<script type='text/javascript'></script>
21. století je světem internetu a elektronických zařízení všeho druhu. Bez chytrého mobilního telefonu nebo notebooku si už mnohdy neumíme svůj život ani na chvilku představit. Počítače jsou pro nás nejen zdrojem zábavy, poznání a cenných informací, ale také jsou symbolem propojení na dálku s našimi přáteli, rodinou a známými. Pro získání zaměstnání u většiny zaměstnavatelů je dnes podmínkou alespoň základní znalost počítačů a ovládání elektronických zařízení.
Bez elektroniky se v dnešní době prostě neobejdete a je jasné, že ji pro začlenění do společnosti budou do budoucna potřebovat i vaše děti. Ale kdy je ten nejlepší čas na pořízení počítače? Je výchovné svým ratolestem kupovat elektronické přístroje v útlém věku? Podle čeho bychom se měli řídit a jaké zásady trávení volného času u monitoru by mělo dítě dodržovat?
Kdy dítě seznámit s počítačem?
Podle psychologů by rodiče neměli děti pouštět k elektronickým zařízením dříve, než budou chodit do třetí třídy základní školy. Tablety, telefony, počítače i elektronické hračky dětem v předškolním věku rozhodně do ruky nepatří. Elektronika není pro předškoláky vůbec vhodná, protože nepodporuje správný rozvoj dítěte. Nadměrné sledování svítící obrazovky navíc škodí zdraví, ať už se jedná o smartphone, tablet či notebook.
Rodiče by měli své potomky podporovat spíše nákupem edukativních hraček, které jim pomohou naučit se základy psaní, čtení, počítání, rozpoznávání barev a tvarů. Vhodnou alternativou jsou jakékoliv stavebnice s kostkami, puzzle, dřevěné skládačky, hudební nástroje, didaktické pomůcky nebo dětské sportovní vybavení - kolobežka, kolo, brusle apod. Správné hračky by měly rozvíjet dětskou zručnost a vnímavost, stejně také jako hmat, sluch a současně jemnou i hrubou motoriku. Děti by měly být vedeny k samostatnosti, aby se dokázaly samy obléknout, zavázat si tkaničky a uměly se chovat adekvátně ke svému věku, k čemuž potřebují především praxi a ne sledování plochého displeje počítače nebo notebooku. V neposlední řadě rozvíjejte schopnosti svého dítěte hraním nejrůznějších deskových her a čtením knížek.
Čas strávený na počítači
Jestliže i přes doporučení odborníků počítač dítěti neodpíráte už v předškolním věku, měli byste stanovit jasná pravidla pro jeho používání a kontrolovat jejich dodržování. Dítě se nesmí stát na obrazovce závislé, takže se mu přes den dostatečně věnujte a dopřejte mu i jiné pohybové aktivity, jako jsou sport, hudba, výtvarná činnost nebo pobyt v přírodě. V opačném případě se bude dítě stále více izolovat od skutečného světa a až do stádia, kdy začne zanedbávat základní lidské potřeby.
Vytvořte prckovi časový harmonogram, ve kterém bude jasně stanoveno, v jakou denní dobu a jak dlouho může trávit čas u obrazovky. U dětí do pěti let se doporučuje maximálně jedna hodina denně na počítači, na začátek bohatě postačí 30 minut. Dokud je dítě malé, mělo by na PC pracovat vždy pod dozorem rodiče, aby dohlédl na to, že si prohlíží kvalitní a vhodný obsah. Kontrolujte, jaké hry hraje, na jakých webových stránkách surfuje a vysvětlujte mu spojitost toho, co vidí na displeji, se světem kolem něj. Dítě musí objevovat a neustále se rozvíjet, nicméně v pokročilém věku ho nezapomeňte z bezpečnostních důvodů zasvětit také do základů bezpečnosti na internetu. Každá holka nebo kluk by měl vědět, co na zařízení může a nesmí dělat, co je skutečnost a co jen virtuální realita. A k tomu plně postačí počítač některého z rodičů. S nákupem vlastního počítače vyčkejte do pozdějšího věku, až to bude vyžadovat situace, například pro studium na střední škole. Děti musí mít nejprve vůli a povědomí o hodnotě peněz.