Položíme-li si otázku, zda můžeme mluvit s počítačem jako s člověkem, odpověď bude znít: "Zatím ne." Schválně říkám zatím, protože vývoj technologie v této oblasti jde tak neuvěřitelně dopředu, že za pár desítek let to nebude problém.
<script type='text/javascript'></script>
V Česku, na Západočeské univerzitě v Plzni, existuje sbor lidí, který pracuje na novém projektu, který nese název „Mluvící hlava“. Jedná se o skloubení tří základních věcí - rozpoznávání řeči, audiovizuální syntézu a software na porozumění řeči. Jde o spojení dvou druhů syntézy lidské řeči – vizuální a akustickou. Pohyb očí, rtů a tváří je v podstatě vizuální syntézou, a zvuk pak akustickou. Aby vše vypadalo přirozeně, musí se tyto dvě věci sladit. Mluvící hlava je tedy audiovizuální syntéza řeči.
V praxi by to mělo vypadat tak, že na monitoru se objeví hlava ženy, se kterou si můžete povídat stejně, jako s člověkem. Program zpracuje vámi položený dotaz a pokusí se na něj logicky zareagovat. Myslím, že se tedy máme na co těšit.
Zde máte možnost vidět na vlastní oči, jak mluvící hlava ženy přečte jakýkoliv vámi zadaný text s téměř dokonalou artikulací.
Spojení vizuální a akustické syntézy probíhá na hranicích hlásek, respektive fonémů a vizémů. Foném je označení nejkratšího úseku mluvené řeči - hlásky. Vizém je analogické označení nejmenšího úseku vizuální řeči - tj. vizuální podoby hlásek. Laicky řečeno je to tvar rtů k vytvoření dané hlásky. Aby ke správnému zvuku byl přiřazen ten správný tvar úst, je potřeba určitý postup. Nejdříve se vytvoří požadovaný zvuk a k němu se poté přidá vhodná mimika. Díky celkovému používanému systému a propracování je tento projekt unikátní.
Co můžeme považovat jako velký plusový bod, je využití: v systémech pro nedoslýchavé či zcela neslyšící, v prostředí se sníženou slyšitelností – na letištích, nádražích a podobně. Dále se také při výuce neslyšících dětí, nebo lidí, co trpí tzv. afází (ztráta řeči). Těm dokáže hlava pomoci spojit slova s jejich artikulací.
Projekt se nachází v rané fázi svého vývoje, a když se podívám na to, co všechno musí jeho vývojáři uskutečnit, tak mohu říci, že stojí před nelehkým úkolem. Přejme jim tedy štěstí a mnoho úspěchů do budoucna.
Více o projektu: http://musslap.zcu.cz