V dnešním článku bych se chtěl věnovat problematice, která ne příliš souvisí s PC, ale určitě s IT světem má dost společného, a to digitalizace TV, nebo-li přechod z analogového pozemního vysílání na digitální.
<script type='text/javascript'></script>
Tento článek jsem se rozhodl napsat kvůli skutečnosti, že se mne stále více lidí ptá na tuto problematiku, a já zjišťuji, že ač je úplné vypnutí analogového vysílání téměř za rohem, málokdo má potuchy, co přechod na digitální vysílání obnáší - jak to funguje a jak to vůbec provést. Digitální pozemní vysílání, nebo-li DVB-T, nejpozději v roce 2011 plně nahradí dnešní zavedený analog, oproti kterému má lepší signál, ať už jste v členitém terénu nebo v husté městské džungli zastavení horami betonu a oceli. Nabídne více programů a větší kvalitu.
Co vůbec budeme potřebovat?
Pokud vlastníte novější televizor, který má digitální přijímač už v sobě zabudovaný, nemusíte si s ničím lámat hlavu. Pouze naladíte signál a můžete se koukat na vaše oblíbené pořady (a oproti analogu i o pár programů víc).
I když máte starší televizi, nemusíte zoufat. Pomocí tzv. set-top-boxu si s digitálním vysíláním poradíte. Set-top-box je ve své podstatě něco jako dekodér digitálního vysílání, který ho upraví do takové formy, aby si s ním vaše starší televize dokázala poradit.
Další možností je TV Card do počítače, které se už určitou dobu vyrábějí jak s analogovým přijímačem, tak i digitálním. Proto se jen stačí podívat na obal, stránky výrobce nebo do firmwaru, zda právě ta vaše umí pracovat s DVB-T.
A co ještě?
V podstatě ani většina lidí neví, jak to všechno s tou digitalizací funguje - co a kam zastrčit, co napojit, co vypojit, co koupit, co nekoupit. Ve své podstatě stačí mít něco, co s digitálem umí pracovat (TV s DVB-T nebo rovnou set-tob-box), a anténu, nebo-li přijímač, jímž chytíte digitální signál z nejbližšího vysílače. Ovšem pozor! Anténa musí být nasměrována na vysílač, jinak nechytíte nic. Samozřejmě, pokud bydlíte pod vysílačem chytíte signál i na kousek drátku.
Mnoho lidí se snaží ovlivňovat sílu signálu tzv. zesilovači, které, dle mého názoru, zas až tak účinné být nemusí. Vždyť se jedná o ZESILOVAČ. Nezesílí vám jen televizní signál, ale i veškerý šum, ruch apod. Proto zastávám názor, že nejlepším zesilovačem je ve skutečnosti samotná anténa, která při správné poloze funguje skvěle. Antény mohou být jak venkovní, tak i ty, které si dáte třeba na skříňku u TV (pokojové antény). V dnešní době se nemusíte bát strašáků hyzdících obývací pokoj svou drátěnou kostrou. Existují už i opravdu designově přijatelné kousky, které zapadnou téměř kamkoliv.
V této části článku bych se chtěl něco málo zmínit o problematice na následující otázku: "Když mám více TV, budu potřebovat více set-top-boxů?"
Bohužel odpověď je: "Ano, budete."
Tedy přesněji řečeno, budete potřebovat, pokud nechcete být omezeni na to, co ten druhý sleduje a byl u ovladače první. Protože samozřejmě jde koupit dvoutunerový set-top-box (se dvěma SCART sloty), ale programy se budou vždy přepínat na tomto přístroji, nikoli na televizi. Takže pokud přepnete v obývacím pokoji na set-top-boxu na českou televizi, tak např. v kuchyni, kde někdo jiný sledoval primu, se program přepne také na ČT. Proto si myslím, že investice do více set-top-boxů se nakonec i vyplatí - vždyť dnes se jeho cenová relace pohybuje i pod jeden tisíc korun v základní verzi, kde sice nenajdete žádné speciální funkce a možnosti, ale určitě postačí.
Když už mluvím o těch "speciálních funkcích a možnostech“" napadá mě pár těch "luxusnějších", které určitě někdo z vás využije. Jedná se hlavně o HDMI výstup, který umožňuje sledování programu ve vysokém rozlišení tzv. HD. Další možností je koupení set-top-boxu s pevným diskem, kde si můžete nahrávat programy z digitálního vysílání, a poté si je pouštět, pouštět a opět pouštět (podobně jako na HD/DVD rekordéru).
Shrnutí
Takže už víme jak to vše funguje; potřebujeme anténu, set-top-box a televizi. Anténu zapojíme do set-top-boxu a ten propojíme s TV. Poté už ovladač na televizi téměř potřebovat nebudete, jen na vypnutí, zapnutí a hlasitost. Programy budete přepínat pomocí set-top-boxu. Je to možná trošku nepraktické, proto jestli uvažujete o koupi nové televize, tak jedině s digitálním přijímačem. Co se týká TV karet, nemyslím si, že potřebují nějaký komentář. Ke každému druhu na internetu najdeme mnoho diskuzí, návodů a určitě i lidí, kteří nám rádi poradí .
Dobrý článek. Jen bych vytknul jednu věc. Anténu není potřeba natáčet směrem k vysílači, to bylo za dob analogového vysílání, protože digitální signál funguje na tzv. principu MIMO (Multiple Input Multiple Output) není potřeba jej natáčet, protože z různých vysílačů chytíte stejný signál ve stejném čase. Toto byl problém u analogových vysíláních, kde nešel synchronizovat jeden kanál aniž by se nerušili.
Ok, děkuju za doplnění. Samozřejmě se omlouvám za milné informace. Jak je vidět, i autor článku se něco přiučí :-) Já žil v domění, že i u digitálu to musí být nasměrované na vysílač.
Pokud vím, tak záleží hlavně na anténě. U nás na jedné straně bytu je signál velmi špatný, na druhé je signál ok. Tudíž i rušení zde je. Zkoušela jsem příjem obyč anténkou k tv tuneru, taková "tyčka" :D signál na jedné straně je ok na druhé dost špatný. Anténou to není - určitě dvě různé antény by nevykazovaly ten samý "úkaz"
Tak se ještě doplním. Bohužel se omlouvám, ale MIMO funguje jen pouze u síťových přenosů. Tato funkce tedy nefunguje u digitálního vysílání, ale jinak to funguje tak, jak jsem říkal. Není potřeba přijímač natáčet, protože signál půjde ze všech stran synchronizovaný po jednom kanálu, který nebude ostatní kanály rušit.