Jak funguje internet?

Avatar uživatele

Tak tohle je historicky můj prví první článek pro tuto poradnu.
Dlouho jsem nemohl vybrat téma až jsem se nakonec rozhodl pro takový jednoduchý popis toho,
co se vlastně na děje na internetu a jaká různá spojení probíhají mezi tím Vaším strojem a záhadnou sítí
kolem.

Takže jdeme na to.
První otázka zní: Co se vlastně děje když se připojím na svojí domovskou stránku v internetovém prohlížeči??
Jakmile zapnete prohlížeč tak Váš počítač vyšle jakési balíčky dat (říká se jim "pakety" nebo "paketová data")
směrem k serveru (velký počítač s rychlým internetem, na kterém běží daný web). Server pakety příjme a
okamžitě odesílá svoje pakety (obrázky, text, odkazy, popřípadě video...) a to přijímá Váš počítač, kde to prohlížeč dekóduje
a "přeloží" do formy, kterou vidíte na obrazovce. Všechno dělá už automaticky a bez jakékoliv potřebné pomoci a Vy o tom třeba ani nevíte. Jak je vidět při připojování na jakoukoliv stránku je využit jak Download (stahování) tak Upload (nahrávání), což se někdy podceňuje. Pro tento přenos je využit pro naprostou většinu případů velmi známý protokol "TCP/IP" - "transmission control protocol / internet protocol" Dnes Vás nebudu zatěžovat podrobnostmi, takže přikročíme k dalším bodům.

Stahování (Downloading) a nahrávání (uploading):
Stahování je jednou z nejčastěj používaných metod na internetu. Využívá se jí pro získávání souborů, programů, hudby, videa a dalšího.
Při tom dochází k uploadu ze serveru, který odesílá "přeložená" data a k downloadu z Vaší strany, který data přijímá "přeloží" zpět a ukládá na Váš harddisk, kde si je poté můžete prohlédnout nebo s nimi dále pracovat. Obdobné je uploadování, akorát že na opak - Vy nahráváte a server přijímá. Používá se také protokol TCP/IP a dokonce i protokol "ftp" - "file transfer protocol" - ve kterém dochází přímo ke komunikaci mezi serverem a Vaším PC.V TCP/IP totiž nedochází k úplně přímému spojení, ale další podrobnosti snad jindy.

Pošta:
Pro poštu platí stejná pravidla jako pro stahování (přijímání mailů) a nahrávání (odesílání mailů), akorát se používají jiné protokoly - buď IMAP (pro příjem i odesílání) nebo POP3 (přijímání) nebo SMTP (odesílání). Proto se při nastavení emailů píšou adresy smtp.neco.cz a pop3.neco.cz

Chránění soukromí:
Snažte se neposkytovat svoje jméno při registraci a kdž musíte zadat jméno tak používejte falešné (já používám jméno Kačer Donald). Pokud se někde registrujete tak si ověřte bezpečnost fóra a neregistrujte se jen tak pro zábavu!! Okamžitě poskytujete IP adresu administrátorům a nevíte jak s ní naloží!! Ověřujte si pečlivě identitu stránky abyste se nepřipojili někam, kdo jen dělá, že je nějaká stránka (fake weby).

Snad se Vám můj první článek líbil. Ohodnoťte jej prosím. Děkuji.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Na první článek to rozhodně není špatné. Jsem rád, že se tu objevuje také něco ze softwarové tématiky.

Ta cesta dat od uživatele a k uživateli je ale bohužel trochu složitější. Figurují v něm ještě provideři a registrátoři domén, kteří teprve odkazují na servery s daty. Vše je ale tak úžasně rychlé, až je to téměř nepředstavitelné. Pro zjednodušení a nastínění je myslím tvůj článek dostačující...

Obrázek uživatele Jiří Moos

No, to já samozřejmě vím jak ty data putují, ale přijde mi trochu zbytečné laikům psát o DNS a cestě skrz NIX atd. Já ten článek myslel tak, aby si prostě jen laik udělal obraz k tomu co se děje. Jestli chceš tak můžu udělat druhý - podrobný díl ;-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

mno, na první článek good..
já už tak moc laik nejsem, to co píšeš už vim, ale bylo by dobrý udělat i sérii pro ty, kteří ví základ, ale víc ne a chtějí vědět víc a někdo jinej (ty) to ví.. docela by mě zajímalo co všechno se s daty děje.. o NIX atd sem nikdy neslyšel a docela mě to zajímá :)
jen tak dál.. já taky píšu články, ale s jinou tematikou, který víc rozumim, bohužel, více hloubkové informace mi chybí..

Obrázek uživatele Jiří Moos

Díky za pochvaly a pokusím se tedy o něco podrobnější článek pro zasvěcené.

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý den. Musím vyslovit také svůj názor.Myslím si osobně,že pro začínající a méňe pokročilé uživatele,je tento článek velice poučný a dostatečný,co se této problematiky týče.Děkuji vám tímto za váš příspěvek.Zdraví vás,Mirek Pluskal.

Obrázek uživatele Elisabetha

Ano, ano článek přesně pro mě :)
Hezky vysvětleno Mozku