Pevné disky (dále HDD) jsou jedny z nejdůležitějších komponentů našeho počítače. Slouží nejen k uložení našich her, dat či obrázků z dovolené, ale jsou také "domovem" našich operačních systémů, které nám s nimi pomáhají komunikovat. Co však dělat, když nám operační systémy ukazují nekorektní hodnoty i u zcela nových disků? Okrádají nás snad výrobci o GB?
<script type='text/javascript'></script>
Tuto situaci známe jistě všichni: zapojíme nový pevný disk do počítače, proběhne bezproblémová konfigurace s formátem, ale "ejhle" – místo senzačních 500GB se nám v okně skýtá pohled na 465GB celkového dostupného místa. Jistě si říkáte: buď se stala chyba při formátování disku, či byla v reklamní nabídce obchodníka. Ani jedna z těchto variant však není správná. V následujících řádcích se pokusíme na tuto problematiku podívat trochu blíže, a objasnit si ji.
Zprvu si musíme uvědomit jeden základní počítačový fakt:
1kB = 1024B, 1MB = 1024kB, 1GB = 1024MB atd.
Ovšem pozor! Můžeme se také setkat s tímto tvrzením:
1kB = 1000B, 1MB = 1000kB, 1GB = 1000MB atd.
Mohu vás ujistit, že v tom případě se celá problematika netočí okolo B (Byte) a b (bit). To je úplně jiné téma, kterému se však budeme v jiném článku také věnovat.
Proto vám nyní mohu říci, že oba dva řádky čísel, jsou správné. A právě tyto dvě varianty zápisu velikosti tvoří ten existující zmatek v očích uživatele. Jedná se o mix standardů (JEDEC a SI) – převod mezi dekadickou a binární soustavou.
Lidé jsou odmala vedeni k počítání v dekadické (desítkové) soustavě, kdežto počítače pracují v binární (dvojkové). (I vlastně osobní kalkulačky pracují takřka na podobném principu.) A právě v tento okamžik dochází k našemu problému. Abychom si tedy tuto teorii potvrdili, zkusme si to nyní na příkladu ověřit; máme zakoupený 500GB disk, který po připojení hlásí celkovou velikost 465GB. Vynásobme tedy 500 třikrát tisící (GB = 109 v dekadické soustavě) a v následujícím kroku třikrát vydělit tisícdvacetčtyřikrát (GB = 230 v binární soustavě).
Matematicky tedy: 500*1000*1000*1000/1024/1024/1024 = 465GB
Nyní tedy vidíme, že nás skutečně nikdo neokradl. Na náš disk se totiž vejde 500GB (dekadických), nebo chceme-li 465GB (binárních). Obě hodnoty jsou totiž totožné.
Samozřejmě, že se tento problém netýká jen pevných disků. Můžeme se s ním setkat jak u optických médií typu DVD, tak například u paměťových karet či flash disků. Výjimku zde tvoří jen operační paměť (RAM), která je opět specifickou záležitostí sama o sobě.
Velmi zajímavý článek.. avšak já si myslim, že výrobci (a hlavně prodejci) využívají díry ve znalostech zákazníků a tímto "fíglem" je okrádají.. ono se toho dá lehce využít, protože pak může za cenu 1TB disku prodat 0,9TB (teoreticky) disk, protože může říct, že má 1TB, ale kdo je méně zběhlý v tomto oboru, nezjistí to.. je to dobrý fígl jak na disk nasadit větší marži, ke smůle obchodníků je tam rozdíl "jen" 7%, ale disky se vyrábí s větším rozestupem.
Neříkám, že to praktikují všichni, ale dnes chce každý obchodník jen peníze, nic jiného ho bohužel nezajímá..
Děkuji za názor. Já si myslím, že si tohle žádný výrobce hardware netroufne a distributor už vůbec ne. Ano, zisk je zisk, ale obchodní podmínky a konkurence schopnost je věc druhá. Jak jsem psal, jedná se o totožné hodnoty, a popravdě řečeno ani se nedivím, že se nabídka uvádí v té dekadické soustavě - přeci jenom lépe vypadá nabídka na 320GB HDD, než na 298GB... ;)
Dobře napsané a vysvětlené pro laika.
Palec nahoru!
Zdravím pisatele zajímavého článku
tento článekjsem našla náhodou a jsem ráda že jsem na něj narazila.....jsem zase o něco chytřejší :)
Více-méně jsem laik v ohledu k pc a krůček po krůčku se učím.....ovšem dost často narazím na články kde už ani nadpis nepochopím a natož obsah
Tento obsah jsem pochopila i já (blondýnka) a za to pisateli děkuji :-)
...jen tak dál
Výborný článek, děkuji za něj, palec nahoru :-)
Moc hezky vysvětleno hned jsem to pouzil pri vykladu. :-)
vsecko v poradku, ale ten vzorec bych zjednodusil: x 1.024 x 1.024 x 1.024
Jde o názornost a takový vzorec by tak názorný nebyl.