Neničte si záda špatným vybavením

Štítky:

 

Všichni to známe. Hodiny a hodiny za počítačem strávené prací, školou, ale třeba i hrami na počítači, se po čase začnou negativně podepisovat na našem zdraví. Kromě vlivu na oči a vnímání má dlouhé vysedávání u počítače špatný vliv na vaše záda. Přitom existuje několik snadných tipů, jak svá záda šetřit pomocí správného vybavení k počítači jako je ergonomická židle, nastavitelný stůl nebo ergonomická klávesnice. Co byste tedy měli změnit, aby se vašim zádům dařilo lépe?

Výběr správné židle

Základem pro správné sezení je vhodná židle. K počítači se vyrábějí ideální herní židle, které vám pomohou k rovnějšímu sedu, který bude šetřit vaše záda. U těchto židlí si všimněte zejména vysokého opěradla, které pomáhá k zajištění rovného držení páteře. Tyto židle jsou také typické výškově nastavitelnými područkami na ruce, jejichž výšku si můžete upravit přesně podle svých potřeb. Důraz je kladen také na použitý materiál, který by měl být prodyšný.

Důležité je také, aby byla výška židle nastavitelná. Sedět byste měli tak, aby vaše kyčelní klouby byly o něco výše než kolena, ale zároveň se nohy nedotýkaly stolu. Chodidly byste bez problému měli dosáhnout na zem. Pokud máte pocit, že jsou některé z těchto věcí problém, vyzkoušejte upravit právě výšku židle.

Správné sezení aneb hrbení už bylo dost

Jakmile máte tu správnou židli, je také důležité naučit se na ní dobře sedět. I sebelepší židle vám totiž nepomůže, pokud se na ní budete kroutit. Většina lidí sezení u počítače nevěnuje mnoho pozornosti, ale věřte, že ve stáří vám vaše záda poděkují, pokud se naučíte sedět správně. Důležité je zejména sedět rovně a také nastavit si k vaší výšce odpovídající výšku monitoru a stolu.

Pohybem proti problémům se zády

Během dlouhých hodin u počítače také nezapomínejte na krátké přestávky na protažení a odpočinek. Vyskočit od počítače byste měli alespoň každou hodinu, ale klidně se do toho můžete pustit častěji. Osvojte si například jednoduchou jógovou sestavu a tu během přestávky vždy zopakujte. Další možností je vyběhnout ven na zahradu a věnovat se chvíli přirozenému pohybu. Pohrajte si chvíli se psem nebo si zaskákejte na trampolíně. Důležité je hlavně poskytnout svému těla také trochu jiné podněty a přivést ho do pohybu. Vyzkoušet můžete i pracovat ve stoje, nebo místo na židli sedět na nafukovacím balonů.

Přestože většina z nás pracuje u stolu střední velikosti bez ohledu na svou výšku, ulehčit svým zádům při práci na počítači můžete, pokud si pořídíte polohovací stůl. Jeho výšku si můžete nastavit přesně tak, aby vám to vyhovovalo. Vybrat si můžete i modely s rameny na držení monitoru, které jsou také nastavitelné.

Dlouhé sezení u počítače neškodí jen zádům

Při práci na počítači pamatujte také na to, že záda nejsou tím jediným, co při ní trpí. Problematická je neustálá práce s technologiemi i z hlediska vašich očí. Pokud jim chcete ulehčit, jsou dobrým tipem například brýle proti modrému světlu nebo různé druhy zvlhčujících očních kapek. V případě, že pracujete na notebooku, určitě oceníte také externí klávesnici a myš, které jsou podstatně ergonomičtější než plochá klávesnice na notebooku a touchpad.

Až tedy příště budete sedat za počítač s tím, že u něj strávíte celý den, zamyslete se nad tím, co byste mohli udělat pro to, aby se vám sedělo lépe. Narovnejte se, připojte si ergonomickou myš a nezapomeňte se pořádně protáhnout. Uvidíte, že po chvíli začnete pozorovat na svém těle rozdíly. Nejde jen o váš dobrý pocit, ale také o zdraví. A to je ze všeho nejdůležitější.

Neoznámkováno