Letní počítačová sestava (15 a 30 tisíc) 1/2

Thermaltake middletowercore2_duo

Dnes do 15 tisíc korun.

<script type='text/javascript'></script>


Procesor dvoujádrový Intel s 3 GHz a 6 MB cache
Operační paměť 2x 1GB o OCZ na 800MHz s CL3
Základní deska Gigabyte s 6x S-ATA, 1xPCI-E 16x + 3xPCI 1x
Grafická karta Gigabyte HD3870 s 512 MB a 256bit sběrnicí a přidaným chlazením
Pevný disk Seagate 300 GB s 16 MB cache
Mechanika DVDRW LG v černém s 2 MB cache a podporou DVD-RAM
Zdroj Fortron 500W
Skříň Thermaltake middletower

CPU - Intel Core2 Duo E8400 Vybral jsem dvoujádrový procesor značky Intel, u kterého jsou obě jádra taktována na 3 GHz. Frekvence systémové sběrnice je 1333 MHz a vyrovnávací paměť je 6 MB, což je 3 MB na jádro.
Vybral jsem tento procesor kvůli velmi dobrému výkonu, bez jakéhokoliv taktování. Je samozřejmé, že bychom tento typ mohli vzít s menší pracovní frekvencí, ale jelikož počítám s tím, že ne každý umí taktovat a ne každý se do toho chce pouštět, tak navrhnu radši ten, co je sám o sobě nataktován na vysokou frekvenci. Spotřeba procesoru je dobrá, pohybuje se na 65 W, a dalším kladem je velice kvalitně provedený chladič, který CPU uchladí bez nutnosti koupě jiného chlazení.
Možná by se někdo zeptal: „A proč ne čtyřjádro, když jsou i některá levnější?“ Na tohle není snadné odpovědět, ale můj názor je takový, že pro takovýto počítač je zbytečné kupovat něco speciálního. Navíc čtyřjádrové CPU mají mnohem větší spotřebu, a zrovna ten levnější má menší cache na jádro a menší pracovní frekvenci se systémovou, takže si myslím, že by čtyřjádrový procesor pro tuto sestavu byl zbytečný.

OP – OCZ DIMM Reaper CL3 Edition
Tato operační paměť s 800 MHz, což je maximální frekvence, kterou podporuje naše základní deska, vypadá velmi pěkně. Ale nejen že vypadá, ale je i dobře chlazená, a navíc má časování CL3, které je v této kategorii málo vidět. Firma OCZ je velmi kvalitní a tyto operační paměti mají doživotní záruku. Vybral jsem 2x 1GB , protože tuto sestavu beru jako multimediální, tedy jak pro práci tak i hry. Ale nejen ty hry dnes zabírají hodně operační paměti.

ZD - Gigabyte GA-P35-DS3 - Intel P35
Čipová sada Intel P35 se stala velmi oblíbenou pro dříve začínající Core 2 Duo, a nyní se stále drží jako velmi kvalitní chipset. Výhradně desky Gigabyte jsou velmi prodávané a velmi dobře hodnocené na internetu, jmenovitě i tato. Deska nabízí 6x S-ATA přípojek, 3x staré dobré PCI sloty plus jeden slot PCI-E 16x a 3x PCI-E 1x. Samozřejmě ani nechybí jedna IDE přípojka. Severní i jižní můstek jsou chlazeny pasivními chladiči, které by to měly uchladit, a pokud ne, dá se vždy malý aktivní chladič dokoupit. USB je k dispozici 12x, a z toho jich je 8 hned na interním konektoru. Dále pak je na desce integrovaná 10/100/1000 síťová karta a samozřejmě také 8-kanálová zvuková karta.

GK - Gigabyte ATI HD3870 GV-RX387512HP
Dal jsem přednost ATI před nVidií z důvodu větších taktů na grafickém procesoru a pamětech. I když ve výsledcích 3D Marku tohle tolik nehraje roli, ale hlavně jsem jí dal přednost kvůli podpoře DX 10.1, kterou nVidia postrádá, a je to její velká nevýhoda. Navíc vybral jsem značku Gigabyte, takže kompatibilita mezi základní deskou a grafickou kartou by měla být 100%. Jak už jsem uvedl, sestava je vedena jako multimediální, takže proto je i zde ATI lepším výběrem, jelikož nVidie jsou spíše určené na hry, zatímco ATI jsou všestranné. Velikost pamětí je 512 MB a šířka paměťové sběrnice je 256bit, což nám dá ve výsledku velmi dobrý výkon. Grafika je navíc osazena Al-Cu aktivním chladičem, který by měl zvládnout i nějaké to taktování.

HDD - Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620AS
Myslím, že 300 GB pro začátek určitě postačí. Vždycky se dá další pevný disk dokoupit, případně externí. Tento HDD je velmi oblíbený a nejprodávanější v této kategorii kapacity. Má 16 MB vyrovnávací paměti, což poslouží k hbitému průtoku dat. Rozhraní disku je S-ATA 2, což je prozatím nejrychlejší rozhraní.

DVDRW - LG GH20NS10
V podstatě obyčejná čtecí / zapisovací DVD mechanika s maskou v černé barvě. Vybral jsem LG, protože s ní mám nejlepší zkušenosti. Vyrovnávací paměť je 2MB, takže práce s vypalováním je rychlá a průtok dat je svižný. Umí zapisovat na CD, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD+R DL a DVD-RAM. Rozhraní je opět S-ATA 2, aby se zaručila nejvyšší rychlost.

PSU - Fortron Blue Storm II
Typ Blue Storm je velmi dobře hodnocený a i velmi oblíbený mezi zákazníky. Je taky mezi nejprodávanějšími produkty. Tento zdroj má 500 W, což pro tuto sestavu bude akorát. Má aktivní chlazení, které je tiché a celkový design je povedený. Kabely jsou stažené, aby zabíraly v PC co nejméně místa.

CASE - Thermaltake VI1000BWS M9
Počítačová skříň je spíše podle vkusu a záleží na každém, co se mu líbí. Já jsem vybral tento nejen proto, že dobře vypadá, ale také proto, že skvěle odvádí teplý vzduch z PC. Navíc celkově je case kvalitně proveden a dobře hodnocen.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

docela dobrý, ale vzhledem k poslednímu vývoji trhu grafik bych doporučil HD 4850, nebo eště počkát tejden, dva a dát tam rovnou HD 4870, cenově je uplně někde jinde než nVidie a výkonově je dost blízko nejnovější GTX 280, ale ta pdodpora DX10.1 zatím neni až tak potřebná, kolik je her, které nabízí DX10, popřípadě jim 9.0c nestačí?
pokud jde o desku, chipset je dobrej, ale spíš bych volil ASUS, než GigaByte, ale je to jen muj osobní názor, jelikož ASUS preferuju..
taky preferuju disky WDC, ale to jsou takový detajly..