Na jakém principu vlastně pracují počítače? Bity informací cestují v obvodech počítače ve formě elektronů, takto se dá nejjednodušeji vyjádřit princip počítače.
Ano, takto vypadá současnost, ale jak se postupně počítačové čipy zrychlují, stává se hlavním kritériem nikoliv rychlost zpracování dat, nýbrž jejich přísun, jednoduše řečeno kabely nedokáží dostatečně zásobit čip daty, proto tedy budoucí generace počítačů se ubírá směrem složenin se silikonovými čipy spojenými dohromady paprsky laserového světla, zní to už hodně vyspěle, že?(pro představu-vytvoření silikon-optické složeniny představuje terabytové a petabytové stroje, které jsou schopny přenášet triliony bajtů dat za sekundu, dnešní počítače přenášejí milion bajtů dat za sekundu), tudíž nebudou existovat kovové spoje, ale pouze bludiště čoček, hranolů, zrcadel, používaných k přenosu dat mezi jednotlivými čipy.
Výhody, které s sebou světlo přinese:
1. Nic není rychlejší než foton (jednoduše řečeno, elektrony se v porovnání s nimi šíří kabely jako šnek)
2. Vzájemné působení u fotonů je jiné než u elektronů. Paprsky světla jednoduše prochází přímo skrz jiný paprsek světla, takže obrovská množství dat lze poslat stejný prostorem
3. A řekl bych nejdůležitější výhoda je, že světlo nepotřebuje žádnou vazbu na hmotu.
Využitím všech těchto výhod, při povrchu, který je pokryt polem tisíců mikrometrových spojů jsme schopni přenést více než terabyte za sekundu, přičemž dnešní počítače jsou schopni přenést méně než gygabyte za sekundu.
Hlavním výzkumem se zabývá společnost Optron Systems, která spolupracuje s NASA na vytvoření nových metod přenosu fotonů z bodu A do bodu B….
Závěr
Myslím, že nová forma přenosu dat je správným krokem kupředu, kterým se zrychlí komunikace. Zároveň také bude dlouho čekat než (a jestli vůbec) se tyto nové mašiny dostanou do domácností. Každopádně máme se na co těšit….