Oblíbenou chatovací aplikaci WhatsApp Messenger, která v únoru 2016 překročila jednu miliardu uživatelů, čekají změny. Online komunikace v celosvětové rozšířeném kecálkovi bude bezpečnější než kdy dřív.
<script type='text/javascript'></script>
Společnost WhatsApp se rozhodla šifrovat všechny zprávy a hovory jako reakci na několik sporů, které se před nedávnem odehrály. Jedním z nich byla kauza s Národní bezpečnostní agenturou (NSA), která, jak se ukázalo, kontrolovala velkou část provozu na internetu. Druhý bezpečnostní problém vyplynul na povrch před pár dny ve sporu technologické firmy Apple s americkou FBI. Federální policie USA se totiž potřebovala dostat do smartphonu Apple iPhone 5C střelce Syeda Farooka, který v prosinci loňského roku zastřelil 14 lidí v kalifornském městě San Bernardino. FBI se po snaze domluvit se s výrobcem nakonec do telefonu dostala sama bez jeho pomoci.
Jak je uvedeno na oficiálním blogu, nejnovější verze aplikace WhatsApp pro všechny dostupné operační systémy je opatřena tzv. end-to-end encryption neboli plným koncovým šifrováním, což znamená, že každá zpráva se po odeslání zašifruje a může ji otevřít pouze příjemce s dočasně přiděleným klíčem. Šifrování funguje nepřetržitě pro jakýkoliv odeslaný obsah (fotka, hovor, video, soubor atd.) i ve skupinových chatech.
Přes end-to-end šifrování se k obsahu nebude schopen dostat nikdo jiný, než osoba nebo osoby, kterým je sdělení určeno. Tedy ani provozovatel, i kdyby si přístup ke zprávám soudně vyžádal. Nově zavedené zabezpečení se nelíbí hned několika zemím z důvodu, že jejichž bezpečnostní agentury už nebudou moci nikoho jednoduše odposlouchávat. WhatsApp však chce chránit soukromí uživatelů a na to má právo.