Jak zkontrolovat otevřené porty na PC?

pc connectingKontrola nad vlastním počítačem je důležitá. Mnohdy nám k tomu stačí interní programy, jindy si musíme poradit sami. Například jako v případě kontroly otevřených portů.

<script type='text/javascript'></script>


Takováto kontrola je užitečná v případě, kdy chceme zjistit, co a odkud či kam odchází za data. Vcelku snadno se tímto kontroluje přítomnost virů a jiné nevyžádané havěti. Snadno a přehledně si proto můžete kontrolovat tok dat z a do vašeho počítače.

Skenování portů má ale také svou temnou stránku věci. Tento nástroj je často využíván hackery. Proto skenování portů cizích počítačů je v první řadě neetické a v druhé řadě, pokud způsobíte ať už i omylem jakoukoliv škodu, i nezákonné. Proto důrazně apeluji využívat tento prostředek pouze a jedině na skenování vlastních počítačů či počítače za účelem kontroly.

Dnes si předvedeme tak proto interní skenování portů, abychom lépe porozuměli, co se vlastně s pakety děje.

Opravdu jednoduchý způsob, jak zjistit otevřené porty, je přes příkazový řádek. Tento způsob je vhodný využít v případě, že hledáme určitý port a chceme zjistit, zda je otevřený či nikoliv.

1) Otevřete si příkazový řádek: tlačítko Windows (WIN) + R -> napište "CMD" do kolonky (bez uvozovek) a stiskněte ENTER.
2) Zde napíšete příkaz "netstat -a" (bez uvozovek)

Tento příkaz spustí tabulku, kde uvidíme veškerá spuštěná spojení jak s protokolem TCP, tak i UDP. Pokud hledáte konkrétní port a jeho naslouchání, stačí jej v tabulce vyhledat a dilema jest vyřešeno. V případě, že se chcete zobrazit veškeré programy, jež mají otevřené porty či naslouchají na síťovém portu, využijeme upravený příkaz: "netstat -b" (bez uvozovek)

Pokud ale někteří z vás nejsou přátelé s příkazovým řádkem, ukáži vám další variantu, a to využití externího programu CurrPorts, který je možné stáhnout zdarma.

CurrPorts nejenže kontroluje všechny otevřené porty, ale nenazývá se ručním firewallem jen tak nadarmo, jelikož můžete porty i ručně zakázat. Program samotný kontroluje porty na všech protokolech a monitoruje i z jaké IP adresy příkazy přicházejí. Program je ke stažení (odkaz výše v textu) v zazipované podobě, stačí rozbalit a další instalace není nutná.

CurrPorts

Po spuštění se okamžitě načtou všechny otevřené porty, jak vidíme na obrázku výše. Vybraný port zavřeme kliknutím pravého tlačítka myši a výběrem Close select, či klávesovou zkratkou CTRL+T. Klávesovými zkratkami CTRL+F1 až F5 můžeme také využít filtru. Tedy zobrazení pouze a jedině naslouchajících portů, či těch aktuálně uzavřených/otevřených.

Průměr: 4.3 (34 votes)

Obrázek uživatele Jasom

Ako môžem ešte otvoriť príkazový riadok? Tlačítko "win" mi na mojom notebooku nefunguje.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Přes položku spustit ve startu, napsat "cmd" bez uvozovek.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[8403] tl

Tlačítko WIN a zároveň tlačítko R funguje už od dob Windows XP