Po nedávném přechodu z analogového na digitální vysílání čeká uživatele další změna. V letošním roce bude zahájen provoz nového standardu digitálního televizního vysílání DVB-T2, které má fungovat souběžně se standardem DVB-T až do roku 2020.
<script type='text/javascript'></script>
DVB-T2 vychází ze současného standardu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), má však několik vylepšení. Jeho přenosová kapacita dosahuje až 40 Mbit/s, takže se do něj vměstnají přibližně čtyři HD kanály (8-11 Mbit/s) nebo zhruba dvanáct kanálů v klasickém rozlišení (2,5 Mbit/s). První testování DVB-T2 se v České republice uskutečnilo 19. května 2010 na konferenci Svět televizní budoucnosti konané v Praze.
Standard DVB-T2 s kódováním obrazu HEVC pro pozemní vysílání bude nasazen v průběhu léta a poběží společně se stávajícím vysíláním. Stejné televizní pořady tak budou vysílány až do roku 2020 v obou standardech DVB-T i DVB-T2, poté bude starší standard vypnut a poběží jen DVB-T2. Díky citlivému přístupu tak budou mít domácnosti dostatek času k výměně starých televizních přijímačů za zařízení s inovativními technologiemi.
Změna standardu je vynuceným krokem pro zachování televizního terestrického vysílání, které využívá přes 60 % českých domácností. Doba čtyři a půl roku je potřebná také pro uvolnění frekvenčního pásma 700 MHz pro mobilní operátory. Podle odhadu Českých radiokomunikací bude stát přechod jednu miliardu korun. "Počítáme s tím, že zhruba dvě třetiny nákladů budou na straně operátorů sítí, jedna třetina by měla být na straně státu, který musí zajistit řízený přechod. Jeho hlavní role spočívá v informační kampani," sdělil Marcel Procházka, ředitel pro regulaci společnosti České radiokomunikace.
Rovněž mobilní operátor T-Mobile letos chystá změny ve své televizní nabídce. Kromě mobilní televize bude svým zákazníkům nově nabízet internetovou televizi IPTV, která bude šířena přes IP protokol. Služba má být zahájena v první polovině roku 2016.