Koupil jsem si notebook Acer E442 s operačním systémem Linux a nejde mi to spustit a přeinstalovat to nechci protože bych potom už neměl záruku. Takže potřebuju poradit co mam dělat.
Koupil jsem si notebook Acer E442 s operačním systémem Linux a nejde mi to spustit a přeinstalovat to nechci protože bych potom už neměl záruku. Takže potřebuju poradit co mam dělat.
s přeinstalováním systému záruka nepadá :)) Linux jsem nikdy neměl, takže nevim, jak vypadá spouštění.. ale jak vypadá to, že nejde spustit? jak se chová? rozjede se nějak? disk pracuje a "chroupe"?
Ono by to chctělo hlavně zjistit:
1) Jaký linux tam je
2) Co to dělá a kdy to dělá
...
Z techto informací nikdo neví nic...
3) Přeinstalováním záruku opravdu neztratíš
No zmáčknu Power a po chvilce se objeví značka eMachines. Potom tam naběhne Decompressing Linux... Parsing ELF... done.booting
to kernel.
Pak tam začínají nabíhat nějaký chyby např. EXT2-fs error (device sda1) : ext2_lookup : deleted referenced : (tady je potom nějaké číslo)
A pak tam naběhne tabulka-
(c) 1997-2010 Linpus Technologies, Inc. All rights reserved.
*The complete license terms can be found in the root directory.
*Please type "less /GPL" and "less /COPYRIGHT" to view.
*If the system does not get any action every 15 minutes, the system will auto shutdown.(tady končí tabulka)
Linpus Linux LiveCD Edition v9.2 b100308av1 [root@localhost /]# No a pak se to po těch 15 minutách vypne. A nic víc.
A nebylo by lepší že bych to natočil na video a pak to dal na internet nebo vám to poslal na email???
Myslím si, že "videjko" nebude potřeba.
Jak již napsal někdo přede mnou, přeinstalací systému záruka nekončí.
Je potřeba si nyní vyjasnit, jaký OS chcete na notebooku provozovat, jaký máte k dispozici. U toho Linuxu došlo k nějaké chybě při zavádění - vidím tam LIVE CD distribuci, takže zřejmě k instalaci ani nedošlo - jde o instanci která se spouště rovnou z CD disku.
linux jsem nikdy neměl, mě by to nic neřeklo ani tak.. ale můžeš to natočit, dát na youtube a sem poslat odkaz pro jiné..
No tak večer by to tady mohlo být. Protože já jsem na internetu v mobilu. Takže to pak udělám u kamaráda. A chtěl bych se zeptat jaký windows by ste mi kdyžtak doporučili.
Video sem nedám protože jsem to dal k jednomu opraváři. Nový windows prý stojí 2500Kč. Ale linux je zdarma. Ten já ale nechci, protože tam nejdou hrát hry.
Základní rozdíly v edicích jsem již dříve sepsal v tomto článku: http://www.pcporadenstvi.cz/windows-7-kompatibilita-dostupne-edice-ke-ko...
Do domácností se většinou kupují Home Premium a nebo Professional (jiné nemají domů IMHO význam).
Nemusím mít zrovna Windows 7. Stačilo by mi XP nebo Vista.
To si ovšem ale musíte rozhodnout sám, o který systém máte zájem.
Za sebe bych řekl: Vistu bych si asi už nepořizoval. Vzhledem k vašemu ntb bych doporučil OEM verzi Home Premium (ta vyjde skutečně v přepočtu na 2500 CZK), nebo Windows XP Professional (ty se již dají těžko sehnat, ale znám distributora, který za 1600 CZK OEMko ještě prodává).
A to OEM je co???
OEM znamená, že je tato verze určená jen pro váš počítač.
Na jiný pc už nepůjde nainstalovat - to je rozdíl od krabicové = tento OS, když se odinstaluje z počítače prvního, jde nainstalovat na počítač druhý bez sebemenších problémů.
OEM je tedy distribuce, která se po aktivaci "zaváže" k vašemu počítači (a proto je také podstatně levnější). Samozřejmě na jednom počítači je možné systém několikrát přeinstalovávat/aktivovat.
Takže když si to nainstaluju na svůj notebook jako první tak to na jiný počítač/notebook nepůjde, ale na svém notebooku to mužů dělat třeba stokrát?
Ano, přesně tak, jak říkáte...
(Ono by to samozřejmě šlo, dát i na jiný. Ale je to ilegální. Projde to jen v případě, když operátora od Microsoftu přesvědčíte, že vám starý počítač odešel, či že jste vyměnili nějakou zásadní komponentu...)
No tak lhát jim nechci abych pak platil ještě víc než za nový Windows.
Ne, to nebylo myšleno jako lež... :-)
To je ryzí fakt. Představte si, že vám odejde notebook a pořídíte si nový. Proč platit za nový systém znovu? Po domluvě s operátorem většinou není problém znovu uvolnit key k nové aktivaci.
Nebo vám odejde nějaká komponenta v pc, vyměníte ji a po spuštění to bude chtít po vás novou aktivaci, která nepůjde, protože to bude tvrdit, že se jedná o jiný pc. I v tom případě operátoři vyjdou v 95% vstříc, protože vidí, že ostatní komponenty souhlasí.
Byly to jen ukázkové případy - OEMka jsou nejčastěji prodávanou licencí.
Jen jsem vám to chtěl vysvětlit na příkladu, co od této licence můžete čekat.
No tak já se zeptám na škole jestli tam nějaký windows nemají.
A nemá z vás někdo nějaký ten Windows???
já mám jak W7 Professional, tak W7 Home Premium a kamarád má Ultimate.... pouze ty Home jsou z nich OEM verze... ale ono to platí pro všechny stejně... co chceš konkrétně vědět?
No jestli by mi někdo nějaký ten Windows nepůjčil.
to samozřejmě nejde, každá instalace může být jen na jednom počítači najednou... existují multilicence, ale také podle toho se pohybuje jejich cenovka (je ale výhodnější koupit licenci na 5 pc, je o polovinu levnější, než 5 samostatných licencí).. můžeš si to z našich instalaček nainstalovat, ale stejně potřebuješ vlastníklíč, který získáš koupením Win i s DVD...
Tak to je blbý. Tak holt nic.
A nemá někdo z vás tu licenci pro víc počítačů a ještě jednu volnou?
čekáš snad, že by ti ji někdo věnoval? :)) jsme poradna, ne charita, také jsme si je museli za vlastní prachy koupit, a jestli je chceš, musíš si je koupit taky..
ale jako pokus dobré :lol:
ještě nějaký problém máš?
Ne věnoval, ale půjčil. Zapomeňte radši na to.
no ne půjčil.. licene se ti naváže na komp a už bys ji nikdy nemohl ani vrátit.. tomus e neříká půjčka, mysli trochu :))
krom tohoto máš ještě nějaký problém, nebo zamykám?
Ne to je vše. A jinak díky za radu.
Nebo to můžete nechat odemčené. Protože ohledně toho Linuxu budu mít ještě dotazy.
Už to můžete třeba smazat. Už mam Windows 7
a ty dotazy k linuxu?
Už nemam:)
Ještě doplním:
Linpus je jedna z Linuxových distribucí, je určena pro rychlý přístup ke klíčovým aplikacím, hlavně pro práci na internetu.
Celý bootovací proces OS je komplikovaný, při jeho běhu se samozřejmě vyskytují nejrůznější chyby, které, narozdíl od Windows, Linux většinou implicitně vypisuje uživateli. Pokud vám jednotlivé chyby nic neříkají není většinou nutné se jich obávat, pokud je chyba zásadní, systém se prostě nenačte.
Tento Linux nabízí kromě grafického uživ. rozhraní předně řádkové rozhraní, pro nastavení systému. Pro přepínání různých úrovní běhu (runlevels) se používá příkazu init (http://www.skullbox.net/init.php). Pro spuštění GUI se většinou používá příkaz startx, Linux obvykle nabízí dva desktopové režimy KDE a Gnome..