Jistě to většina z nás dobře zná - ten nepříjemný a protivný zvuk budíku každé pracovní ráno, který nás vytrhne z říše snů a vrátí do reálného života. Pokud však máme možnost mít ve své ložnici takříkajíc po ruce svůj počítač či notebook s operačním systémem Windows 7, nemuselo by být stávání až tak nepříjemnou záležitostí…
<script type='text/javascript'></script>
Automatické zapnutí počítače s následným přehráním našich oblíbených skladeb by mohlo být velmi zajímavým zpestřením a milým probuzením do nového dne.
Možná si říkáte, že návod PC jako budík již na našich stránkách máme. Ano, náš redaktor David Ryvola skutečně se svým článkem uhodil hřebíček na hlavičku a získal i spoustu pochvalných reakcí právě od vás, našich čtenářů. S postupem doby a především příchodem operačního systému Windows 7 se však ukázalo, že by bylo dobré návod aktualizovat. Davidovy postupy jsou konkrétně směrovány pro operační systém Windows XP, který stále i v dnešní době nalezneme na spoustě uživatelských počítačů. Proto jsme se rozhodli, že starší a velmi čtenářsky úspěšný návod v databázi ponecháme a přidáme tento nový, jako takové doplnění, co a jak na těch našich sedmičkách nastavit. Inu, pojďme na to…
1. krok: Průvodce přidáním úlohy
Stejně jako na Windows XP budeme náš počítač/notebook nastavovat pomocí Plánovače úloh. Najdeme jej v nabídce Start - Ovládací panely - Nástroje pro správu - Plánovač úloh, nebo v nabídce Start vyhledáním souboru "taskschd.msc" (bez uvozovek).
V nově otevřeném okně klikneme v levém sloupečku na Knihovna plánovače úloh. Zde by možná nebylo úplně od věci zmínit, že Plánovač úloh zde disponuje možností třídění - úlohy je možné zařazovat podle jejich funkce do různých složek a podložek, které tak umožní jejich rychlejší vyhledávání a spravování. V našem případě však úlohu budu tvořit už v samotné knihovně, nemám potřebu ji nějak zařazovat (celkový počet mých úloh je totiž velmi malý, a tak mi orientace v nich nedělá problém).
Úlohu začneme tvořit kliknutím pravého tlačítka myši do prostředního okna s přehledem veškerých úloh. V kontextové nabídce, která se nám zobrazí, vybereme možnost Nová úloha. Stejně tak můžeme kliknout do pravého sloupečku Akce na volbu Vytvořit úlohu.
Nyní se konečně před námi otevře samotný průvodce přidáním úlohy. Na první záložce Obecné uvedeme hned v prvním řádku Název, tedy nějaké jméno pro naši úlohu, která jej bude charakterizovat a odlišovat od ostatních úloh v předešlém hlavním okně. Dále věnujme pozornost spodní části okna - Možnosti zabezpečení.
Zde si musíme především sami uvědomit, do jakého stavu se počítač po obvykle ručním probuzení z hibernace dostane. Pokud máme nastavené, že je potřeba po probuzení zadat přístupové heslo, bude naše správná volba zvolit možnost Spustit nezávisle na přihlášení uživatele. Tuto volbu bych doporučil pro jistotu použít jako i výchozí v případě, kdy nevíme, jaké nastavení po probuzení z režimu spánku nebo hibernace máme. Budeme mít tak jistotu, že se úloha aktivuje v jakémkoliv případě. (Heslo k uživatelskému profilu (pokud existuje) pak bude nutné zadat při ukládání úlohy.) Pokud však víme, že se nám ihned po probuzení uživatelský účet automaticky přihlásí (naběhne nám ihned pracovní plocha), můžeme vybrat první možnost Spustit pouze pokud je uživatel přihlášen. Tato volba je především užitečná u úloh, která nechceme bez našeho vnějšího potvrzení spustit, což se u budíku zrovna dvakrát nehodí.
Je zde také zaškrtávátko pro volbu Spustit s nejvyššími oprávněními. Chceme-li mít jistotu, že se úloha spustí a nezastaví ji třeba bezpečnostní technologie UAC, můžeme tuto volbu zaškrtnout. Rozhodně tím nic nezkazíme.
Bezpečnostní nastavení tedy máme za sebou a vezmeme si na paškál další záložku, kterou je Aktivační události. Klikneme na Nová a pustíme se do našeho individuálního nastavení. Pokud například stáváme každý pracovní den stejně, vybereme z nabídky Začátek úlohy variantu Podle plánu. V nabídce Spustit nastavíme den a hodinu spuštění. K tomu ještě vybereme volbu Týdně. Z nově otevřené nabídky označíme pracovní dny, kdy se nám bude "budík" spouštět. Na závěr zkontrolujeme, je-li zaškrtnuto poslední políčko Povoleno a úlohu odsouhlasíme kliknutím na tlačítko OK. Nyní můžeme znovu kliknout na Nová a nastavit si spouštění o víkendových dnech na jinou, jistě příjemnější hodinu (pokud tedy chceme i o víkendu tímto stylem probouzet).
Další záložka Akce není ničím jiným než jen volbou, co se má vlastně stát. Pokud chceme, aby se nám otevřel přehrávač s našimi písničkami, vybereme z nabídky Spustit program a cestu k naší skladbě/playlistu se skladbami si nastavíme v průvodci po kliknutí na tlačítko Procházet. Stejně tak můžeme nastavit, aby se nám otevřel třeba internetový prohlížeč s oblíbeným internetovými rádiem, který můžeme prohlížeči podstrčit v políčku Přidat argumenty. Samozřejmě těchto akcí je možné přidat hned několik, takže pokud budeme chtít, aby nám počítač než vstaneme například stáhl elektronickou poštu a otevřel prohlížeč s aktuálním zpravodajstvím, přidáme stejným způsobem další akce.
Na záložce Podmínky nás bude pouze zajímat důležité políčko Ke spuštění úlohy probudit počítač. Je zde i řada jiných nastavení, ale ty bych spíše nechal na vašem zvážení. Pro naše účely jsou nadbytečné, proto bych ostatní ponechal nezvolená.
Poslední záložka, kterou zde nastíníme, je konečné Nastavení. Všechny pro nás důležité volby jsou zde ve výchozím nastavení zvolené. Můžeme si například přidat ještě možnost, co se má stát, pokud spuštění úlohy selže. Ale opět se dá říci, že je toto nastavení na uvážení každého z nás.
Celého průvodce tedy nyní již stačí potvrdit kliknutím na tlačítko OK. Dostáváme se zpátky na začátek, kde se před námi zobrazí seznam veškerých úloh včetně té naší nové nastavené. Pokud jsme vše správně nastavili, mělo by být u úlohy ve sloupečku Stav napsáno Připraveno. Pokud si chceme otestovat, zda-li je vše opravdu korektní, klikněme na úlohu pravým tlačítkem a dejme Spustit. Všechny akce by se nám nyní měly rozběhnout.
2. krok: Možnosti napájení
Až na drobné odlišnosti by se dalo konstatovat, že průvodce přidáním úlohy byl až doposavad velmi shodný s tím, kterého známe z dobrých Windows XP. Spousta čtenářů (a přiznám se že i já) se však zasekla u faktu, že ani toto nastavení po všech kontrolách nakonec počítač neprobudilo. Dlouho jsem hledal zádrhel, až jsem narazil na jednu konkrétní nabídku v Nastavení napájení.
Jelikož je počítač ve výchozím stavu takto nastaven, je nutno jednorázově pozměnit volbu v našem schématu. Dejme tedy ještě jednou Start - Ovládací panely - Možnosti napájení - Změnit nastavení schématu (u toho kterého používáme - v mém případě Rovnováha) - Změnit pokročilé nastavení napájení. V nabídce si najděme volbu Režim spánku - Povolit časovače pro probuzení. Zřejmě budou oba dva nastavené na Zakázat. U obou možností tedy nastavme Povolit a potvrďme změnu tlačítkem OK.
Nyní by již mělo být vše připraveno a nic by nám nemělo stát v cestě pro příjemnější probouzení v našem hudebním stylu. Pokud byste se přeci jen setkali s nějakým problémem, určitě se s ním obraťte na naší poradnu. Pokud vás článek zaujme a budete mít k němu nějaké své postřehy, určitě se na ně budeme těšit v komentářích pod článkem.
Nyní zbývá snad už jen dodat: "Dobré ráno..."
Dekuji moc za vas navod na probuzeni PC jako budik, z pocatku jsem mel problemy,jelikož se pocitac probouzel s predstihem a az po cca 10 vterinach, spustil zvoleny soubor,avsak divne je ,že to nejde u mp3 ,ale jen u filmu v AVI, což neni žadný problem:-D
Ještě jednou děkuji.
Zdravím , myslím , že vše mám nastaveno správně , ale před uložením celé úlohy mi to hodí tuto chybu : Chyba omezení uživatelského účtu . Možnými důvody může být to , že nejsou povolena prázdná hesla , nebo že je vynucováno omezení zásad . Nějak si s tím nevím rady . Díky za případnou pomoc.
Dobrý den, omlouvám se za opožděnou reakci. Zkuste WIN+R, zadat příkaz "control userpasswords2" (bez uvozovek) a zkontrolujte, zdali je váš účet zařazen do skupiny Administrators.
Dobrý den,
musí být počítač v režimu spánku nebo hibernace, nebo může být normálně vyplý? Děkuji
Jo jo taky by mně zajímalo jestli to jde nastavit formou automatického ZAPNUTÍ PC (ne probuzení)
Ne, tato volba funguje pouze na probuzení z režimu spánku nebo hibernace. Z vypnutého stavu nelze tímto způsobem počítač nahodit.
Ďakujem za návod (hlavne druhý krok) a pridávam malú radu pre užívateľov používajúcich "Instant On". Táto funkcia musí byť vypnutá, inak sa počítač nezapne.
Dobrý den. Tak sem to zkusil nastavit, uspal a ejhle...ono to funguje...akorát k mému údivu se nepustil program WMP ale rovnou začla hrát zvolená hudba...a tak mi tu teď hraje na pozadí 45 minut dlouhý remix a vidim to tak že vypnout to lze jedině vypnutím PC úplně?? Prosim pomoc!
Zkusil bych zkontrolovat správce úloh, najít aplikaci která soubor spouští a natvrdo jí vypnout. Myslím, že jsem přesně tento problém řešil před pár lety u XP a bohužel si už nepamatuji správné řešení. Ale za pokus nic nedáme :)
Zdravím,
potřebval bych poradit s nastavením automatického zapínání fronty souborů (jedné a té samé aplikace) a to tak, aby vždy šly max 3 tyto aplikace najednou. Jakmile jedna skončí tak, aby se automaticky zapla další co je ve frontě naplánovaných úloh. Obecně s tímto postupem mám problém, protože mam pocit, že mi plánovač úloh není schopen rozpoznat, že chci pustit jednu aplikaci 3x, která má pouze odlišné názvy. Z toho co jsem zkoušel to vypadá, že když je jiný název toho souboru tak to bere jako totálně jiný program, na který nemusí čekat ve frontě.
Mohli byste mi prosím poradit jak se to dá vyřešit?
Dobrý den,
nejprve musím pěkně poděkovat za přehledný článek. Dále se chci zeptat na svůj problém. Když chci nastavit onen plánovač, jsem upozorněn na neznalost svého účtu, příp. špatné heslo. S tímto nešvarem si skutečně nevím rady, jelikož jsem administrátorem a heslo jsem zkoušel opravdu mnohokrát :(. Mám dojem, že windows opravdu nejsou dobrým řešením...
Co mi prosím navrhnete za kouzlo?
Děkuji!
prosím postup, neviem nájsť, ďakujem