Zajisté každý z nás měl alespoň jednou napadený PC virem, červem, či jiným malwarem. Jednoduše řečeno škodlivým softwarem, který rozhodně v PC mít nechceme. Ale když jste napadeni, tušíte vůbec, co si brousí zuby na vašeho plechového miláčka? Jestli ne, doufám, že vám tento článek pomůže. V počátku vysvětlím základní pojmy...
<script type='text/javascript'></script>
Začneme slovem malware. Je to složení dvou anglických slov: malicious, což znamená škodlivý, či zlomyslný a slova software, čímž se označují programy. Malware jsou tedy veškeré škodlivé programy, ať už viry, červy, či trojské koně.
Nyní si tedy o těchto třech typech řekneme něco více:
Trojský kůň
Mnoho lidí má za to, že trojský kůň je jen název viru, jednoho určitého škodlivého programu. Ovšem není tomu tak, pojmem „Trojský kůň“ se označuje program, který skrytě nainstaluje malware, tedy viry, které se nainstalují bez našeho svolení. Tyto škodlivé programy většinou bývají součástí jiných programů. Často paradoxně i programů na odstranění ostatního škodlivého softwaru.
Červ
Červ, neboli worm je program, který je schopen využít chyb v operačním systému a rozesílat sebe sama. Na červech je zajímavé to, že původně měli pomáhat a také zhruba do roku 1988 pomáhali. Do té doby to byly programy, které se pustily do počítačové sítě a využívaly chyb, aby se dostaly do PC. Pak samy stáhly potřebné aktualizace a záplaty pro tento počítač a odeslaly se dál, aby opravily další PC. Ovšem zlom nastal ke konci roku 1988, když 23letý student R. T. Morris vypustil vlastního červa- Morrisova červa. Tento červ měl být původně také neškodný a měl jen měřit rozsah internetu. Ovšem zásadním způsobem zpomaloval PC a neuvěřitelně rychle se šířil.
Dalším za zmínku by stál určitě červ „I LOVE YOU“. Tento vir byl samozřejmě již tvořen s úmyslem škodit. Šířil se pomocí příloh v e-mailu a rozesílal se pomocí aplikace Microsoft Outlook. Tento vir napadal jen operační systémy Microsoftu. Mazal systémové soubory a upravoval registry. Ve své době napáchal obrovské škody.
Virus
Toto je asi nejdůležitější člen rodiny malware. Viry bývají velice často mylně označovány jako červy, které jsou naštěstí něco jiného. Zásadním rozdílem je to, že vir se nedokáže sám šířit. Vir potřebuje „pomoc“ hostitele, tedy nakažené osoby. Viry se proto nejčastěji přenáší na přenosných zařízeních, jako jsou externí Harddisky, CD, DVD, Blu-ray atp. Na druhou stranu, i když se vir neumí sám přenášet, dokáže se polymorfně kopírovat. Tedy další vir bývá jiný než ten původní. V tomto spočívá také nebezpečnost virů. Protože to jsou programy schopné se měnit a mutovat a přizpůsobovat se, proto dokáží často zničit celou síť počítačů.
Vůbec první vir vznikl ještě dříve než první červ. Původně to byl jen pokus. Jednoduchý kód, který měl dokázat, že je schopen se sám kopírovat, nebo-li množit. Zhruba tři roky po tomto pokusu vznikl první opravdový vir bratří Alivových - Brain (=Mozek). Tento vir napadal určitou část disků a dokázal během pár okamžiků zničit PC.
Ochrana
Samozřejmě s větším výskytem malwaru začalo vznikat i více firem specializujících se na ochranu proti škodlivým programům. Ať už na adware, červy, trojské koně, či viry. V zásadě existují tři základní pravidla, která dodržuji a nemám s viry problém: Pravidelná kontrola antivirem, kontrolovat adware a nikdy nepřijímat soubory od neznámých zdrojů. Věřte nebo ne, stáhnete program, spustíte ho a během pár okamžiků se antivir může zbláznit. Ovšem to už může být pozdě.
Na závěr jen doporučím užitečný web, který se viry přímo zabývá: www.viry.cz
pomohli jste mi ve škole!