<script type='text/javascript'></script>
Po nepokojích na západě Číny v červenci 2009 je v této obrovské zemi zablokovaná sociální síť Facebook. A stejně jako další giganti světových trhů se snaží do země s největší populací internetových uživatelů najít cestu zpátky. Přitom však pravděpodobně bude muset slevit ze svých dosavadních standardů.
Mark Zuckerberg v poslední době Čínu několikrát navštívil a setkal se s nejvyššími čínskými představiteli včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, také prý projevil snahu naučit se mandarínsky. Uvnitř Facebooku jde však snaha o vstup na tento trh podstatně hlouběji.
Programátoři sociální sítě Facebook totiž vyvinuli software, který umožní třetím stranám nejen monitorovat ale také skrývat příspěvky uživatelů. O nástroji pod zárukou anonymity hovořili bývalí i současní zaměstnanci. Podle New York Times však nebyl zatím nástroj Číně nabídnut.
Facebook vychází vládám jednotlivých zemí vstříc již delší dobu a na základě zákonů platných v dané zemi blokuje určité příspěvky. Například od července do prosince roku 2015 společnost zablokovala kolem 55 tisíc příspěvků uživatelů ze zhruba 20 zemí světa. Takto jsou například blokovány příspěvky popírající holocaust nebo ty, které podporují terorismus. Příkladem může být také Francie, kde byly zablokovány všechny příspěvky obsahující obrázky z teroristických útoků v Paříži, které se staly v listopadu 2015 s poukazem na to, že překračují meze zákona ve smyslu ochrany lidské důstojnosti.
Nový software by ovšem vložil autoritářskému režimu do rukou přímý nástroj na kontrolu uživatelů. A to je poměrně děsivá představa.