Počet kybernetických hrozeb se v roce 2015 ztrojnásobil

whatsappUživatelé jsou v dnešní době zpravidla poučeni o bezpečnosti práce na internetu a mají povědomí o nekalých praktikách, kterými se útočníci pokouší vymáhat citlivé údaje přes internet. Bohužel stále se opakují případy, kdy se lidé namísto obezřetnosti vrhnout přímo do náruče zlodějů a přijdou o svou identitu, přístupová hesla nebo peníze.

<script type='text/javascript'></script>


Člověk, i ten, který se poučil z vlastních chyb, musí být neustále na pozoru, protože hackeři nepřestávají vymýšlet nové způsoby, kterými by se elektronickou formou dostali k vašim citlivým údajům.

Společnost Kaspersky Lab, která vyvíjí ochranný software proti počítačovým virům, na internetu zveřejnila novou statistiku týkající se počtu zaznamenaných kybernetických hrozeb v uplynulém roce 2015. Analytici z anti-malware týmu Kaspersky Lab vloni zaznamenali celkem 884 774 nových škodlivých programů, přičemž v roce 2014 jich bylo zhruba třikrát méně (295 539 programů).

Zatímco počet napadení bankovními trojskými koni se v roce 2015 snížil na 7 030 případů z 16 586 v roce 2014, velmi rychlým tempem se začal rozmáhat mobilní ransomware, který minulý rok napadl pětkrát více uživatelů než předloni. V meziročním srovnání se jedná o nárůst z 18 478 na 94 344 případů. Ransomware je nebezpečný druh malware, který dokáže zablokovat všechny soubory na přístroji a pro jejich odblokování požaduje výkupné minimálně 12 dolarů (cca 300 korun). Počet takových útoků meziročně vzrostl z 1,1 % na 3,8 % a objevil se ve 156 zemích světa. Nejčastější hrozbou tohoto typu byl Trojan-Ransom.AndroidOS.Small.o.

Bankovní malware se zase stává komplexnějším. Jedna škodlivá aplikace dokáže napadnout webové stránky hned několika desítek různých bank najednou. Stejně tak narůstá počet malwarových programů, které uživatelé nemohou jen tak jednoduše smazat ze svého počítače. Malware si umí v zařízení získat nejvyšší možná oprávnění (root). Stane se systémovým superuživatelem, který si může dělat na vašem počítači, tabletu nebo mobilu cokoliv, co se mu zlíbí, aniž byste mu v tom mohli zabránit. První případ byl zaznamenán v roce 2011. Mezi TOP škodlivé programy tohoto kalibru v loňském roce patřily trojany Fadeb, Leech, Rootnik, Gorpro a Ztorg. Odborníci očekávají, že vzestupný trend počtu malware a ransomware bude pokračovat i letos.

Neoznámkováno