Google a Verizon: Konec rovnosti internetu?

Štítky:

Loga společnostíS velmi odvážným návrhem přišly v minulém týdnu společnosti Google a americký operátor Verizon: provozovatelé internetových služeb by měli mít možnost ovlivňovat rychlost načítání určitých webových stránek přes internet.

<script type='text/javascript'></script>


Svůj nápad o regulaci internetu zveřejnily společně firmy Google a Verizon minulé pondělí ve Washingtonu. Návrh okamžitě vyvolal protichůdné a vzrušené reakce. Nejméně stovka lidí demonstrovala před kancelářemi Google v Kalifornii a internetové služby jako Facebook či Skype vyjádřily okamžitě svou antipatii k tomuto návrhu. Naopak telekomunikační společnosti jako AT&T návrh Google a Verizonu samozřejmě podpořily.

Co je tedy konkrétně obsahem návrhu?! Tvůrci stránek jsou postaveni do situace, že by měli platit za to, aby se uživatelům jejich obsah načítal rychleji. Google a Verizon sice argumentují tím, že internetová neutralita by měla i nadále existovat, že internetové služby jsou si rovni a že internet zůstane i nadále otevřeným médiem. Avšak provozovatelé by měli mít právo účtovat vyšší ceny za ty služby, které budou využívat kvalitnější připojení. To se samozřejmě nelíbí odpůrcům tohoto návrhu, protože je dle jejich slov porušována internetová neutralita, kde jsou si všechna data rovna a nikdo nemá přednost. Celou kauzou se nyní zabývá americká vládní organizace FCC.

"Společnosti jako Google dlouhou dobu těžily ze svobodného internetu a nyní ho chtějí zničit," řekl James Rucker z CoulourofChange.org. "Chtějí vytvořit jakousi rychlejší linku pro prémiový obsah."

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

samozřejmě tohle by ovlivnilo zejména videoservery a.. takže by bylo zpoplatněno Youtube a veškeré stránky s pornem :)) nějakých blogů se to asi nedotkne, i kdyby to prošlo..

já nevím, nějak mě to nenaštvalo, nemohu najít argumenty, proč jsem proti.. co by se pro mě změnilo? respektive neznám dost dobře veškeré podklady a okolnosti, kterých tyto firmy využily, když byl internet bezplatný celý..

každopádně Google se mi protivil ještě před podání tohoto návrhu.. chtějí jen vydělat.. ale je to podobné jako se školným - sami studovali zadarmo, ale my máme platit..

Obrázek uživatele schnitzel

Změnilo by se například to, že by se uživatelům Verizon např. Facebook načítal pomaleji, pokud by Facebook nebyl ochotnej si připlatit za lepší komfort (rychlost) pro svý návštěvníky. Tim pádem by to házelo klacky pod nohy menším ne tak zámožným webům a produktům, který se snaží se prosadit se svýma službama, ale nemají na to si zaplatit vyšší prioritu/rychlost přenosu, což např. pro Youtube nebude představovat velkej problém.

No jo, ale kdo nechce vydělat? Zadarmo ani kuře nehrabe a dneska to platí dvojnásob :-) Navíc Google mi opravdu nepřijde jako společnost, která se snaží udělat vše pro zisk na úkor svobody nebo komfortu uživatele. Je jenom na tobě jestli jim svěříš svoje osobní údaje a vždy máš možnost zvolit jak moc se chceš otevřít světu a Google jasně definuje jak je tvými daty nakládá. Stejně tak můžeš osočovat Facebook a jiný poskytovatele e-mailových služeb, který stejně tak můžou šmírovat tvoje maily. To, že vydělávaj na reklamě jim nejde zazlívat, reklama je dneska všude a lidi jí konzumujou.. kde je poptávka tam je nabídka, navíc způsob jak jí prezentujou neni tak vtíravej jako je často vidět u jinejch společností/webů. Myslim, že Google přišel se spoustu inovativníma prvkama a produktama a to, že nabízí spoustu produktů jako Open Source a celkově jeho pozitivní přístup k vývojářům dokládá jeho "neinvazivní" chování. Ostatně produkty jako Buzz a Wave, který se nesetkali s velkou přízní, se nesnažej za každou cenu cpát lidem před nos. Samozřejmě takhle velký "impérium" jako má Google může v takovym rozsahu představovat hrozbu, ale myslim, že jakýkoliv zneužití citlivejch informací nebo podvod vůči uživatelům si taková firma ani nemůže dovolit, protože by to znamenalo její rychlej pád.

Kdo myslíš, že chce vydělat na školnym, politici? to je dost povrchní názor :-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

však já neříkám že politici :) ale školy z toho prý profit mít nebudou..

ano, Google se nevnucuje jako ostatní, ale je už moc velký, než aby se mu dalo věřit.. proto si taky dávám pozor na to, co řeknu..

ohleden facebooku či mailu mám přesně tento problém - prostě jim nevěřím.. jenže čemu můžeš věřit? ani icq nemůžeme věřit.. možná ještě skypu..
ono tak nejde ani o to, že je Google velký, ale kolik různých segmentů pokrývá! zasahuje už téměř do všeho digitálního dění.. a v případě, že by se mu zachtělo, mohl by to být velký problém.. a co mu dokážeš? nic..

Obrázek uživatele schnitzel

Školy ve výsledku nejspíš ne, protože se jim na druhou stranu pořád snižujou dotace - záleží jak s příjmama ze školnýho budou hospodařit, např. jestli ho přidělí na stipendia, zlepšení kvality výuky anebo platů učitelů. Tady nejde o to, aby na tom někdo vydělal, ale aby se nedotovali studenti, který vydržej na škole jedno zkouškový období.

Jasný to záleží na tobě kolik důvěry jim dáš. Google tvrdí, že neveřejný informace, který mu sdělíš používá výhradně na zkvalitnění jeho služeb a neprodává je. Otázka je jak budou pokračovat, moc nevěřim v to, že by svý uživatele podvedl, to by se mu pěkně vymstilo, ale opatrnost je na místě :-)

ICQ, který normálně nepoužívá ani žádný šifrování se nedá věřit vůbec.. Skype sice používá, ale uzavřenost jeho protokolu/technologie vyvolává podezření, takže nikdo pořádně neví co dělá.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

jasně, jenže co studenti, kteří by vydrželi a mají mozkovnu, ale nemají prostředky, aby na takovou školu vůbec mohli? už takhle je vysoká škola pro mě poměrně z ruky, jsem z rozvedené rodiny.. chápu, že školné se mě dotkne nejspíš až po konci studia, ale já bych už teď uvítal spíše nějaké zlevnění..

ale bavme se k tématu.. u toho tvého názoru k ICQ - ty mluvíš o bezpečnosti zvenčí, tedy možnosti číst data jako osoba třetí strany, ale já se bavím přímo o dané firmě, tedy Googlu, AOL, ICQ (nwm jak se ta firma jmenuje).. z vnějšku je samozřejmě Google, jakožto internetový gigant, chráněn asi nejvíc.. ale já mám strach spíše z vnitřního útoku, ohledně vnějších své informace držím dost na uzdě, takže někdo takový by na mě příliš nevydělal..

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Naprosto se vším souhlasím; já osobně se školným souhlasím, pokud uvidím, že skutečně peníze půjdou tam, kam mají. Studenti, kteří nejsou na tom zrovna dvakrát finančně dobře budou mít k dispozici bankovní bez-úrokové půjčky, které začnou splácet až po dokončení studia a dosáhnutí patřičné výplatní hranice. Pokud budou mít "kvalitní mozkovnu", škola bude mít jistě připravená určitá stipendia, která jistě těmto studentům také pomohou v jejich svízelné situaci. Pokud tyto peněžní příspěvky pomohou studentům dosáhnout v budoucnu lepšího finančního ohodnocení a studentský poplatek skutečně pomůže tomu, aby škola něco studentovi dala, schvaluji to. Ale nemá cenu zde o tom diskutovat, protože celá novela stejně ještě není správně zformulována a vzhledem k tomu, jak to u nás funguje, to ještě nějaký ten pátek potrvá...

Co se týče anonymity člověka: člověk ji ztrácí svým narozením - jak by jinak takový finanční úřad k tomu přišel, kdybychom se řádně nepřihlásili, že?! :) Ne, to bylo trochu s nadsázkou... Souhlasím s názorem uživatele "schnitzel", že všechny společnosti poskytující nějakou službu, ať už se bavíme o Facebooku, Skypu, Google či ICQ, ví o nás přesně tolik, kolik jim my sami o sobě řekneme. Vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy má každý stát i své tajné služby a kde si i hloupé telefonní číslo, které získám u operátora na základě smlouvy, dostane k operátorovi jinému (i s mým jménem a pomalu i rodným číslem) - poukazuji zde na fakt, kdy mi na TMB číslo přišla reklamní SMS od O2, abych si pořídil jejich "úžasný" ADSL" - zdá se mi trochu absurdní o tom vůbec diskutovat... Pokud mám strach, nic nikde neventiluji. Pokud mi to nevadí, musím počítat s tím, že některé mé osobní záležitosti se promítnou například do reklamy či jiných služeb, které tak mají za účel "zpříjemnit" a zužitkovat můj "pobyt" na internetu...