AV Comparatives: Výsledky testů počítačových a mobilních antivirů za měsíc září 2014

perexminecraft

Po delší časové odmlce pro vás opět máme výsledky testů nejznámějších antivirů, jež proběhly minulý měsíc. Tentokrát si ale řekneme i výsledky antivirů určených pro mobilní telefony. Je váš počítač a smartphone v bezpečí?

<script type='text/javascript'></script>


S čím dál větším rozmachem internetu počítače musejí odolávat většímu počtu útoků virů či škodlivých kódů, jež se neustále adaptují a přinášejí nové a chytřejší způsoby implementace do systému. V závislosti na vývoji tak i antivirové programy musejí procházet neustálou aktualizací, aby byly schopny tomuto nátlaku odolat.

titancity1

V září proběhl další test nejznámějších placených a zdarma dostupných programů. Dle úspěšnosti detekce byly opětovně rozděleny do kategorií Advanced+, Advanced, Standard a Tested. Ocenění ovlivňovala též skutečnost falešných poplachů; program tak mohl mít vysokou úspěšnost, ale skrze mylnou detekci přesto dostal nižší ohodnocení.

Advanced+


Avira - 99,9%
Kaspersky Lab – 99,7%
Bitdefender – 99,6%
F-Secure – 99,6%
Trend Micro – 99,5%
eScan – 99,5%
BullGuard – 99,4%
Lavasoft – 99,4%
Tencent – 99,4%
Emsisoft – 99,3%
Qihoo – 99,3%

Advanced


Kingsoft – 99,9%
McAfee – 99,8%
Baidu – 99,7%
Panda – 98,9%
ESET – 98,7%
Sophos – 98,2%
Fortinet – 97,9%

Standard


ThreatTrack Vipre – 98,5%
AVG – 98,4%

Tested


Avast – 98,6%
AhnLab – 93,7%

Bližší informace si můžete přečíst v podrobnějším reportu o testu.

A co naše chytré telefony?


Vzhledem k rozšiřování přenosných zařízení, jež jsou schopny se připojit k internetu, je nezbytné pozornost věnovat i smartphonům, popř. tabletům. Skrze mobilní aplikace se totiž sortiment služeb také rapidně rozšiřuje.

Čím dál častěji na telefonu či tabletu něco vyhledáváme, platíme, organizujeme, sdílíme atp., čímž vzniká opět příležitost pro zásah. Podle AV Comparatives se útoky na mobilní zařízení (především se zatím jedná o phishing a malware) stávají čím dál více sofistikovanější.

titancity1

Spolu s rozmachem přenosných zařízení také vrůstá potenciální riziko krádeže celého přístroje. Díky tomu se dnes vyvíjejí aplikace, které budou mít za úkol minimalizovat následky; jedná se programy, které např. při několikátém špatném zadání přednastaveného hesla uživatele vyfotí (za předpokladu, že přístroj disponuje fotoaparátem na přední straně) přičemž, bylo-li zapnuté připojení k internetu, fotografie bude odeslána na předem stanovené úložiště. Přístroj se následně nekompromisně zamkne. Spolu s tím se bude využívat možnost lokalizace zařízení skrze polohu. Nemůžeme říci, že se jedná o stoprocentní postupy, které by se s trochou kreativity nedaly obejít, nicméně i tak je dobré znamení, že se přemýšlí nad vývojem tímto směrem. Co je však bezpečnostním aplikacím ze strany AV Comparatives vyčítáno, je spotřeba baterie a náročnost na výkon.

Programy za nás (alespoň zatím) neudělají všechnu práci. Vždy tak záleží především na opatrnosti uživatele a způsobu, jakým zařízení využívá. Pokud bezhlavě surfuje na nezabezpečených stránkách nebo např. provádí platby bez patřičného opatření, jeho zařízení a data v něm dlouho v bezpečí nebudou.

V minulém měsíci byl proveden test detekce malwaru u chytrých zařízení běžících na OS Android 4.4. Níže si můžete udělat představu, jak mobilní antiviry obstály v procentuální úspěšnosti.

AhnLab – 100%
G Data - 100%
Avira – 99,9%
Bitdefender - 99,9%
McAfee - 99,9%
Cheetah Clean Master - 99,9%
Ceetah CM Security - 99,9%
Kingsoft - 99,9%
Trend Micro - 99,9%
Avast – 99,8%
ESET – 99,7%
Kaspersky Lab - 99,7%
Quick Heal – 99,5%
Ikarus – 98,9%
Baidu – 98,8%
Sophos – 98,8%
Webroot – 97,4%
F-Secure – 96,1%
Tencent – 83,8%

Ve zdejším reportu se můžete také dozvědět více informací a podrobnější popis jednotlivých aplikací.

Neoznámkováno