Budou příští Windows ve 128bitové verzi?

Štítky:

windows-8-previewMicrosoft nezahálí. Jeho nejnovější operační systém Windows 7 se u nás ještě ani pořádně neohřál, ale už se prý pracuje na vývoji jeho nástupců – Windows 8 a 9. To by podle všeho nebylo až takové překvapení, kdyby se však nemělo jednat o operační systémy, které budou primárně dělané pro 128bitové procesory.

<script type='text/javascript'></script>


Microsoft se podle všeho bude snažit úzce spolupracovat s procesorovými giganty (Intel, AMD) a společnostmi IBM a HP, aby se jeho záměry staly skutečnými a aby přinesly co možná největší úspěch.

Microsoft vize

Spekuluje se o tom, že tyto nové operační systémy by mohly spatřit světlo světa někdy na přelomu roku 2011 a 2012, avšak známe Microsoft, kde není nikdy nic jisté. Uvidíme také, zda do té doby výrobci procesorů budou schopni vytvořit pro trh plnohodnotné 128bitové procesory, bez kterých by se tyto nové systémy samozřejmě neobešly.Bude-li se Microsoft držet dosavadního plánu ve svém vydávání operačních systémů, můžeme očekávat novou verzi OS Windows vždy po třech letech.

Zda se bude jednat o kompletní převrat dnes zaběhlých Windows XP nebo jen o jejich vylepšení, jako tomu bylo u Windows Vista a Windows 7, kde Windows 7 jsou označovány jako "vylepšené Visty", zatím není jisté. Jisté je však to, že 128bitová podpora u Windows by jistě zvýšila výkon a přinesla do světa počítačů nový potenciál (nesmíme však opomenout začátky 64bitových Windows, které byly často spojované s nespolehlivým chováním systému).

Přelomové (a často označované "staré dobré") Windows XP byly prvním operačním systémem, který přinesl do světa počítačů právě 64bitovou podporu procesorů. Nyní je však možné, že před sebou budeme mít další operační systém, který tuto hranici posune o krok dále.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Platforma x64 se ani pořádně nezaběhla a už se na nás řítí 128bitová verze ? Windows XP x64 byl s podporou opravdu "vedle". Teprve ve Vistách se podpora a kompatibilita zlepšila a u Windows 7 ještě více, ale potřebuje běžný uživatel více než 4 GB operační paměti? Pro serverové účely záměr pochopím, ale pro běžné uživatele? Pokud bych bral uživatele, který by rád opravdu dělal velké projekty apod. tak určitě mu rozsah platformy x64 musí stačit. Kdo by využil přes 200 GB operační paměti, které umí Windows 7 využít? Jediný důsledek který z toho vidím je dražší operační systém, tedy i dražší procesory s 128bit sběrnicí, ale o tom ten trh už prostě je ...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

ono s těmi bity to není jen o tom, kolik to dokáže adresovat paměti.. jsou aplikace, které podporují 64bitové procesory a v 64bitech pracují mnohem rychleji než ve 32 na stejném procesoru.. avšak jak říkáš, nechápu to pro běžného uživatele, kerý dnes nevyužívá pořádně ani tu 64bit a ani programy moc ne.. jsem tedy zvědav.. nehledě na to že zatím známe jen 64bitové architektury a to i pro servrové procesory a jsem zvědav, který z výrobců přijde dříve s 128 bitovou architekturou a bude ji ostatním poskytovat k licencování, čímž se ceny procesorů posunou ještě výše.. počítám že AMD se svým rozpočtem to nebude.. :D

Obrázek uživatele psychocowboy
[1564] neverim

strasna blbost... podle me je to kachna... mozna opravdu pro servery a nejaky profi high-end cloud computing, jinak prozatim nevidim duvod takto dramatizovat...

Obrázek uživatele chomin

taktez se priklanim k nazoru, ze pro bezneho uzviatele je to ponekud zbytecne. jak rekl TOBiAS, kdyz se 64 bit procesor vyuzije s "64 bit aplikaci", tak je to prijemna rychlost. pokud srovname nekolik urcitych aplikaci na 64 bit procesoru v XP a v win7 x64, tak je to docela zajimava zmena (me se dokonce 7cky a aplikace na nich zdaji "rychlejsi", ale je to mozna jen zdani). nevim proc 128 bit, ale doufam, aby si MSaci reputaci, kterou se zvysili 7ckama, nepokazi ;-)