Vybíráte virtuální server pro svou aplikaci, web nebo třeba e-shop? Nevíte, na co se při výběru zaměřit? Pak se vám budou hodit naše tipy v tomto článku. Ne vždy se totiž vyplatí posuzovat servery podle ceny.
Co je virtuální server?
Virtuální servery – nebo také VPS (Virtual Private Servers) – jsou pro některé firmy nezbytnou součástí podnikání. Umožňují nepřetržitý chod aplikací nebo webových stránek s vysokou návštěvností.
Virtuální servery vznikají z fyzického serveru, který je rozdělený na několik nezávislých virtuálních serverů. Na jednom hardwaru jich tak může být více.
Co je virtuální managed server?
Narazit můžete také na tzv. virtuální managed servery. Ty spravuje poskytovatel, u kterého využíváte hosting. Server si tak nemusíte nastavovat a udržovat sami, vše totiž zajistí poskytovatel. Pokud tedy nemáte vlastní IT oddělení nebo sami nevíte, jak na to, je tato možnost přímo pro vás.
Co je dedikovaný server?
U dedikovaného serveru si pronajímáte celý fyzický server pouze pro sebe, což znamená, že ho nesdílíte s žádnými dalšími uživateli. Veškerá data a výpočetní výkon jsou tedy určené pouze pro vaše potřeby. Na rozdíl od virtuálních serverů, kde hardware sdílí více zákazníků.
Tento server je fyzicky umístěný v datovém centru poskytovatele, avšak veškerá správa a kontrola nad ním je zcela ve vašich rukou. Výhodou dedikovaného serveru je vysoký výkon, bezpečnost a úplná kontrola nad konfigurací. Nevýhodou je však vyšší cena a potřeba odborných znalostí pro správný provoz.
Co je virtuální dedikovaný server?
Existuje ještě další možnost – virtuální dedikovaný server (VDS), který se někdy označuje také jako virtuální privátní server (VPS), ale princip je stejný. Fyzický server je rozdělený na několik virtuálních serverů, které však využíváte pouze vy. Nemusíte tedy sdílet serverový hardware s jinými uživateli. Díky tomu máte veškerý výpočetní výkon jen pro sebe a můžete ho flexibilněji spravovat.
Jak vybrat virtuální server?
Když už víte, jak se jednotlivé servery mezi sebou liší, je načase si říct, podle čeho vybírat.
Bezpečnost
Nakonec zkontrolujte bezpečnostní opatření vybraných virtuálních serverů – firewall, ochranu před DDoS útoky nebo třeba zálohování na vícero místech. Pozornost věnujte i zabezpečení datových center. Jak jsme psali výše, virtuální servery vznikají z fyzického serveru.
Parametry
Základními parametry virtuálního serveru jsou počet a frekvence CPU, velikost RAM a pevného disku. A platí, že čím větší, tím dražší. Abyste se rozhodli, je třeba si udělat analýzu ve své firmě a určit, které aplikace nebo služby chcete na serveru hostovat.
Při rozhodování také berte v potaz růst firmy a u poskytovatele si ověřte, zda je možné škálování, tedy navyšování zvolených parametrů.
Poskytovatel
Ověřte si kvalitu poskytovatele například pomocí recenzí, délky působení na trhu nebo služeb, které k pronájmu virtuálních serverů nabízí navíc.
Podpora a správa
Určitě si zjistěte, jestli k pronájmu virtuálního serveru nabízí poskytovatel správu a podporu. Typicky by měla být podpora k dispozici 24/7. Zároveň se podívejte, jak dlouho budete čekat na reakci od IT techniků a dokdy vyřeší váš požadavek. Pokud dojde ke kritickým problémům, bude se hodit odpověď do několika málo minut. Nezapomeňte si také ověřit, v jakém jazyce s vámi bude IT podpora komunikovat. Někteří poskytovatelé totiž nenabízí češtinu.
Platba
Poskytovatelé virtuálních serverů účtují své služby různě. Někteří nabízejí měsíční paušál, zatímco jiní můžou fakturovat na základě toho, co skutečně využijete. Měsíční paušál je předvídatelný, ale pokud server přestanete používat, můžete zaplatit i za tyto dny.
Závěrem
Výběr správného virtuálního serveru ovlivní výkonnost i stabilitu vašich aplikací, webových stránek a dalších služeb. Zvažte proto důkladně všechny proměnné, a pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte odborníky.