Pro studenty nadchází konec školního roku: v tomto období je prodej notebooků velice rozsáhlý. Přenosné počítačové sestavy se ale nekupují jen za dobré vysvědčení, ale především pro "výuku" na střední nebo vysoké školy. V tomto článku si ukážeme nejlepší výběr notebooku ve více cenových relacích.
<script type='text/javascript'></script>
Tento výběr několika notebooků je samozřejmě ovlivněn mými zkušenostmi; například zde nenajdete notebook sestavený společností Acer, protože s nimi mám velmi špatné zkušenosti, a to nejen z naší poradny, ale i ze statistik reklamovaných notebooků. Nejhůře na tom je právě Acer, a druhý překvapivě ASUS (bohužel), protože se jedná především o starší modely. A hlavně ty levnější, které nebyly moc kvalitní.
Já se tedy zaměřím jak na notebooky do školy, tak i pro domácí nebo pracovní využití. Nakonec také uvedu nějaké silnější notebooky, na kterých se dají hrát nejnovější hry ve vyšší kvalitě.
9" prcek aneb to nejmenší je také nejlevnější
V této kategorii byl výběr poměrně těžký, protože většina netbooků byla s operačním systémem Windows 7, a to je na jednojádrový procesor Intel Atom prostě moc. Navíc velikost vyrovnávací paměti je 512kB, což je na takový operační systém vážně málo. Proto jsem zvolil netbook s OS Windows XP, který poběží poměrně rychle a nebude se vám zdát, že vám například nestíhá myš atd.
Zvolil jsem tedy Asus EEE PC 900HA, který disponuje výše zmíněným procesorem Intel Atom o taktu 1,6GHz a velikosti cache paměti 512kB. Velikost operační paměti je 1GB, což musí na klasickou školní práci stačit. Vyzdvihl bych zde podporu všech typů WiFi připojení, tedy b/g/n, a také hmotnost 1,2kg. Dále bych pak ještě z parametrů zmínil 160GB pevný disk a integrovaný grafický čip Intel GMA 950, který má průměrný výsledek v 3D Mark 2005 - 407 bodů.
Na tomto notebooku si novější hry určitě nezahrajete, pouze ty nejstarší, a ani nepřehrajete videa v HD kvalitě. Spíše je určen pro zapisování poznámek ve škole, anebo pro zpříjemnění cestování. Nemohu ale říci, jak se na něm bude psát, protože má velmi malou klávesnici, která pro někoho bude dostačující a pro někoho možná ne.
10" aneb klasický školní netbook
Vybral jsem hned tři kusy, které mají podobné parametry. Odlišnosti si zde ještě popíšeme.
První jsem vybral Asus EEE PC 1008HA, druhý Fujitsu M2010 a třetí Gigabyte M1022M.
Ale čím se především liší od našeho 9" prcka? Hlavně tím, že mají o trochu větší takt procesoru, větší klávesnici, integrovaný Bluetooth a lepší webkameru.
Co se týká rozdílů v parametrech těchto tří netbooků, tak je to především ve výdrži baterie. Asus má něco kolem pěti hodin, Fujitsu asi tři hodiny a Gigabyte uvádí až osm hodin výdrže. Netbook od Gigabyte má i velmi slušnou výbavu, co se týče rozhraní, ale bohužel s touto značkou nemám v oblasti notebooků žádnou zkušenost. Základní parametry jsou velmi podobné jako od 9" netbooku, takže není potřeba je více rozepisovat.
Tyto netbooky budou mít stejné využití jako předešlý 9". Opět zde nečekejte grafickou kvalitu, protože mají stejný grafický čip. Vzhledem k tomu jsem opět zvolil OS Windows XP.
12" kvalitní netbook s širším spektrem využití
Výběrem netbooků v této kategorii jsem nestrávil moc dlouho, protože jsem přesně věděl, co hledám - Asus EEE PC 1201N ION. Dle mého osobního názoru je tento netbook nejlepším výběrem, protože jeho výkon a výdrž je doopravdy velmi dobrá. Bohužel s cenou je to poněkud horší.
Tento netbook se nabízí ve čtyřech barevných variantách – černá, stříbrná, modrá, červená. Proč jsem jej tedy vybral a proč ho tak vychvaluji? Především proto, že je postaven na čipsetu nVidia ION, který je velmi dobře udělaný, ale hlavně jeho grafický výkon je mnohem vyšší. Další důležitou věcí je, že má dvoujádrový procesor Intel Atom s 1MB vyrovnávací paměti, která je rozdělena pro každé jádro zvlášť na půlku. Takt je 1,6GHz, a v tomto sestavení už operační systém Windows 7 problémy s výkonem nemá. Operační paměť má 2GB a velikost HDD je 250GB. Vyzdvihl bych taky oddělená tlačítka na klávesnici, což je pro psaní mnohem lepší, než když jsou u sebe. Co se týče základní výbavy - tak má vše, co by měl mít. Jediné, co mě zaráží, je 0,3Mpx webkamera, která je skoro nepoužitelná. Výborná je ale výdrž na baterii, která je až osm hodin.
Na tomto netbooku už se nějaké lepší hry dají hrát, a co se týká HD videa, tak s tím ION nemá problémy. Její průměrný výsledek v 3D Mark 2005 – 3002 bodů. Tento netbook bych mohl doporučit jak na cestování, tak do školy, ale i do domácnosti.
15" na hry, práci a multimédia - prostě všeuměl
V této kategorii jsem opět vybral tři adepty. Vybíral jsem je i podle výkonu, protože nerad vybírám notebook s integrovaným grafickým čipem v čipsetu. Koukal jsem i po novějších technologiích, takže grafické karty zvládají nejnovější DirectX 11.
Vybral jsem tedy Toshiba Satellite L505-13D, dále Asus K52JK a nakonec HP ProBook 4520s. Všechny tyto notebooky disponují procesorem Intel Core i3 o frekvenci jader 2,13GHz (Asus má 2,26GHz) a velikosti vyrovnávací paměti 3MB. Procesory i3 jsou dvoujádrové, tedy dvě fyzická jádra a dvě virtuální, protože procesor dokáže zpracovat hned čtyři jádra najednou. Operační paměť je 4GB velká a velikost HDD je 500GB. Notebook od HP má o trochu méně výkonnou grafickou kartu a i bez podpory DX11, na druhou stranu má slušnou výdrž na baterie. Výkon grafické karty u notebooku HP můžeme opět zjistit z testování, tentokrát z 3D Mark 2006, kde dosáhla 3124 bodů, zatímco grafické karty u Asusu a Toshiby dosáhly v průměru 3670 bodů. Vidíte tedy, že velký rozdíl mezi nimi není. Ještě bych rád poznamenal, že tyto notebooky se většinou dodávají bez operačního systému, ale možná se najdou i verze s ním.
Tyto notebooky už se hodí na složitější aplikace a hry. Na druhou stranu jsou trochu větší váhy.
17" líný všeuměl aneb notebooky, které bych nechtěl nosit v batohu
Tato velikost notebooků už má opravdu svou velkou hmotnost, ale jsou i tací, kteří si nechtějí koupit počítačovou sestavu a radši si pořídí notebook do domácnosti. Vybral jsem tedy Asus K72JK a HP ProBook 4720s. Oba dva jsou vybaveny procesorem Intel Core i3 s taktem 2,26GHz a s 3MB vyrovnávací pamětí. Operační paměť mají opět 4GB a velikost HDD je 500GB. Grafické karty mají opět stejné jako předešlé modely, takže HP má opět o trochu méně výkonnou. Co se týká rozhraní, tak HP má i port pro eSata, což Asus nemá. S výdrží je na tom zas HP lépe, protože má výdrž kolem šest hodin a Asus kolem 2 hodin, ale pro domácí užití je to celkem zbytečný údaj. Oba dva jsou také bez operačního systému, jestli jsou verze s nainstalovaným OS jsem se nekoukal.
Tito obři jsou spíše určeny do domácností, než na nošení do školy apod. Mají většinou vyšší výkon a lépe vyřešené chlazení komponent.
Herní notebook aneb bez chladící podložky si můžete usmažit třeba vajíčka
Nechápu, proč si někdo kupuje notebook na hraní her, protože od toho vždycky byly stolní počítačové sestavy, ale znám už pár lidí, kteří si jej pořídili. Zde si ukážeme pouze jeden notebook a to s velikostí 17", protože pořádný herní notebook se moc nedělá a navíc hůře se pak chladí. Můj výběr spočinul na Asus G73JH, který má 4-jádrový procesor Intel Core i7 s takty jader 1,6GHz a s 6MB vyrovnávací pamětí. Má tedy čtyři fyzická jádra a čtyři virtuální, takže dokáže zpracovat osm vláken najednou. Dále pak 6GB operační paměti, 2 pevné disky o velikosti 320GB a grafickou kartu ATI HD5870, která má v průměru 17932 bodů v 3D Mark 2005 a 12634 bodů v 3D Mark 2006.
Tento notebook dokonce ani není pro grafiky, nebo pro ty, co dělají s videem v HD atd. Tento je doopravdy spíše na hry.
Co říci na závěr: pokud nevíte co s penězi a chcete si pořídit pořádný pěkný notebook, tak koukněte na AlienWare.
Výborný článek.Je zde přehled netbooků i notebookú.V každé popisované kategorii by se dalo vybrat,ale kde vzít dostatek financí?To mně zatím limituje,ale člověk nikdy neví.Díky za tento příspěvek.
pěkný článek Adame ;) dovolím si přidat vlastní zkušenosti:
vlastním mininetbook Fujitsu-Siemens Amilo Mini Ui3520, který je shodný s výše zmíněnými "devítkami" - má Atoma a GMA945, 1GB ram, ale liší se tím, že má jen 60GB disk ale zase má BlueTooth a hlavně - bezproblému na něm běhá Windows Seven Ultimate 32! Tím chci říct - co říkáš, že je to na atoma moc není tak úplně pravda.. ano, W7 oproti XP vybydlují více paměti, které moc nemá, ale díky lepší správě paměti ji lépe využívá a já musím říct, že pokud nevymýšlím extrémní situace, reaguje netbook s W7 pružněji, než když jsem tam měl původní XPčka.. jediným rozdílem je, že samotný systém vybydluje větší prostor disku, který mám já opravdu malý, ale jsem moc rád, že zde mohu mít stejný systém, jako na hlavním počítači..
navíc s W7 mi vzrostla výdrž na baterii, což by se vzhledem k větší náročnosti hlavně grafické části systému dalo považovat za velmi zajímavé.. a to podotýkám, že z 2,8 hodiny na 3,6 hodiny! je to dáno právě tím, že systém pracuje lépe s pamětí a hlavně umí velmi úsporně "odpovčívat" a i za běhu a psaní ve Wordu vypnout nepotřebné služby a hardware..
osobně jsem s W XP skončil nadobro a každému dporučím přechod na W7, ty 2700 se vyplatí investovat..
co se GMA945 týče - ty body z 3D marku nic neznamenají, protože pokud není smrtí Atom, je smrtí grafika Intel, která není podporovaná skožo žádnou hrou.. co mám otestováno, tak i velmi starý NFS HP2 cuká na nejnižší, Warcraft III se hrát dá, na nějnižší, HL2 celkem dobře, AoE2 vpohodě, Tzar vpohodě, Rome TW na nejnižší vpohodě, Railroad Tycoon 3 při přiblížení v noci je nehratelný, Plants vs. Zombies jde mimo extrémně plné mapy.. WoW je nehratelné.. a ten zbytek? grafická karta nepodporuje - například AoM, RoN, CS 1.6 (ačkoliv HL2 jde).. náročnější hry (kromě Rome TW, který je záhul i pro HD3200) si ani nedovoluji spouštět..
co mě na grafice velmi štve je neakcelerace videa, hlavně Flashe - všechno tahá Atom a ten v případě, že je spuštěno více programů nemá šanci koukatelně utahnout 480p video na Youtube.. filmy v 720p kvalitě si veme na triko grafika a zvládne je, ale flash přes Atoma nemá šanci..
co se těch NTB s W7 týče - většina těhle "prcků" má W7 Starter, který je určen pro rozvojové země.. je to tragedie - dovoluje jen 3 spuštěné aplikace (z vlastní zkušenosti počítá antivir jako jednu z nich a dvě otevřené složky jako druhou aplikaci), nedovoluje úpravu vzhledu a různé kravinky.. doporučuju vyhýbat se a hledat XP..
co se psaní píše, používám ho na elektronick poznámky, protože své ruční písmo už téměř nepřečtu, a musím říct po roce psaná, že s psaním nemám problém, do kláves se i já s nemotornými prsty trefuji.. :D numerická klávesnice mi extrémně nechybí, protože na matematiku a fyziku je nejlepší papír.. nebo tablet..
tím se dostáváme k nVidia IONu - velmi povedený čipset s opravdu pro notebooky rychlou grafikou, která umí akcelerovat videa až do FullHD (nutno připojit externí FullHD monitor nebo TV), zvládne i Crysis na nejnižší při snesitelných FPS.. výhodou proti Intel GMA je že je podporovaná vším - neexistuje tedy hra, která nejde spustit i když výkonem by ji grafika zmákla..
co se týče výběru, snad bych jen doplnil Lenovo G550A s GF105M, což je opravdu velmi povedený školní notebook, na kterém se dá i zahrát, má slušnou výdrž a pěkný design k tomu.. to vše s cenou pod 15K..
musím ale nesouhlasit s ASUS G73JH - čtyřjádro na hry není moc eňo ňuňo, zvláště na 1,6GHz - tedy pokud nechceš hrát jen hry dělané pro čtyřjádra.. proto bych doporučil spíše jeho verzi s Core i5 na 2,66GHz, bohužel si nemohu vzpomenout na název, ale myslím že je go G53JH (určitě G53**)