Dnešní děti vyrůstají ve světě, který je protkán digitálními médii na každém kroku. Děti přicházejí s mobilními telefony a tablety do styku mnohem dříve, než je zdrávo. Američtí dětští lékaři proto varují - přílišné trávení času u jakékoliv svítící obrazovky dětem škodí.
<script type='text/javascript'></script>
Nadměrné sledování tabletů a dotykových telefonů má na vývoj mladistvých negativní vliv, což potvrzuje také nedávno zveřejněná studie Americké akademie pediatrů (AAP). Podle ní by měli rodiče svým dětem tablet nebo smartphone omezit a stanovit jasná pravidla pro jejich používání, dokud není pozdě.
AAP doporučuje:
- děti mladší 18 měsíců by k telefonům a tabletům neměly mít žádný přístup
- děti ve věku 18 až 24 měsíců by měli dívat pouze na kvalitním edukativní videa společně s rodiči, aby jim pomohli pochopit to, co vidí
- děti ve věku 2 až 5 let mohou obrazovku chytrého telefonu nebo tabletu používat pouze pro prohlížení kvalitního obsahu a to maximálně hodinu denně, rodiče by měli na děti dohlížet a vysvětlovat jim to, co vidí a kde to najdou v reálném světě
- dětem ve věku 6 let a více by měli rodiče jasně stanovit limity pro trávení času na jakémkoliv elektronickém zařízení
Malé děti jsou omámeny blikajícími světýlky a nevnímají čas. Rodiče je proto musí kontrolovat, aby kvůli telefonu nebo tabletu nezanedbávaly pohybové aktivity, spánek, čtení, mluvení, objevování a další činnosti nutné pro jejich zdravý růst.
Dospělí by měli děti poučit, že u některých činností tablet nebo chytrý telefon používat nemohou, a určit pravidla, kdy bude rodina trávit čas společně bez elektroniky (například u večeře, při řízení atd.). Nemělo by se ani zapomínat na správné chování potomka při používání online médií, zasvětit ho do bezpečnosti na internetu a vysvětlit mu rozdíly mezi online a offline světem.