Jak jednoduše obnovit smazaná či ztracená data programem PhotoRec? (NÁVOD)

jak_obnovit_data

Nepříjemná situace, kdy nedopatřením došlo ke smazání či ztrátě cenných dat, potkala téměř každého uživatele. Většina si následně začne lámat hlavu, jakým nejjednodušším způsobem by bylo možné získat data zpět. Dnes si na tuto otázku odpovíme a ukážeme si velice snadný návod.

<script type='text/javascript'></script>


V průběhu minulé doby jsme si nastínili, jak svá data účinně zálohovat či jak neprodleně postupovat při poškození např. úložného média. Tyto preventivní postupy samy o sobě ztrátu eliminují. V případě, že se jedná o závažnější problém hardwarového typu, je lepší obnovu dat přenechat specialistům.

titancity1

Pokud u vás však došlo ke ztrátě dat např. "pouhým" neopatrným chováním při užívání systému, nemusí být situace bezvýchodná – k dostání je totiž nepřeberné množství programů, jež se můžou pokusit data dohledat zpět. Je však potřeba znát přesný postup jakým dosáhnout patřičného výsledku.

PhotoRec – obnovujeme nejen fotky

Pomůže nám k tomu možná méně známý, ale o to více účinný program PhotoRec (nenechte se na první pohled zmást názvem - program se nespecializuje jen na obnovu fotek, ale na všechny typy známých dokumentů). Jedná se o velice šikovnou utilitku postavenou především na jednoduchosti. Prozatím se však musíme obejít bez přítomnosti českého jazyka. Stáhnout si jej můžete z našich stránek.

Program nepotřebuje instalaci, samotná práce s ním probíhá v prostředí příkazového řádku (pokud vlastníte 64bitový systém, můžete využít i druhého nabízeného rozhraní - viz níže). Po stažení tak jednoduše otevřete soubor s názvem photorec_win (či druhé rozhraní qphotorec_win) a můžete začít pracovat. Doporučujeme program spouštět na jiném disku či oddílu, než který má být prohledáván.

Po spuštění je důležité vybrat médium. Pro názornou ukázku k obnově vybereme disk C. Obnovu ale můžeme provést i z připojených externích médií.

rozhrani

Následně zvolíme soubor systému na vybraném disku.

rozhrani

Poté potřebujeme určit soubor systému obnovovaného disku (v nejčastějších případech zvolíme druhou možnost).

rozhrani

Dále si specifikujeme, jaký konkrétní prostor chceme prohledat. Na výběr máme buď volnou, nezařazenou část disku, nebo celý disk (hledání na celém disku trvá delší dobu, ovšem zvyšuje pravděpodobnost úspěchu).

rozhrani

V dalším kroku zvolíme, kam se nalezené soubory mají uložit (šipky doleva a doprava určují stromovou strukturu složek na disku). Písmenem C složku potvrdíme a spustíme vyhledávání.

rozhrani

rozhrani

Doba trvání procesu se samozřejmě odvíjí od velikosti vybrané oblasti a výkonu počítače. V našem testu proces trval při průzkumu celého 50 GB standardního disku a průměrné hardwarové konfiguraci zhruba 40 minut (v případě SSD disku by proces byl samozřejmě kratší). Je dobré mít na paměti, aby v místě, kam se mají nalezené soubory uložit, bylo dostatek kapacity. Nalezených souborů může být opravdu velké množství (níže např. můžete vidět 86 669 nalezených souborů při stále probíhajícím testu).

PhotoRec – možnosti nastavení

V případě, že se Vámi hledané dokumenty nepodařilo dohledat, můžete zkusit zvýšit úroveň hledání: před spuštěním procesu zvolte v dolní části Options a u první a druhé možnosti – Paranoid a Keep corupted files – změnte na Yes.

rozhrani

Druhé rozhraní PhotoRec u 64bitové verze

Po spuštění výše uvedeného souboru qphotorec_win se otevře stejný program, ovšem již ve Windows okně. Ovládání je tedy mnohem přehlednější a proces se dá nastavit takřka ihned; stačí opět zvolit disk, systém souborů, nastavit oblast prohledávání, výchozí složku a spustit tlačítkem Search.

rozhrani

rozhrani

Bonus od PhotoRec – utilitka TestDisk pro úkony s oddíly

Pokud vám např. zmizel celý diskový oddíl, ve složce se spouštěcím souborem photorec_win se k použití nabízí též utilitka s názvem TestDisk. Ta má za úkol spravovat procesy s celými diskovými oddíly.

Po spuštění si můžete přečíst stručné uvítání, přičemž si zvolíte, zda chcete proces zaznamenat a uložit do logu pro pozdější využití.

rozhrani

Následně je postup takřka stejný: zvolení disku, specifikace oblasti problému a určení, na co chceme program použít.

rozhrani

rozhrani

rozhrani

Závěrem

Obecně je nutné vždy brát v úvahu fakt, že proces nemusí být úspěšný na 100%. Je možné zkusit dokumenty vyhledat několikrát, ovšem vždy záleží na okolnostech, za jakých ke ztrátě došlo. V případě opakovaného neúspěchu se neváhejte s dalším postupem obrátit na profesionály (máme dobré zkušennosti s DataHelp), kteří mají mnohaletou praxi v oboru a zkušenosti pro řešení problémů všech těchto typů.

Neoznámkováno