Magie Příkazového řádku

Avatar uživatele

V mém druhém článku pro PCP jsem se rozhodl pohovořit o příkazovém řádku (také řádce) Windows.
Tento seriál by měl mít více, než tři díly, ale uvidíme...

Nejdříve bych chtěl upozornit na syntaxi s jakou budu psát tento článek:
text normální - popis
text tučný - nový příkaz

Předně, co to vlastně příkazový řádek je? Nebudeme ho dlouho zbytečně popisovat a podíváme se přímo do něj. Příkazový řídek spustíme buď Start/Programy/Příslušenství/příkazový řádek. Nebo Win+R (okno spuštění) napsat do něj "cmd" a odentrovat (Win je tlačítko Windows na klávesnici většinou mezi levým Alt a levým Ctrl, otevírá se s ním také panel Start). Použili jsme tedy jeden ze způsobů otevření a vidíme (defaultně černé s bílým písmem) okno příkazového řádku.
Pokud jste přihlášení na nějaký neadministrátorský účet mělo by tam být něco takového:

Microsoft Windows [verze ...]
Copyright Microsoft Corporation ...

C:\users\jmeno_uzivatele>_

Může tam být klidně něco jiného to nevadí. Jak jsme asi již pochopili do příkazového řádku se píše pouze text - příkazy. Příkazový řádek je poté vykonává a tím my dosahujeme kýženého výsledku. Využívá se většinou když potřebujete něco udělat bez pomocí myši nebo když si vypínáte průzkumníka Win kvůli úspoře paměti. Příkazový řádek je náchylný na špatné mezery a překlepy. Kontrolujte vždy to, co napíšete. Pokud chcete vykonat tentýž příkaz, co jste vykonali předtím stačí stisknout šipka nahoru a hned se Vám objeví minulý příkaz. Múžete jej libovolně přepisovat a upravovat i s použitím insertu.
Pokud chcete použít víceslovný název, musíte jej dát vždy do uvozovek, jinak bude brán jako další příkaz a dostanete chybu.

Příkazy:

Seznam všech příkazů naleznete když zadáte kdekoli příkaz help.
Ještě než přejdeme k samotným příkazům musíme si objasnit několik základních údajů.

Rozdíl mezi absolutním a relativním odkazem:

Absolutní odkaz je celá cesta (C:\users\mozek\)
Relativní odkaz je závyslý na místu, kde se právě nacházíme - můžeme napsat v adresáři C:\user\
příkaz pro přechod do složky Mozek, ale nemůžeme napsat příkaz pro přechod do složky "Mozilla Firefox\",
která je v Program Files - tedy jinde. V tomto případě použijeme absolutní odkaz ("C:\program files\mozilla firefox\").

První příkazy:

příkaz dir
- zkuste si v libovolném adresáři napsat příkaz dir. Objeví se výpis všech souborů v daném adresáři včetně skrytých souborů. Příkaz dir se tedy používá pro vypisování souborů - zaručuje větší orientaci.
Úplně vlevo je datum vytvoření souboru nebo složky, vpravo hned vedle čas potom typ (DIR - directory je složka).
Dále velikost v bajtech, poté název souboru či složky. Dole pod výpisem jsou další informace o složce, ve které se právě nacházíte (velikost, volné místo, počet složek, počet souborů).

příkaz cd
- příkaz cd se využívá pro procházení složek.
Syntaxe: cd jmeno_disku:\dana_slozka\dana_slozka\dana_slozka\...
takže například: cd c:\users\mozek\moje\
nebo s použitím uvozovek pro více slov: cd "C:\program files\mozilla firefox\"

POZOR!
Při použití pouze příkazu cd nevidíte nic ve složce, ve které se nacházíte! Některé jedince by to mohlo zmást, pokud jsou zvyklí pouze na průzkumníka. Až po použití příkazu dir uvidíte všechny soubory v dané složce.

Soubory ve složkách můžete libovolně zpouštět a to dokonce nemusíte být ani v té dané složce - stačí abyste nechali vykonat příkaz třeba "C:\Program files\mozilla firefox\firefox.exe" a spustí se Vám okamžitě Mozilla - přitom jste byli třeba v C:\users\mozek\ a i po vykonání tohoto příkazu zůstáváte v C:\users\mozek\

V následujícím díle se pokusím Vás naučit práci se soubory (vytváření, mazání, kopírování) a složkami.

Průměr: 4 (18 votes)

Obrázek uživatele tatik
[655] cmd

Na jedné straně chválím za znalost příkazů jako dir, cd apod. Těch, co nebyli odchováni na DOSu již moc není a on se takový příkaz i občas hodí i dnes. Na druhou stranu bych měl připomínku ke stručnosti. Třeba u dir jsi se mohl zmínit o tom, jak např. vyhledat soubory začínající písmenem "a" nebo se zmínit o možnosti formátování výstupu, u cd pak cd.. a cd. .

Obrázek uživatele Jiří Moos

Toto je pouze úvod do (pro normálního uživatele) složitostí příkazového řádku. Samozřejmě existuje mnoho možností upřesnění příkazů a uvedu je v dalším díle.

Pozn.: Brzy mi došlo, že 3-dílný seriál by nepokryl ani zlomek rozsáhlosti příkazové řádku. Proto velikost seriálu prozatím nechávám otevřenou.