Souží vás choroby digitálního věku? Bolí vás krk, záda nebo máte depresi? Současná medicína je na civilizační nemoci krátká, můžeme je odstranit jen my sami.
<script type='text/javascript'></script>
Probíhající technologická revoluce nám ulehčuje život v mnoha ohledech. Moderní elektronické přístroje se stávají součástí života každého z nás a především mladá generace si už bez elektroniky nedokáže svůj život představit. Díky internetu jsme schopni každý den vstřebat takové množství informací, že by to lidé v 16. století nestihli za celý svůj život.
Smartphony, tablety a notebooky jsou synonymem nepřetržitého přístupu k aktuálním informacím z celého světa, komunikace s přáteli na sociálních sítích a mobilní zábavy, kterou si můžeme nosit stále u sebe. I když si to mnohdy neuvědomujeme, moderní přístroje mají na člověka bohužel také negativní vliv.
Elektronika ničí naše zdraví
Časté používání elektronických zařízení způsobuje mnoho různých civilizačních onemocnění, což mimo jiné potvrzuje nedávno zveřejněný průzkum doktora Jacka Dennerleina z Harvardské univerzity. Dobrovolníkům dal za úkol každodenní práci na elektronických přístrojích, aby sledoval jejich chování, a zjistil zajímavé informace.
Člověk se při používání tabletu neúmyslně hrbí, pouze v této poloze je totiž schopen na tabletu pracovat a ještě k tomu přetěžuje jedno rameno. Při nepřetržitém sledování mobilního telefonu zase vzniká tzv. syndrom esemeskového krku. Člověk jej nechává bez přestávky v nepřirozené pozici, což má neblahý dopad na správné fyziologické postavení našeho těla. Lidé by neměli při sledování displeje telefonu tlačit hlavu dolů, ale snažit se dívat co nejvíce před sebe. Ani sedavé zaměstnání není pro naše tělo vhodné. Namáhají se naše záda, krční páteř a oči, a proto je třeba jednou za čas zaujmout odpočinkovou pozici, případně svaly náležitě protáhnout.
Je to i v naší hlavě
Všechna onemocnění moderní doby se samozřejmě netýkají pouze našeho těla. Například nemoc zvaná technostres, která byla poprvé definována v roce 1984, má svůj původ v psychice. Člověk trpící touto nemocí má neustálou potřebu být online, ať je kdekoliv. Závislost na informacích a elektronickém kontaktu se světem může u lidí vyvolávat deprese, stres, úzkost nebo únavu.
Nejlepší prevencí, jak pečovat o své tělo a to jak po fyzické, tak i psychické stránce, je omezit používání chytrých telefonů a tabletů. Měli bychom se především věnovat jiným činnostem, které podporují náš pohybový aparát, jako je chůze, cvičení nebo jakýkoliv jiný sport.