Nový notebook ze série ThinkPad postavený na procesorech architektury Sandy Bridge, s přesným kódovým označením ThinkPad Edge E420s, byl již představen na CES 2011. Ovšem tento týden byl prodej tohoto kousku rozšířen i na maloobchodní trhy, a proto máme důvod podívat se na jeho parametry podrobněji.
<script type='text/javascript'></script>
O kvalitní grafický projev i při slunečných podmínkách se stará matný 14-ti palcový display s LED poosvětlením, pracující na rozlišení 1366x768 pixelů. Výpočetní výkon tohoto malého, ale kvalitního notebooku zajišťují nejnovější procesory firmy Intel. Konkrétně se jedná o procesor Intel Core i3-2310M a jeho výkonnějšího příbuzného Intel Core i5-2410M. O grafický výkon se stará integrovaná grafická karta Intel HD 3000. Dostatek paměti pro práci přináší 2GB RAM paměti a 250GB pevný disk. Samozřejmostí je DVD vypalovačka, čtečka otisku prstů, WiFi 802.11 b/g/n podpora, webkamera a 48,8 Wh baterie.
ThinkPad Edge E420s je v prodeji s 64bitovým předinstalovaným operačním systémem Windows 7 Home Premium nebo Windows 7 Professional. Cena za verzi s procesorem Intel Core i3-2310M a operačním systémem Windows 7 Home Premium je v přepočtu asi 12 200 Kč a firma Lenovo na něj poskytuje záruku jeden rok.
Zdá se to jenom mně, nebo mi snad něco uniká – tenhle notebook mi přijde opravdu trochu mimo.
Za 12 tisíc bych si asi od notebooku představoval něco více, než 2GB RAM paměť a Intel HD. Daleko rozumnější by byla nějaká "ATI HD XYZŽ".
Nejvíce mě dostala ta omezená roční záruka, to jsem opravdu trochu nepochopil. A mluvit o tomto notebooku jako o "manažerském" mi přijde taky skutečně trochu nadnesené. Nechci pořád vyzdvihovat HP a jejich ProBooky, ale prostě ani v tomhle případě to jinak nevidím. ProBooka se svým kvalitním šasi a celkovým elegantním designem prostě nejde jinak brát, než jako představitele pojmu "business třída".
A tohle – já nevím, asi mám jiný vkus, ale zpracování ThinkPadu je prostě fakt staromódní. Nechci říct, že nekvalitní – to prosím nezaměňovat. Vím z praxe, že plasty jsou to tvrdé a dobré, ale to zpracování – mno, tenhle notebook mi přijde, že zaspal dobu…
souhlas... ono když někdov ytáhne bussines NTB, tak první co je na něm vidět je, že to není žádný ořezávátko, že je to drahý kousek s pořádnou grafikou, gigabajty ram, terabajty disku a gigahertzy procesoru, navíc s obří baterkou atd atd.. prostě bussines za 12000, to je jako rychlý silniční auťák ála Nissan 370Z s cenovkou 300k, což je Fabia RS... za 12K je to takový větší netbook, navíc s dost mizerným výkonem, vykoupeným kvalitou zpracování.. existují ale už i NTB, které v této cenovce nabízí třeba hráčský i3 380 s HD5470 a 4GB ram.. kvalita a baterka je zas na jiné příčce.. tohle je, jak říkám, takový luxusnější netbook podle mě..
Připadá mi, že nemáte naprosto tušení co se pojmemem business notebook míní. V tomhle segmentu jde hlavně o praktičnost, kvalitu, dlouhou výdrž a odolnost (vzhledem k firemním podmínkám užívání, kde si lidé "jim přidělenýho" ntb váží přece jenom jinak než jejich vlastního a kde jeden kus často i střídá svý majitele, docela logickej požadavek)... design je už věc druhořadá. Nicméně řekl bych, že v týhle řadě je design naopak poměrně povedej (s ohledem na vážnost, kterou by si business ntb měl uchovat a zároveň s bitelnym vzevřením[to je strašný slovo :-]). Staromódní mi nepříde, je to prostě styl Lenova a dnešní designy zas směřujou od nabubřelosti zpátky ke kompaktnosti. Co se týče konfigurace, tak ta do týhle kategorie taky naprosto sedí - Intel Core ix procesor a v něm integrovaná Intel HD grafika je na spotřebu úsporný a výkonný řešení. V případě Intel HD 3000 dobře konkuruje třeba i s AMD HD 6370M (což je vlastně HD 5470), s ohledem na zvolenej procesor jí někdy i předčí.. (viz. http://www.notebookcheck.net). Zmiňovaný ProBooky od HP s podobnou konfigurací se naopak pohybujou spíš v o něco málo vyšší cenový kategorii.. u Lenova, ale čekám o něco vyšší výdrž baterie.
Ohledně záruky.. nevim z jakého zdroje autor čerpal, ale podle direktivy od soudruhů z EU je v našem zákoníku záruka 2 roky na veškerý spotřební sboží. Při prodeji sboží právnickým osobám je věc nicméně jiná, tam může záruka 1 rok platit.
jenže takový bussinesman si koupí NTB s odpovídaící cenou, protože na něj má a i ten NTB reprezentuje jeho moc... tenhle by svým výkonem zrovna moc nereprezentoval...
a co se výkonu GMA grafiky týče, ano je to velký skok, výkon je obdobný, ale většinu věcí ty grafiky stále neumí a nemají podporu třeba u několika her.... GMA je prostě pro ty, kteří grafický výkon nechtějí...
Pro takovýho businessmena, ale tahle řada neni vůbec zaměřená. Navíc myslíš, že tyhle typ lidí se v IT natolik orientuje, aby mohli hodnotit cizí notebook víc než podle vzhledu a počtu čudlíků a světýlek? Myslim, že si mezi sebou neřikaj: to je lempl, má tam jenom Intel GMA, zato já si tam můžu se svojí hi-end GeForce rozjet Crysis na plný detaily, s nim bych kontrakt nikdy nepodepsal :-)
Já uznávám, že pro herní segment je to nedostačující grafika kvůli absenci nejnovějších Shaderů, DirectX, odladěnosti driverů, etc., ale tady to prostě bohatě stačí a je to zaměřený úplně jinam.
Ten notebook je očividně spíš pro menší firmy, který chtěj levně vybavit svoje řadový zaměstnance s dotačujícim, kvalitnim notebookem.. ty žádný uber-xtreme blikající notebooky nepotřebujou. Označení business nemá značit - jak to může naivně počeštěně působit - žádnýho zámožnýho obchodníka se zlatejma hodinkama, ale (prostý) zaměstnance podniku, který potřebujou hlavně vysokej výkon CPU na matematický operace v jejich účetnim nebo kancelářskym softwaru (ani obrovská operační paměť neni stěžejnim požadavkem).. ale to jsem doufal, že vám je jako redaktorům webzinu v oblasti IT jasný.
asi jsem se jen nechal příliš unést tím, že jsme zde zvyklí převážně na hráče PC her... ne, nejsme magazín, jsme primárně poradna, magazín je takový doplněk.. zatím..
naprosto s tebou souhlasím vlastně ve všem.. ono bussines se dá vyložit oběma způsoby, ale ten druhý je správnější, kor u nás... pro takovou třídu by se určitě jako takový hodil, ale to spíš firma, o které mluvíš, koupí Acery, jako tomu u nás běžně je... a že už jsem takových firemních NTB viděl, nejvýkonnějším pak byl Celeron M.. tohle je takový zase už dcela dražší kousek, pokud ho má firma koupit v počtu 50 kusů... neříkám, že je správné koupit levnější, ale u nás se šidí a šetří na všem.. hlavně teda na silnicích, ale do toho se nechci pouštět..
ale i přes to se za tuhle cenu dají najít stejně kvalitní a lépe vybavené stroje...
Děkuji vám za přínosnou diskusi.
Řekl bych ale, že mluvíme však každý o ničem jiném: jako firemní notebook zcela jistě podtrhuji vaše názory ohledně tohoto zařízení. Pod pojmem "business třída" nebo "management" si však promiňte skutečně představím něco jiného a rozhodně ne tohoto notebooka. Za 12k se dá dnes koupit již mnou výše zmíněný HP ProBook 45xx, který je svým výkonem a vizáží absolutně nesrovnatelný. A to podotýkám, za stejnou cenu. Ano, uznávám, že firma potřebuje zařízení na výdrž a především kancelářskou práci. Ale "firma" se dle mě nerovná management. To jsou dle mě úplně rozdílné směry, které by se neměly rovnat. Možná je to trochu slovíčkaření...
Ale o tom jsem diskutovat nechtěl - spíše jsem chtěl poukázat na to, že cena, za kterou je tento notebook distribuován ve své době, je dle mě trochu nadnesená. Za stejné peníze se dá koupit výkonnější (a se stejnou výdrží na baterie) jiné zařízení.
Chápu, že "firma" nemusí jít po výkonu (pokud nejde o vývojáře, grafiky, tvůrce aplikací aj.), ale na druhou stranu, když už peníze vydají, mohlo by se koukat trochu na perspektivu - i operační systémy se vyvíjí a nároky stoupají. (Nehledě na to, že jako pro povzbuzení morálky by to také nemuselo být špatné - a investice bude ve výsledku úplně stejná. :))
O designu nemá cenu diskutovat - opět s vámi souhlasím, že doba se vrací zpět k osvědčeným netuctovým provedením. Netajím se tím, že ThinkPady nejsou ale můj šálek čaje - je to čistě subjektivní.
S tou zárukou to bude zřejmě také tak, jak píšete. Autor článku zde nejspíše zaměnil nějaká fakta. Myslím si, že to bylo způsobeno právě tím, že mluví o zařízení jako o produktu určený pro firemní sektor (ano, firemní sektor, tak bych to nazval - nikoliv management, který mi tam vadí), kde se právě záruka zkracuje na onen jeden rok (z hlediska legislativy). A právě tento fakt nešťastně globalizoval...
S tim webzinem jsem to trochu přehnal no, trochu jsem vycházel z toho, že když otevřu stránku tak vidim hlavně články, blogy, návody.. ale je jasný, že i když jste zaměřený jako poradna, bylo by nesmyslný na home stránce vypichovat nějaký žhavý témata z fóra.
Jo nakonec se může uplatnit cokoliv, volba notebooku závisí na tom, co ta firma vyžaduje. Určitě jsou případy, kde je výhodný koupit jedno (třeba Acer, HP) nebo druhý (Lenovo, Dell), podle toho jak vybavený stroje ta firma potřebuje nebo jak moc je třeba jejich lidi demolujou :-)
ano, to je určitě velmi subjektivní..
btw: pro udržení kontextu diskuse je dobré používáta při reakci tlačítko odpovědět, aby se zachovala stromová struktura ;)
Aeh sorry, kurna ale mám dojem, že jsem na to aspoň jednou klikal :-)) to tlačítko by mohlo víc bít do očí :-)
(klidně tenhle post smažte, ať to tu nedělá zbytečnej bordel)