V nedávné době byl proveden výzkum společností Ipsos Tambor pro Microsoft zabývající se pohybem dětí na internetu, jejich možným ohrožením a celkovým přístupem rodičů k takovým situacím. Výsledky přinesly vskutku zajímavá čísla…
<script type='text/javascript'></script>
Je nepochybné, že děti tráví čím dál více svého volného času na internetu. Přispívají k tomu nejen širokým rozmachem sociální sítě - Facebook apod., ale celkový rozvoj onoho "virtuálního světa". Ovšem důležitou roli zde hrají také i rodiče, kteří by měli určitě v zájmu svých dětí dbát o jejich bezpečnost.
Ač se to možná nezdá, stále více přibývá případů, kdy je dítě ať už prostřednictvím sociální sítě, nebo jiným způsobem, ohroženo nevhodným chováním na internetu, které může vyústit až v trestný čin. Podle průzkumu však mezi hrozby spadá nejen takovéto chování (které mimochodem tvoří až třetinu případů), ale i různé podvodné nabídky, e-maily, spamy, viry a stránky, kde může dotyčný vydat svá citlivá data, která mohou být samozřejmě zneužita. Jestliže si toto nebezpečí však dítě neuvědomí (resp. nemůže uvědomit, neboť nezná nebezpečí, která mu hrozí) a díky své zvědavosti a nekritickému myšlení se nechá nalákat na jakýkoliv podvod, kdo jiný by ho měl ochránit, než právě rodič?!
"Internet je na jednu stranu mocný nástroj a pomocník, na druhou stranu však představuje pro děti i jejich rodiče celou řadu rizik," uvedl šéf divize Windows Lukáš Křovák.
Podle odborníků jsou dnes v největším ohrožení desetileté děti. Ze studie vyplývá, že kolem 86% rodičů pouští své děti na internet v sedmi letech. Dohled nad nimi však stráví jen 67%. Od 15 let internet v dnešní době využívá samozřejmě většina mladistvých a občasný dohled nad nimi proběhne u 6% rodičů. 68% vkládá svou důvěru v pravidla pro bezpečné používání internetu a 64% se svými dětmi o možných hrozbách hovoří. 31% řeší tuto situaci fyzickým dozorem a 10% se spoléhá na speciální software.
V srpnu loňského roku vznikl za spolupráce České spořitelny, Microsoftu a Seznamu projekt bezpecpecnyinternet.cz, který také získal podporu Policie ČR a společností Pierstone a Quantasoft. Jeho úkolem je nejen přínos informací o možných rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto hrozbám předcházet a jak se jim bránit.
"Někdy si sami rodiče nejsou jisti, jak se internetovým hrozbám bránit. Proto jsme v loňském roce spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou rady a doporučení týkající se většiny internetových hrozeb. Své znalosti mohou na webu rovnou otestovat, přičemž je k dispozici je také sekce přímo pro děti," dodal Křovák.