc nevydrží ani po technické stránce, plně nabitá baterie zvládne pracovat maximálně dva dny, poté se musí znovu nabít. Hodinky vyžadují nabíjení přes speciální indukční nabíječku, takže když vám dojde šťáva někde na cestách a nabíječku zapomenete, budete se muset obejít bez nich.