Kondom pro CD/DVD či blu-ray disky? Ano, toto přirovnání mě také překvapilo, ale je to tak. Účinná ochrana vašich multimediálních nosičů je na světě. A jak se tento "zázrak" jmenuje? D-skin: protective disc skin.
<script type='text/javascript'></script>
Určitě to všichni dobře znáte - poškrábané CD s důležitými fotkami, zničené DVD s vaším oblíbeným filmem a nebo prostě jen záloha nahraná na nosiči je ztracená kvůli křehkosti CD/DVD a jejich náchylnosti k poškrábání.
Tomu je, jak se zdá, konec. Svá data můžete ochránit díky D-skinu, "nacvakávající" ochranné membráně, jíž jednoduše připevníte na multimediální nosič díky zámkům Liplock Seal. Tyto zámky jsou ve skutečnosti zahnuté výstupky z plastu, jenž se zachytí na hranu CD/DVD, a poté spolehlivě drží D-skin tam, kde má - na straně nosiče určené pro čtení.
D-skin svými vlastnostmi nijak neovlivňuje funkčnost multimediálních nosičů, proto se skrz něj dá číst, dokonce i vypalovat bez omezení. D-skin díky tomu zůstane neustále na CD/DVD a nemusíte ho sundavat. Až na případ kdy se poškrábe - není problém jej vyměnit za nový.
Cena ochranných membrán D-skin se pohybuje okolo 130 až 150 Kč za pět kusů. Myslím, že to je přijatelná cena za ochranu disků. Rozhodně tuto inovativní pomůcku při boji proti škrábancům a nečistotě na vašich discích doporučuji.
Mno, tak docela zajímavý nápad.. kdopak s ním přišel?
zajímalo by mě ale, jak velkou životnost má tento "kondom".. jak moc toho vydrží, z jak je silného materiálu, aby se neprožíz, jak mi na něj spadne hranou jiný DVD.. navíc já mam hodně CDček, takže bych se asi nedoplatil a ty důležitý věci pálim každej tejden a za tu dobu se cd většinou nepoškrábe, takže to pro mě nemá cenu.. a když, je levnější si to znova přepálit a protože se mi podařilo vypálit i prasklý nebo "děravý" cd, myslim, že nějaký cd-kondomy jsou nanic :D
Tak je to ze stejneho materialu jako posledni vrstva CD/DVD blue-ray, takže to máš takovou dvojtou ochranu, protože ta první vrstva je ochranná už sama o sobě, tohle je sichr :-)
Název firmy je přímo skryt v názvu: D-skin. Více na http://www.d-skin.info/kdo-jsme/.
Jinak jsem o této ochraně četl podrobnější test v časopise PPK; provedli dva druhy testů - lehčí a těžší. Lehčí spočíval v otestování disku po přejetí propiskou, klíčemi či kancelářskou židlí. Těžší byl naopak po přejetí autem či šlápnutím těžkou obuví. Ano, v určitých případech došlo po několikátém opakování eliminace k poškození ochranné membrány, ale disk vždy zůstal nepoškozený a dalo se z něj v pořádku číst. Myslím si, že je to skvělý výsledek...
Já bych zas řekl, že je to jen další způsob jak zbytečně utrácet peníze. Samozřejmě záleží na tom, jestli například hudbu stahujete nebo ne. Pokud máte originální média a chcete si jejich životnost udržet co nejdéle, tak je to určitě dobrá volba, ale jinak je to dost drahé za kus fólie.
Nechci dělat chytrého, ale každý ví, že ložisko něco vydrží, tady ale v mechanikách jsou tak malá ložiska, že byť malým zvlněním média, může dojít k poškození samotného ložiska a k vyřazení mechaniky z provozu. Beru v potaz rychlost rotace média při čtení/zápis v nejmenším průměru. Rychlost je přeci jiná než u gramofonu, čtení/zápis uvnitř-blíže ke středu média se otáčí disk rychleji. A nemusí jít pouze o zvlnění, stačí tu gumu natáhnout nepatrně jinak... a hrozí poškození mechaniky(?) Dalo by se to vysledovat podle roztočení média, jestli nezačne vibrovat Case... Nebylo by lepší, kdyby až začne mechanika pouštět roztočená média z mechaniky ven, si koupit mechaniku novou? Jedním roztočením se nemůže disk poškodit.