#8 neuvěřitelných WIKI stránek: Znáte bombu z netopýra?

Netopýří bomba

<script type='text/javascript'></script>


Všichni známe Wikipedii – nejchytřejší místo na internetu. Pokud něco nevíme, jdeme hledat odpověď právě tam. Mnozí z nás zabrousí pouze na běžné Wiki stránky o společnosti, kultuře nebo aplikovatelné vědě. Co se však skrývá v útrobách Wikipedie, pod běžným uživatelským povrchem? Přinášíme vám 8 neuvěřitelných stránek, na které se bez pozvání nedostanete.

1) 555 (telefonní číslo)

Sledujete rádi americké televizní show a hollywoodské filmy? Pak jste jistě zaznamenali použití telefonních čísel výhradně s předvolbou 555. Čím to je? Tato předvolba je určena v USA pouze pro fiktivní telefonní čísla. V minulosti totiž vedla reálná volba předvolby k několika stovkám nevyžádaných hovorů. Příkladem může být číslo na Boha z filmu Božský Bruce s předvolbou 776, která musela být rychle změněna právě na 555.

2) Pařížský syndrom

Znáte ten pocit, když se na něco hrozně těšíte, čtete o tom, představujete si, jaké to bude a v okamžiku, kdy to prožíváte, zjistíte, že vaše očekávání bylo přehnané a realita je zcela odlišná? Přesně to se stává desítkám turistů každý rok v Paříži, městě krásy a módy. Náchylní jsou převážně turisté z Japonska, u kterých se vyskytuje z tohoto „šoku“ i přechodná psychická porucha nazývaná právě Pařížský syndrom. Porucha je často doprovázen bludy, halucinacemi a pocity pronásledování a úzkosti. Dostavit se může také závrať a nadměrné pocení.

3) Prometheus

Nejstarším známým stromem byla borovice osinatá nazývaná Prometheus rostoucí v sluncem zalité Kalifornii. Staří stromu bylo odhadováno na nejméně 5000 let. Tento strom byl bohužel pokácen roku 1964 pro vědecké účely. Pro omluvu slouží, že v té době se netušilo, jaké rekordní stáří nese.

4) Netopýří bomba

Málo se ví, že mnoho her, knih i písniček bylo inspirováno tímto nápadem. Netopýří bomby - experimentální zbraně vyvíjené za druhé světové války pro možnosti útoků na japonské vojenské základny, které často byly konstruovány z papíru, dřeva a bambusu. Netopýr byl vybaven malou zápalnou bombou a díky své zálibě schovávat se do dutin a hibernovat se tak stal ideálním nosičem. Tento vynález americké armády však nebyl ani přes značné investice nikdy uveden do provozu.

5) Pangea  

Co vznikne, když složíte všechny dnešní kontinenty jako puzzle dohromady? Superkontinent! Před 300 miliony lety v paleozoiku a mezozoiku jeden existoval a dnes ho označujeme jako Pangea. Nebyl to však první superkontinent. Zhruba před 600 miliony lety se zformoval a rozpadl jeden – Pannotia, před 1100 miliony lety potom další – Rodinie.

6) Dlouhý seznam nesmyslů

Napoleon Bonaparte byl malý, Albert Einstein propadl z matematiky, nápad na Santa Clause přišel od společnosti Coca Cola a Velká čínská zeď je viditelná z vesmíru. Mnoho mýtů a nesmyslů, které kolují desetiletí mezi lidmi. Na Wikipedii najdete jejich dlouhý seznam.

7) Budoucnost podle vědy

Věda o sobě tvrdí, že dokáže předpovědět budoucnost na desítky i miliony let dopředu. Jak bude naše planeta vypadat, jaká budoucnost čeká lidstvo i jaké technologické projekty můžeme očekávat. Niagarské vodopády prý vyschnou, hladina moří se zvedne o 3 – 4 metrů a všechny kontinenty se opět spojí v jeden superkontitent. Už nyní se můžete těšit na cestu autem až do USA.

8) Vynálezy, které zabily své vynálezce

Krejčí, který testoval svůj návrh na padák při skoku z Eiffelovi věže, dopadl střemhlav na zem a už ho nikdo nezvedl. Vynálezce Segwaye zase sjel omylem z příkopu do řeky. Takto začíná list desítky vynálezců, kterým jejich vlastní vynález byl osudný.

Tak to vidíte. Wikipedie skrývá mnoho neobvyklých témat, které člověka často ohromí, šokují i znechutí. Stačí jen zadat ta správná klíčová slova do vyhledávače a nestačíte se divit. Přejeme příjemné a ničím nerušené hledání.      

Neoznámkováno