BSA: Česko opět zaznamenává úbytek pirátského softwaru

Štítky:

BSA logo redCelosvětová studie společností BSA a IDC se zaměřením na softwarové pirátství přišla s nejnovějšími výsledky míry pirátství za rok 2009 – Češi si mohou opět pogratulovat, míra kradeného softwaru opět zaznamenala od roku 2008 1% pokles.

<script type='text/javascript'></script>


V krátkosti o BSA: mezinárodní organizace působící ve více než 80 zemí po celém světě. Je známa především prosazováním práv softwarového odvětví a vytvářením podmínek pro inovace a růst trhu se softwarem. BSA je společností, která každoročně investuje miliardy dolarů do ekonomiky jednotlivých států a napomáhá k tvorbě nových pracovních míst. Členy BSA jsou mimo jiné například tyto společnosti: Adobe, Apple, Microsoft, CNC, Siemens, Symantec či Corel.

Nyní zpět k výsledkům průzkumu; studie v tuzemských osobních počítačích (mezi osobní počítače počítejme stolní pc, přenosné počítače i netbooky) prokázala pokles výskytu nelegálního softwaru o 1 procentní bod. "Míra pirátství tak dosahuje 37%. V důsledku výrobci softwaru kvůli pirátství v Česku přišli o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun," uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA, v PR zprávě. Česká republika se tak zařadila na 13. místě v pomyslném žebříčku zemí s nejnižší mírou pirátství. "Studie jasně ukazuje, že boj se softwarovým pirátstvím je v Česku úspěšný. Protipirátské aktivity BSA, distributorů softwaru a vládních organizací mají jasný vliv na pokles tuzemského pirátství," prohlásil dále tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč a dodal: "Hodláme i nadále šířit povědomí o rizicích spojených s pirátstvím, a to jak ve firemní oblasti a mezi domácími uživateli, tak na vládní úrovni – tam zejména upozorníme na negativní vliv pirátství na českou ekonomiku."

A jak si ve studuji stojí ostatní země? V celosvětovém měřítku se mohou pochlubit s nejnižším poměrem počítačového pirátství Spojené státy (20%), Japonsko (21%) a Lucembursko (taktéž 21%). Naproti tomu nejvyšší poměr pirátství mají Gruzie, Zimbabwe a Moldavsko (všechny přes 90%). K růstu míry používání nelegálního softwaru v těchto zemí nejvíce přispívá rychlá expanze trhu s výpočetní technikou a větší uplatnění pro starší počítače, v nichž výskyt nelegálního softwaru převládá. Svou roli hraje i čím dál větší rafinovanost pirátů.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

Zajímavý článek,je tu dostatek důležitých informací,některé mě trochu překvapily,ale celkově jsem s článkem velice spokojený.Díky

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[2119] pokles??

bohužel, znám cca 100 lidí aktivních hráčů a snad jediné dva z nich si kupují hry, ostatní je stahují =O

Obrázek uživatele petapl
[2120] Slovensko

A jak si vedou naši sousedé slováci ?
Jian k celkem zajímavý článek s mnoha informacemi ;-)

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Podle PR zprávy BSA za Slovensko se míra softwarového pirátství drží na světovém průměru, tedy 43%. Ztráta slovenského softwarového průmyslu je 45,2 miliónů eur. V pomyslném světovém žebříčku zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství tak Slováci obsahují 30 místo. (Více informací naleznete přímo ve výše zmíněné PR zprávě: http://portal.bsa.org/globalpiracy2009/pr/pr_slovakia.pdf)