V dnešní moderní době máme k dispozici stále vyspělejší a vyvíjející se zařízení, jež dokážou pojmout čím dál větší množství dat. Prostor pro uložení se tak rozšiřuje a my si je můžeme sbírat a střádat beze strachu, že bychom je neměli kam dát. Čím více dat však máme, tím bychom měli být obezřetnější a snažit se předejít jejich ztrátě, ke které může dojít takřka během vteřiny …
Proto si dnes řekneme trochu teorie, proč a jak správně zálohovat naše data a čemu se vyvarovat. Hned pro začátek je dobré vědět, že u zálohování (podobně jako v případě obraně proti zavirování počítače) je důležitá prevence a první pomoc při záchraně dat. To znamená - čím větší mám objem dat, o která nechci přijít, tím častěji bych měl věnovat tomuto procesu pozornost. Popřípadě si dát práci s nastavením automatické zálohy, jež vám ulehčí od zatížené mysli a můžete se tak soustředit na jiné úkoly. I když si mnoho uživatelů toto nepřipouští, během chvíle mohou litovat, neboť již svá data nikdy nemusí vidět. Proces zpětného obnovení bývá totiž často obtížný, nejistý a mnohdy je lepší nechat jej odborníkům.
Pevný disk – úložiště našich dat
Pevný disk je záznamové médium, jež pro uchování našich dat využívá principu magnetizace záznamu a pracuje se známými informacemi binární soustavy 0 a 1. V každé této jednotce jsou umístěny kotouče, jež se otáčejí (nejčastěji rychlostí 5400 a 7200 otáček za minutu) po celou dobu připojení disku ke zdroji. Ve vzduchové vrstvě, jež otáčky vytvoří, jsou ve vzdálenosti zhruba 0,3 a 0,6 mikronu umístěny čtecí/zapisovací hlavy. Zkrátka a dobře – jedná se o velice složitě fungující mechanismus, jehož práce pro ukládání našich dat je velice důležitá. Zároveň je velice citlivý na otřesy, nárazy a pády.
Hlídejte si svůj externí disk
V případě zálohování dat na externí je důležité být obzvlášť opatrní. Jeho mobilita může být velkou výhodou, ale zároveň případnou zkázou. Věřte nebo ne – odborníci na záchranu dat se neustále setkávají s případy, kdy (zejména stojací) externí disky "náhodou" upadnou z výšky na pevný povrch. Při průběhu zápisu či načítání je riziko poškození velice vysoké. Přečtěte si jejich radu, jak předcházet poruchám externích disků.
Záloha a její nejobecnější typy
Spíše než konkrétní postup, je důležitější odpovědět si na základní otázky: co zálohujeme a jakým to chceme zálohovat. To znamená ujasnit si, co je pro nás nejvýhodnější cesta k získání spolehlivé zálohy, jež nás bude stát co možná nejmenší náklady a nejméně času. Od toho se totiž odvíjí kroky dále.
Přečtěte si také: Dobré rady, které mohou pomoct zachránit vaše data
Jistě si každý vybaví naprosto běžný a základní způsob – prosté zkopírování dat do druhého úložiště (externí/pevný/flash disk). V případě větších či menších firem se může jednat o servery apod. Ano, je to, dá se říci, rychlé a v dnešní době úložných disků ani cena není tak odpudivá. Ovšem pozor, tento způsob vás může ochránit především před faktem, dojde-li ke smazání dat v původním úložišti. To je poměrně nedostačující, vezmeme-li v úvahu fakt, že ono druhé úložné médiu může porucha potkat také. Proto je odborníky doporučeno využít záloh několik najednou a nespoléhat se jen na jednu cestu. V případě, že chcete zálohovat celý systém, je asi nejlepší metodou udělat si obraz celého disku, který poté můžete využít jako kompletní zálohu. Operační systém totiž nelze zálohovat klasickým "prostým" kopírováním díky zaváděcímu protokolu, registrům aj. Vytvořením takovéto kopie 1:1 získáte dva obsahově naprosto identické disky. Takovýto způsob zálohy umožňují speciální (ovšem často bohužel placené) programy
Zápis na přenosné optické médium (CD/DVD-RW) je bez pochyby další běžně používaný způsob. Poměříme-li však velikost dnešních běžných dat (filmy, hudba, fotografie, důležité dokumenty atd.) a objem, který jsou optická média schopná pobrat, může se v případě velkého množství jednat o časově (a mnohdy i finančně) náročný proces zálohování. Je tedy důležité si opět říci, zda se vyplatí tento způsob.
V poslední době se staly trendem tzv. cloudové aplikace (vzdálená úložiště), na která si lze uložit svá data. Velkou výhodou zde bezpochyby je fakt možného přístupu odkudkoliv. Ovšem mnoho odborníků se shoduje, že tyto aplikace je vhodné brát spíše jako podpůrnou možnost zálohy a nespoléhat na ni stoprocentně. Nevýhodou je totiž nulová garance "věčného fungování". Trochu přehnaně řečeno – můžete o svá data přijít ze dne na den. Dnes jsou však tyto poskytované služby mnohdy dobře spravované, mají své vlastní zálohy a rizika těchto situací jsou nízká.
Jak jsem se zmiňoval výše, lze také využít chytrost našich počítačů; k dispozici jsou speciální placené či zdarma dostupné programy, u kterých si lze nastavit průběh do jednotlivých plánů a zcela tak zautomatizovat tento proces. Nejznámějším takovým je bezpochyby CobianBackup, o němž jsme před pár lety psali také. Nabízí velice kvalitní služby na profesionální úrovni – vytvoření plánu, možnost komprese, šifrování, možnost inkrementální (přírůstkové) zálohy apod. Z placených programů můžeme jmenovat také např. Acronis True Image Home, jenž nabízí obdobné služby spolu s vytvářením image diskových oddílů (viz výše) a je považován za špičku. Programů je samozřejmě celá dlouhá řada a zkrátka záleží na vás, jaký program budete používat a jaký vám bude vyhovovat. ;)
Poraďte se
I když se vám povedlo rozhodnout, co přesně byste chtěli zálohovat, ale nejste si jisti tím, jaký způsob by pro vás byl nejlepší, neváhejte se obrátit na naši poradnu. V případě, že váš problém takříkajíc hoří a chcete jej řešit okamžitě, můžete zavolat nonstop na aktivní telefonickou linku odborníkům ze společnosti DataHelp, kteří ze zálohou a záchranou dat zabývají dennodenně.
Jak jsem zmiňoval na začátku, nejdůležitější proti ztrátě dat je prevence časté zálohy a nepodceňování tohoto procesu. Poškození disku a případná ztráta přijde opravdu nečekaně (jistě mnozí z vás ví, o čem mluvím) a nemáte-li vytvořenou zálohu a není možné ani zpětné obnovení, můžete se svými daty rozloučit.
Článek připraven ve spolupráci se společností DataHelp, odborníkem na záchranu a obnovu dat.