Auto, to už dávno není jen volant, čtyři kola a motor. Moderní auta překypují výbavou, jejíž úkoly jsou především dva: zvýšit komfort a bezpečnost. Za tímto účelem se do dnešních automobilů dostaly i technologie jako ze sci-fi filmů, které lze zařadit do škatulky "rozšířená realita".
Sledování dění kolem vozu
Pojem rozšířená realita zní možná poněkud složitě. V nejširším slova smyslu však patří už do dřevních dob automobilismu. Vždyť i běžná zpětná zrcátka poskytují rozšíření vnímání reality z pohledu řidiče. Sledování dění vedle vozu a za ní, je pro bezpečnost provozu přece klíčové. V honbě za co největší bezpečností se však auta stále více stávají tak trochu malými tanky. Pontony karoserií jsou stále vyšší, a tak je zejména výhled vzad a šikmo vzad stále komplikovanější.
Jenže technologie jdou mílovými kroky kupředu. Interiéru téměř každého nového vozu dnes dominuje velký displej, který umožňuje zobrazit třeba i obraz z parkovací kamery. A kdyby z jedné. Už i kompaktní auta mohou být vybavena celou řadou kamer. Software ve voze pak data ze všech zpracuje a na monitoru před řidičem se zobrazí panoramatický pohled na vůz z ptačího pohledu, včetně všech překážek v okolí. Třeba parkování je s takovým systémem absolutní hračka a drobné ťukance z nepozornosti naopak věcí minulosti.
Holografické displeje
Ta pravá rozšířená realita se do aut dostala s nástupem holografických displejů. V automobilovém světě se jim říká head-up displeje nebo též HUD. I když bylo první podobné zařízení uvedeno na trh firmou General Motors už v roce 1988, masově se rozšiřuje až v posledních letech. A dostává se i do běžných vozů. Nejde navíc o žádnou supermoderní technologii. Vždyť pilotům stíhaček umožňovala lepší zaměření cíle už ve druhé polovině minulého století.
V autě samozřejmě o žádné zaměřování nejde. Jak už název napovídá, řidič díky head-up displeji může mít hlavu nahoře. Na štítek před čelním sklem nebo přímo na čelní sklo totiž dostává základní jízdní informace - jak rychle jede nebo pokyny navigace. Výhody takového řešení jsou nabíledni. Bezpečnost, bezpečnost a zase bezpečnost. Třeba právě informaci o aktuální rychlosti má řidič neustále v zorném poli a nemusí oči spouštět z vozovky a může se plně věnovat dění před vozem. Kvalitně řešené head-up displeje dokonce ani řidiče nenutí příliš přeostřovat. Tím dochází ke spojení bezpečnosti a pohodlí. Tyto dva atributy prostě ženou vývoj vpřed.