<script type='text/javascript'></script>
Bohužel nic netrvá věčně a ani elektronika nevydrží tak dlouho, jak bychom chtěli, což platí rovněž pro stolní počítače a notebooky. Pokud nedojde k samovolnému mechanickému poškození nebo opotřebování vnitřních součástek postupem času, počítač se i přes to stane po několika letech zastaralým zařízením. Investice na výměnu komponent není zanedbatelná a mnohdy se spíše vyplatí koupit úplně nový stroj, který svým výkonem zdaleka předčí stávající počítač.
Ale co udělat se starým nebo nefunkčním počítačem? Desktopy, notebooky, tablety, mobilní telefony a jakákoliv další elektronika je obecně označována za nebezpečný odpad, který v žádném případě nepatří do obyčejného kontejneru se směsným odpadem. Nedej bože, že by někoho napadlo vyhazovat je do příkopu u cesty. Všechny staré spotřebiče uvolňují škodlivé látky, které negativním způsobem ovlivňují kvalitu životního prostředí, proto vám přinášíme několik rad, které vám poradí, jak se vypořádat se starým elektronickým zařízením.
1. Prodej nebo darování
Nejjednodušší způsob, jak se zbavit starého počítače, je prodej. Nepotřebné používané počítačové vybavení sice neprodáte za nákupní cenu, ale pokud je zařízení zachovalé a funkční, můžete ho prodat až za polovinu ceny. Záleží samozřejmě na druhu zboží, jeho stáří a zda má ještě platnou záruku. Jak se říká, každá koruna dobrá a navíc si vyděláte nějaké peníze na nové komponenty. Na prodej elektroniky existují specializované rubriky jak v tištěných, tak v internetových inzertních portálech. Jestliže na prodej nespěcháte, je výhodnější vybírat servery, které po vás nepožadují za zveřejnění inzerátu žádný poplatek. Mnoho lidí se tradičně shlukuje na sociálních sítích, takže můžete svou nabídku napsat například také v prodejních skupinách na Facebooku.
Kdybyste se chtěli zařízení úplně zbavit bez nároku na honorář, můžete je někomu darovat podobným způsobem jako při prodeji. Stačí zveřejnit inzerát, v němž uvedete, že se jedná o darování nebo zboží zdarma za odvoz. Staré věci parádu už sice neudělají, ale určitě se najde někdo, komu ještě dobře poslouží.
2. Červený kontejner
Baterie a drobná elektronická zařízení, jako jsou mobilní telefony, kalkulačky, hudební přehrávače, rádia, elektronické hračky nebo menší počítačové vybavení, můžete s čistým svědomím vyhodit do speciálních červených kontejnerů, které jsou k tomu určené. Nejsou však na každém rohu jako zelené sběrné nádoby pro komunální odpad. Seznam umístění červených kontejnerů v České republice najdete na webové stránce www.cervenekontejnery.cz.
3. Zpětný odběr elektrozařízení
Od 13. srpna 2005 platí vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady (Vyhláška č. 352/2005 Sb. - Vyhláška o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi), která nařizuje výrobcům a dovozcům elektrozařízení podílet se na likvidaci starých elektrozařízení. To znamená, že svůj starý počítač nebo elektroodpad můžete zanést do nejbližšího sběrného dvora, popřípadě k prodejcům elektroniky, kteří poskytují zpětný odběr elektrozařízení v rámci některého z kolektivních systémů Asekol, Ekolamp či Elektrowin.
Odevzdání spotřebiče je bezplatné, jelikož recyklační poplatek je dle novely Zákona č. 185/2001 Sb. (Zákon o odpadech a o změně některých dalších zákonů) již započítán v ceně výrobku. Sběrny druhotných surovin odebírají jak počítače, tak drobné hardwarové vybavení od klávesnic, přes monitory až po počítačové myši. Odevzdané přístroje čeká rozložení a materiály vhodné k opětovnému použití se ekologicky zrecyklují. Elektroodpad je možné z 90 % znovu použít, proto šetřete přírodu a nepotřebné spotřebiče ekologicky likvidujte.
AHOJ
ČAU