Cloudová úložiště za posledních několik let nabrala na oblibě. Spolu s tím se ale objevuje i řada otázek a nepřesností, které zpochybňují jejich bezpečnost. Jak tomu tedy je? Přinášíme několik důvodů, proč je cloud bezpečnější, než si možná myslíte.
Pro začátek: Co je vlastně cloudové úložiště
Odborná literatura definuje cloud či cloud hosting jako službu umožňující ukládat soubory, na virtuálním úložišti, resp. vzdáleném data serveru daného poskytovatele této služby, ze kterého je mohou sdílet, prohlížet a u většiny služeb i editovat.
Jednoduše si tak můžete ukládat soubory online u poskytovatele. Zároveň můžete ke svým datům přistupovat odkudkoli a ze všech možných zařízení. Spousta firem na tyto varianty přešla již před časem kvůli zlepšení vzájemné spolupráce napříč týmy.
Možná se ale ptáte, jestli jsou taková data vůbec v bezpečí. Můžeme konstatovat, že ano, hned z několika důvodů.
Šifrování
Poskytovatelé cloudových služeb používají šifrování k ochraně vašich dat při jejich přenosu i v klidovém stavu. Šifrování zajišťuje, že vaše data jsou pro neoprávněné uživatele nečitelná. Nehledě na fakt, že neoprávněný člověk k vašim datům nemá přístup (viz níže).
Fyzické zabezpečení
Poskytovatelé cloudových služeb mají k dispozici pokročilá bezpečnostní opatření, která fyzicky chrání jejich datová centra před neoprávněným přístupem. Tato opatření zahrnují bezpečnostní kamery, kontrolu přístupu, ochranku, biometrické ověřování a v neposlední řadě také požární ochranu či detektory zaplavení, které jsou velice nákladné.
Redundance
Poskytovatelé ukládají vaše data na vícero míst, aby se zamezilo jejich ztrátě v případě výpadku jednoho či více serverů. Využívají k tomu tzv. redundantní systémy, které zajišťují, že vaše data budou k dispozici vždy, když potřebujete.
Řízení přístupu
Poskytovatelé se drží přísných pravidel, aby někoho mohli pustit k vašim datům. Resp. pustí k nim jen toho člověka, kterému vy dáte přístup. Můžete také nastavit oprávnění a omezení, kdo může vaše data prohlížet, upravovat a sdílet.
Monitorování a zabezpečení
Poskytovatelé neustále sledují nové metody útočníků, díky čemuž jsou schopni zajistit maximální možnou ochranu. S tím souvisí i pravidelné aktualizace a záplaty, aby žádný z prvků ochrany nebyl zastaralý. Využívají se proto různé firewally apod.
Pravidelné a cílené zálohování
Kromě ukládání nad na vícero míst v rámci své sítě poskytovatelé cloudových služeb zároveň provádějí pravidelná zálohování vašich dat, aby se zajistilo, že budu k dispozici, i kdyby došlo k selhání hardwaru.
Udělejte si rešerši a vyberte si nejlepší cloud úložiště pro své potřeby
Cloud je zkrátka služba, které se uživatelé možná bojí více, než je potřeba. Je však důležité vybrat takového poskytovatele, na kterého se můžete spolehnout a který vám pomůže. Jak jej poznáte? Poskytne vám například vstřícnou a nonstop fungující podporu, rychlost, intuitivní prostředí, řešení na míru, přívětivou cenu atd. Zároveň si jej můžete například vyzkoušet zdarma a poté se rozhodnout dále.
I přesto je důležité také myslet na to, že prakticky žádný systém není stoprocentní. Sami byste si tak měli vytvářet zálohu a preventivní opatření, kdyby došlo k nečekané situaci.
Zdroj obrázku: Andrey Suslov / Shutterstock.com