Windows 7: Kompatibilita a dostupné edice ke koupi

windows 7 edicePřed více než třemi měsíci byl na trh uveden nový operační systém Windows 7. Pojďme si nyní shrnout, se kterými edicemi se můžeme na našem trhu setkat, které se hodí více do firemní sféry či spíše do domácnosti, a jak je to s kompatibilitou a hardwarovými nároky.

<script type='text/javascript'></script>


Hardwarové nároky
V době, kdy byly vydány Windows Vista, nebyl počítačový trh řádně připraven na hardwarové požadavky, které nové Windows ke svému běhu potřebovaly. Byl to jeden z faktorů, proč řada lidí zůstala věrná svému "staršímu" systému a nepřecházela na nový. Microsoft se v tomto kroku již polepšil a i když "díky" Vistě hardwarový svět vyrazil s vývojem kupředu, tak nic neriskuje a vydává ve své historii systém, který má menší (nebo podobné) minimální hardwarové požadavky, jako jeho předchůdce. A jaké že tedy jsou?

Windows 7 (32bit) – 1 GHz (procesor), 1 GB RAM (operační paměť), 16 GB HDD (volné místo na disku) + grafická karta schopná zvládnout DirectX 9c.
Windows 7 (64bit) - 1 GHz (procesor), 2 GB RAM (operační paměť), 20 GB HDD (volné místo na disku) + grafická karta schopná zvládnout DirectX 9c.

Pro nadstavbové aplikace Windows Virtual PC s Windows XP Mode, které je možné provozovat od verze Professional, je doporučena konfigurace na 2 GB operační paměti, dalších 15 GB volného místa na disku a procesor podporující standard pro hardwarovou virtualizaci (Intel-VT a AMD-V).

Kompatibilita aplikací/ovladačů
Druhým faktorem, který dozajista ublížil na popularitě Windows Vista, byla nekompatibilita se staršími aplikacemi, na které byli uživatelé ze svých "Xpéček" zvyklí. Windows Seven se v tomto kroku polepšuje a v kompatibilitě se spíše vrací k osvědčeným Windows XP. Důkazem je nám upravený režim kompatibility (nalezneme je ve vlastnostech příslušné aplikace) a XP mode, o kterém jsem se zmínil výše.

V případě ovladačů Microsoft také nezahálel. Po instalaci systému máte takřka k dispozici plnohodnotný systém, bez nutnosti instalovat další ovladače. Samozřejmě, že ovladače zavedené při instalaci nikdy nedosáhnou takového výsledku, jako přímo ovladače dotyčného výrobce. To však ale nebyl záměr Microsoftu. Po instalaci, která ostatně trvá cca 20 minut, vám totiž naservíruje takový systém, který umožní solidní ovládání vašeho pc a lze jej okamžitě připojit k internetu, kde si může uživatel stáhnout ty nejaktuálnější ovladače přímo ze stránek výrobce. Na pomoc je vám zde také vylepšený Windows Update, který pomáhá vyhledat ovladače přímo na internetu.

Komplikace by u vás mohly nastat v případě instalace 64 bitového systému, kde jsou přijatelné pouze "digitálně podepsané ovladače", což může být problémem u starších komponentů či periférií.

Dostupné edice

EDICE POPIS VERZE
Starter Určena především pro netbooky. Dokáže spustit na pozadí maximálně tři aplikace a není možné využívat více než jeden monitor. (jen) 32 bit
Home Basic Tato edice se nejspíš na našich trzích neobjeví, je určena především pro rozvojové trhy. 32 bit/64 bit (64 bit omezen na 8 GB RAM)
Home Premium Edice zaměřená především na domácnosti, součástí je i oblíbený Windows Media Center. 32 bit/64 bit (64 bit omezen na 16 GB RAM)
Professional Oproti Premium edici umožňuje především zálohování po síti, podporuje funkci "vzdálená plochy" a "virtualizace". 32 bit/64 bit (64 bit omezen na 192 GB RAM)
Enterprise Obsahuje veškeré funkce jako edice Ultimate, ale je určena jen pro komerční sféru (pro odběr mnoha licencí). 32 bit/64 bit (64 bit omezen na 192 GB RAM)
Ultimate Tato edice obsahuje mnoho dalších užitečných aplikací jako Bitlocker (šifrování dat), Applocker (nastavení přístupu k aplikacím), jazyková nastavení apod. Na rozdíl od Enterprise edice je určena i pro běžné uživatele. 32 bit/64 bit (64 bit omezen na 192 GB RAM)

Podstatné je také zmínit fakt, že každá vyšší edice obsahuje funkce z edice nižší.

Neoznámkováno