Kybernetické zločiny způsobí ročně škody za 7 bilionů korun

keyboardSvětově známá softwarově - bezpečnostní společnost Symantec zveřejnila výsledky studie zabývající se počítačovou kriminalitou. Výsledek přinesl vskutku zajímavá čísla…

<script type='text/javascript'></script>


Z výzkumu, který byl proveden ve dvaceti čtyřech zemích světa, vyplývá, že již téměř více než 69% dospělých uživatelů se za dobu existence internetu stalo obětí počítačového zločinu. V posledním roce se přitom jednalo přibližně o dvě třetiny. Obětí takovýchto zločinů se tak stane každý den přibližně milión lidí. Škody jsou přitom nejvíce způsobeny prostřednictvím počítačových virů se škodlivým kódem (54%), podvody (11%) a phishingem (10%). Takto jsou ve větším množství postiženi muži než ženy. Je to způsobeno jak větším časem, který muži na internetu tráví, tak neopatrností a nevěnování dostatečné pozornosti hrozbám. Je však až zarážející, že téměř 41% uživatelů nemá bezpečnostní software pro ochranu svých údajů.

Čím dál více se přitom také rozmáhají útoky přes mobilní zařízení s přístupem na internet – v roce 2010 vzrostla zranitelnost těchto zařízení téměř o 42% oproti roku 2009. K tomuto jevu nesmíme zapomenout přičíst útoky prostřednictvím sociálních sítí. Nebude-li se dle odborníků těmto úkazům věnovat dostatečná pozornost, bude počítačová kriminalita nadále vzrůstat.

počítačová kriminalita

Spojené státy, Evropa a Čína

Zde jsou zaznamenány největší škody týkající se kybernetického zločinu: Spojené státy mají škodu přibližně 32 miliard dolarů. U Evropy jde zhruba o 29 miliard dolarů a v Číně o 25 miliard dolarů. Podle studie celkové ztráty způsobené kyberzločiny činní přibližně 114 miliard dolarů, přičemž náklady na jejich řešení a ztracený čas obětí byl vyčíslen až na 274 miliard dolarů. Dohromady tak jde o neuvěřitelnou sumu 388 miliard dolarů (7 bilionů korun).

Neoznámkováno