Firma Microsoft odhalila na vývojářské konferenci Build 2016 mnoho novinek, jež se chystají pro nejnovější operační systém Windows 10. Jednou z nich je nový rozpoznávací nástroj pro jedince se zrakovým postižením.
<script type='text/javascript'></script>
Společnost Microsoft se sídlem v americkém Redmontu na konferenci nastínila, jak by mohla umělá inteligence pomáhat nevidomým v každodenním životě. Služba souhrnně označovaná jako Cognitive Services umožňuje slabozrakým lidem vnímat okolní svět očima umělé inteligence. Člověk pouze vyfotografuje to, co potřebuje "vidět", umělá inteligence z obrázku rozpozná viditelné objekty a hlasová asistentka je dotyčnému přetlumočí přirozeným jazykem. Nová aplikace spolupracuje se smartphony i s chytrými brýlemi.
Jednoduchost použití Cognitive Services demonstroval systémový inženýr Microsoftu Saqib Shaikh, který je nevidomý od sedmi let, na chytrém mobilním telefonu s Windows 10 a chytrých brýlích s kamerou Pivothead. Pomocí brýlí vyfotil osoby na schůzce a na smartphone zase jídelní lístek. V prvním případě aplikace na fotce rozpoznala dvě osoby a dala Shaikhovi jejich stručný popis, přičemž uvedla pohlaví, přibližný věk a jejich aktuální náladu podle obličeje. V druhém případě aplikace uposlechla Shaikův příkaz a umělým hlasem mu přečetla nadpisy vyfoceného dokumentu.
Robot je nápomocný i při pořízení snímku. Je schopen navádět uživatele zvukovými povely, aby mohl fotoaparát natočit do správné pozice. Je to samozřejmě pouze ukázka toho, jak by mohla inovativní technologie fungovat naostro. Shaikh se svěřil, že použití podobné aplikace pro něj bylo před pár lety téměř nemyslitelné.
Projekt je zatím ve fázi prototypu a není jisté, zda a kdy se uvolní pro komerční prodej, případně kterých produktů Microsoftu bude součástí. Pokud se tak však někdy stane, doufejme, že bude technologie umět i další jazyky kromě angličtiny.