<script type='text/javascript'></script>
Počítače a různá mobilní zařízení se staly součástí našich každodenních životů. Většina z nás si vlastně nosí takové malé počítače v kapse. Takřka před pár lety však ještě vážily mnoho kilogramů a o současné době, kdy jsme všichni neustále online, jsme mluvili jako o sci-fi.
První počítač vážil skoro 30 tun
První počítač „moderního“ střihu byl sestrojen v Americe těsně před koncem 2. světové války, vážil 30 tun a zabíral téměř 170 m2.
Původně měl sloužit k výpočtům v americké armádě a traduje se, že když byl zapojen, pouliční světla ve Philadelphii začala slabě poblikávat. Po válce následoval rychlý vývoj a v 50. letech se pak objevují první komerční sériově vyráběné počítače.
Dřevěná myš
Americký vynálezce a průkopník informačních technologií Doug Engelbart se ve svých výzkumech zabýval tím, jak počítač ovládat co nejintuitivněji.
Se svým týmem vymysleli řadu ovládacích zařízení, mimo jiné třeba ovládání nášlapem, nejvíce se ovšem ujal jejich patentovaný „Indikátor pozice X-Y“ neboli počítačová myš. Původně dřevěná.
Japonské kalkulačky a první hard disky
V 70. letech 20. století pokračoval překotný vývoj technologií a počítače se dále zmenšovaly. Prvním obchodně úspěšným mikroprocesorem byl 4 - bitový Intel 4004, navržený pro japonskou kalkulačku.
První hard disky (Hard Disk Drive - HDD) dostupné pro osobní počítače měly kapacitu pouhých 5 MB, jejich vývoj byl však velmi rychlý, první disk s kapacitou 1 GB byl uveden už v roce 1980, nicméně vážil 250 kg.
Bezpečné heslo především
Nedávno jsme psali o nejhorších heslech současnosti, jako z článku vystřižený působí fakt, že americká armáda po dobu celých 8 let používala jako heslo pro řízení odpalování jaderných hlavic znaky „00000000“. Celkem děsivé.
Viry a spamy
Poměrně znepokojivé je pak také vědomí, že každý měsíc je vytvořeno přes 5000 nových počítačových virů. A snaží se vám dostat do kapsy. Navíc až 80 % e-mailů, které lidem přijdou do schránky, jsou spamy.
Jako mimo realitu pak také působí, že jen kolem 10 % světových peněz opravdu fyzicky existuje. Zbytek se nachází pouze v podobě jedniček a nul.