Češi a Slováci patří ke špičce v bezpečnostní gramotnosti v Evropě

Lock laptop - safe internetVelice nás potěšila zpráva, která dorazila před několika málo dny do naší redakce. Podle evropské studie společnosti Microsoft patří Češi v základní bezpečnostní gramotnosti ke špičce v Evropě. A jelikož naše stránky navštěvují i čtenáři ze Slovenska, potěšíme je jistě zprávou, že ke špičce v Evropě patří také a získali dokonce o celých 6% lepší ohodnocení než Češi.

<script type='text/javascript'></script>


Přesná čísla z průzkumu ukazují, že (základní) informace o počítačové bezpečnosti má 82% Evropanů, celých 90% Čechů a pěkných 96% Slováků. Bohužel však všichni zaostávají v informovanosti o pokročilých hrozbách (například krádeži identity). Další čísla totiž ukazují, že pouhá 4% Evropanů a 9% českých respondentů se dokáže bránit právě proti pokročilým hrozbám.

Za nejohroženější skupinu uživatelů počítačů v oblasti znalostí bezpečného používání počítače označila studie věkovou kategorii
45 až 59 let. Paradoxně senioři nad 60 let jsou na tom o několik procent lépe. Oblasti zabezpečení osobních dat na internetu dominuje svými výbornými znalostmi věková kategorie uživatelů mladých lidí do 24 let (95%).

Pokud porovnáme čísla Čechů a Slováků s evropským průměrem v oblasti znalostí a přístupů k počítačové bezpečnosti mezi muži a ženami, shledáme zde výrazný rozdíl. Zatímco v celkovém hodnocení jsou pozice žen a mužů celkem vyrovnané (základní znalosti má 83% mužů a 81% žen), v Česku základní znalosti chybí 4% mužů, ale pětině žen. Na Slovensku je poměr podobný – základy chybí 2% mužů, ale 11% žen.

Jako největší slabinu označila studie napříč všemi respondenty oblast ochrany své osobnosti a identity na internetu. Pouhá polovina účastníků studie omezuje objem informací, které jsou o jejich osobě dostupné v online světě. Češi jsou v tomto ohledu ale více opatrnější, osobní informace omezují tři čtvrtiny respondentů.

"Prevence je v oblasti internetové bezpečnosti nejúčinnější ochranou. Proto jsme v roce 2010 spolu s partnery spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou lidé všech úrovní znalostí rady a doporučení týkající se internetových hrozeb a možností ochrany. Své znalosti si mohou na webu rovnou otestovat," řekla za projekt Bezpečnýinternet.cz Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Studie (Microsoft Computing Safety) měla k určení těchto závěrů k dispozici více než 11 tisíc odpovědí, které byly formou online dotazníků pokládány ve 27 zemích včetně České a Slovenské republiky. Průzkum byl realizován k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 7. února.

Neoznámkováno