Už nějak čas se spekuluje o technologii Li-Fi. Tedy bezdrátově šířeném datovém signálu za pomoci LED světel. V Číně již mají první prototyp (překvapivě)...
<script type='text/javascript'></script>
Čínská profesorka Chi Nan představila již před časem na CIIF (China International Industry Fair) v Shanghaii první funkční Li-FI technologii. A co je ještě zajímavější, projekt nebyl sponzorován milionovými částkami. Vše nakoupila za maloobchodní ceny.
"Žárovky mám z Taobao," říká Chi Nan, což je v podstatě takový čínský Ebay. Seženete tam všechno. Pálivou sójovkou počínaje, Godzillou v životních rozměrech konče.
O funkční Li-Fi se pokoušejí například i vědci ve Velké Británii, kde ovšem využívají tučné konto univerzity ve Strathclyde. Zde se zatím nepoštěstilo a čínská profesorka si může mnout ruce.
O čem vlastně Li-Fi je?
Inu, název dosti nápadně připomíná Wi-Fi a není to náhoda. Zatímco Wi-Fi využívá radiové vlnění, Li-FI využívá světlo pomocí LED diod. Podle vynálezců má Li-Fi pomoci s redukcí radiového odpadu v domácnostech a nabídnout mnohonásobně větší rychlost. Profesorka Chi Nan dosáhla na svém "homemade" prototypu přenosové rychlosti 150 Mb/s, ale sama tvrdí, že potenciál je mnohem větší a teoreticky je možná rychlost (s MNOHEM výkonnějšími LED žárovkami) až 3,5 Gb/s. A to už to mastí dost. Umíte si představit ty LEDky?!
Nicméně, nic není bez mušek. Určitě minimálně většinu z vás napadla ta zásadní muška. Spíše masařka. Světlo neprojde zdmi a předměty. Prototyp profesorky Chi Nan musel být přesně nasměrován, aby senzory zvládly signál přečíst. Maximální vzdálenost i tak byla tři metry. Sama tvůrkyně Li-Fi tvrdí, že je ještě mnoho problémů, jež je potřeba vyladit a přiznává, že systém není zdaleka ve fázi praktického využití. Obzvláště vezmeme-li k úvahu, že se stále nedaří dostatečně miniaturizovat komponenty a zařízení se sotva dá označit jako přenosné.
Sama na tomto projektu strávila zhruba 18 měsíců a tvrdí, že její střízlivý odhad, kdy bude Li-Fi možné pustit na trh, je minimálně pět let.