Co je to hoax a jak se mu bránit?

Hoax

<script type='text/javascript'></script>


Internet je plný nejrůznějších zpráv, ale ne všem můžeme věřit. Některé se tváří důvěryhodně, ale opak je pravdou. Podvodné elektronické dopisy a zprávy, tzv. hoaxy, nás nabádají k virálnímu šíření informací, které se nezakládají na pravdě. Nestaňte se obětí hoaxu a nešiřte zbytečná sdělení dříve, než si ověříte jejich pravost.

Kde se objevil?

Výraz pochází z minulého tisíciletí, poprvé se objevil dokonce už v 17. století. Hoax označuje podvodnou, klamavou zprávu nebo také novinářskou kachnu či kanadský žertík. V moderní době za hoax považujeme lživou zprávu, stručně řečeno fámu, která se šíří elektronickou cestou. Může mít podobu e-mailu nebo zprávy hromadně sdílené přes internetové chatovací služby (instant messaging), mezi než spadá kupříkladu Facebook, Instagram, ICQ, WhatsApp a další.

Jakou má často podobu?

Poplašná zpráva chce vyvolat emoce, aby ji sdílelo a přeposílalo co nejvíce lidí, o což velmi často žádá i ve svém obsahu. Hoax zkresluje skutečnost a mystifikuje čtenáře tak, aby si mysleli, že je znění pravdivé. Lidé se často nechají nachytat a kvůli zprávy nevědomky panikaří. Následně se snaží informovat své okolí, včetně rodiny a přátel, aby si obsah také přečetli a byli seznámeni s onou výhodou, varováním, virem, nebezpečím apod. Řetězové e-maily se tak šíří rychlostí blesku jen proto, aby vyvolali rozruch a napálili velké skupiny důvěřivých lidí. Jen málokdy se jedná o dobře promyšlenou reklamu.

Jak ho poznat?

Hoax nejčastěji poznáte podle závažného obsahu, na němž si zakládá. Čím poplašnější zpráva, tím lepší pro virální šíření napříč celým internetem. Hoax se zpravidla šíří v textové podobě, výjimečně obsahuje obrázky, nebo dokonce i celé prezentace nekvalitních fotografií stažených z internetu s neprofesionálně doplněnými texty.

Co obsahuje?

Obsah je pro správný hoax prioritou. Mnohdy varuje před nějakým nebezpečným virem, škodlivým výrobkem, vypráví dojemný příběh, oznamuje šokující novinku nebo slibuje nějakou výhodu, když budete postupovat podle návodu ve zprávě. Některé informace jsou založeny na pravdě, což může čtenáře po prvním přečtení zmást. Podvodník si je však dobarvuje a upravuje pro své potřeby. Existují také mnohem nebezpečnější hoaxy, které se snaží z lidí vymámit peníze na opuštěné děti, lidi bez domova, nemocná zvířata apod.

Součástí poplašné zprávy je:

  • Popis - Hoax vás informuje, kde se můžete s problémem setkat, jak ho poznáte a také jakým způsobem se šíří (například chování viru).
  • Možné nebezpečí - Zpráva varuje před strašlivými dopady v globální měřítku, které mohou nastat, pokud problém nebudete řešit. Jsou to samozřejmě lži a polopravdy.
  • Důvěryhodné zdroje - Hoax odkazuje na důvěryhodné zdroje, které tvoří základ zprávy, jako jsou vládní instituce, televizní média, vědecké statistiky a další. Pro zvýšení důvěryhodnosti zprávy jsou někdy zmíněny konkrétní známé firmy a značky.
  • Rozeslání - Prosba o další šíření je vždy součástí hoaxu, aby se varování dostalo na co nejvíce e-mailových adres a maximální počet uživatelů sociálních sítí.

Co dělat, když hoax dostanu?

Pokud jste obdrželi poplašnou zprávu, nepanikařte. Zachovejte klid a důvěryhodnost zprávy si nejprve ověřte na webových stránkách www.hoax.cz, v jejíž databázi se nachází většina aktuálních i starších řetězových zpráv. Někdy hoax poznáte už na první pohled, jelikož obsahuje nelogické informace nebo chybná fakta.

Když zjistíte, že je obsah zprávy na 100 % nepravdivý, informujte o tom především uživatele, který vám zprávu odeslal. Dotyčný se zřejmě s podobnou mystifikací ještě nesetkal, tak jej vyveďte z omylu, aby se podobná situace neopakovala do budoucna a mylné polopravdy se nešířily dále.

Průměr: 1.3 (231 votes)