BSA nedávno uveřejnilo svou celosvětovou studii, kde zkoumali v porovnání s minulými roky, jak pirátství v domácnostech stoupá, ale i naopak, jak moc například klesá. Česká republika z této studie vyšla docela dobře - klesá u nás počítačová kriminalita v podobě vlastnictví ilegálního softwaru.
<script type='text/javascript'></script>
Než po vás začnu házet čísly a procenty, řeknu vám něco o samotné firmě BSA. Jedná se o poměrně rychle se rozrůstající organizaci, která si vzala za úkol hájit zájmy komerčního softwarového průmyslu a jeho partnerů. Je to noční můra všech tzv. pirátů, tedy lidí, kteří se dopouštějí počítačových zločinů, které BSA hledá a předává spravedlnosti. Ve směs tento systém funguje tak, že mají výbornou "bonzovací linku" a kdokoliv/kdykoliv tam může zavolat a nahlásit co, kde a kdo dělá nezákonně.
Už samotné neoprávněné užívání softwaru je zločin. Mnoho lidí si neuvědomuje, že když kupuje software, nekupuje si ve skutečnosti program, ale pouze licenci, takže častokrát (ať už úmyslně nebo ne) software šíří dál i nad rámec zakoupené licence. V takovém případě vám hrozí peněžitá pokuta, dokonce i sankce v podobě odnětí svobody.
Pirátství všeobecně klesá a svůj podíl na tom má i současná ekonomická krize, která tlačí dolů ceny levných notebooků s již předinstalovaným softwarem či s operačním systémem. V globálním pohledu se v minulém roce poměr pirátství/legální software změnil ve prospěch legálního softwaru, kdy 41% počítačového softwaru činil ten ilegální a 44% byly legální PAD-for programy. Zbývajících 15% můžeme přiřadit k Open-source programům - tedy k volně šiřitelným programům, které jsou legálně stažitelné třeba na internetu.
V lokálním pohledu zaměřeným na Českou republiku si můžeme povšimnout radostné zprávy; zatímco v uplynulých letech nekleslo procento pirátských verzí z celkového počtu nainstalovaného softwaru v PC pod 39%, minulý rok jsme tuto hranici po pár letech prolomili, kdy ne a ne klesnout, a dostali jsme se na 38%. Ano, je to jen jedno procento, ale když si vezmete, že v roce 2003 jsme byli ještě na 40%, je zcela možné, že za pár lety dohoníme i takové "slušňáky", jako jsou první Lucembursko (21%), či druhé Rakousko (24%).
Nejhůře v testu naopak dopadla Gruzie, která si prvenství "vysloužila" se svými 95% pirátských kopií ze 100%. Tudíž jen 5% uživatelů PC mají legální software. Ovšem musíme brát v úvahu vyspělost země a kolik lidí tam vlastní počítač. Když vše vezmeme v potaz, vyjde nám snad i méně pirátských programů než v zemích, které dopadly v průzkumu lépe. Například v USA, když se ušlý zisk softwarového průmyslu převedl na dolary a nejen na procenta, přišly firmy o něco málo přes 9 miliard dolarů. O půl miliardy dolarů méně "okradla" SW průmysl Čína. Takže když jsme u cifer: v ČR ušlý zisk činil 168 milionů dolarů.
BSA svůj průzkum provádí každoročně už šest let. Snad se blýská na lepší časy, protože celkově průzkum ukázal, že je stále méně pirátských kopií programů. Analytici naznačují, že ceny softwaru by měly klesnout, a to je rozumné, když bereme v potaz, jak předražené licence kolikrát jsou. Takže dokud se budou firmy snažit ždímat co nejvíce, je jasné, že se pirátů nezbaví. Jsem zvědav, kdy si uvědomí, že i za menší cenu programu vydělají více, než když si dražší program koupí méně lidí.
Příhodně znovu nadhozená, často diskutovaná otázka... jako vždycky piráti zas někoho okradli (dokonce o několik miliard), už se tomu spíš směji, než abych znovu vyjadřoval svoje názory. BSA jsou prostě lichváři, kteří si ročně přijdou na pěkné stovky milonů korun...
Rád bych zde zmínil článek v Lidových novinách o kyberprostoru a pirátství, kde je dokonce v jedné narážce nepřímo zmíněna naše poradna:
http://www.lidovky.cz/kyberprostor-se-reguluje-sam-d2d-/ln_noviny.asp?c=...
Diskuze na toto téma by nám jistě vydržela opravdu dlouho, ovšem netvrdím, že se stavim na stranu BSA. Článek jsem psal v takovém duchu, abych lidi informoval a názor si udělaly svůj. Možná by se takový rozhovor hodil do Diskutárny.
K článku na Lidovky.cz: Tento kousek jsem četl a musím říct, že styl, kterým ho autor napsal, mě mile překvapil a potěšil. Jedná se o názor z pohledu člověka, který dokáže přijmout svou chybu a uznat, že i ti mladší, jak je on sám, dokáží něco víc. S tou poradnou si nejsem jistý, jestli je to přímo o nás, internetových poraden existuje přemnoho, ale určitě takový názor potěší.
Ano, článek vypadá informativně i když je z něj cítit Tvoje lehká nechuť k BSA (toť můj názor).
U té zmínky o poradně jsem si jist :-), možná si zkus přečíst jméno autora...
Moc pěkně napsané na těch "lidovkách" ... to máš dobrou domácí výchovu Mozku :-D
Ha, já tě chválil, ani jsem to nevěděl, to je zlé :-D Kdybych to věděl, nechválim! ;) :-D
Mno, nicméně, když už vim, kolikalety autor to napsal, jsem spíš sklamán, psal jsi to (dle mého pocitu z článku) jako nějaký rodič. Tak jsem to vycítil. Ale nemění to nic na tom, že to je kvalitně napsaný článek, i když by měl být na PCP! :-D
Vždyť to nepsal Mozek, ale jeho táta ty popleto :-P :-D
Ani jméno si nepamatuje a ještě má poznámky, kolego Exitusi, příště lépe číst, dík
... no toto :-DD
ano, mozku, tvuj otec píše velmi dobré články (viz ty odkazy co jsi mi posálal), alespoň to nejosu výmysly a blafy, jen proto, aby si autor něco vydělal a rozšířil fámu.. takovýto článek je ale opravdu veřejně prospěšný ;)
co se problematiky týče, tak ubývá krádeží programů, protože všichni už z 90% stahli vše co potřebovali a už to mají a jen vypalují, ale naopak filmy a hry se stahují ty nové neustále.. a myslím, že toho se asi nezbavíme, protože ať budou data šifrovaná či blokovaná donekonečna, pořád jsou to jen data, zapsaná na hmatatelném médiu a zkpírovat je není až tak vleký problém a nikdy nejspíš nebude, ať se budou šířit jakkoliv..
To jste mi to mohli říct, ne? :-/ jsem zmatenej jak lesní včela teď...
Ještě, že ne, jak lesní panna :-D