Fotka od arnoost_com z Pixabay
Informační technologie jsou dnes všudypřítomné, používají se v kancelářích, ordinacích nebo v průmyslu. Ne vždy ale vše funguje tak, jak by mělo - a proto ani v letošním roce neměli "ajťáci" o bizarní zážitky nouzi. Setkávají se s pokusy o amatérská vylepšení ze strany zaměstnanců, sítěmi, které blokují sami šéfové i zavirovanými fotkami domácích mazlíčků. Jaké jsou ty nejbizarnější trable, které musí IT oddělení napravovat? Zajímavé případy nasbírala společnost IDC-softwarehouse.
IT odborníci jsou zvyklí na to, že jezdí řešit problémy do terénu. Když ještě nebyl internet tak rozšířený a rychlý jako dnes, spousta výjezdů se týkala právě potíží s připojením. „Naši kolegové tak zamířili i do firmy, kde si generální ředitel stěžoval na neskutečně pomalý internet. Nakonec zjistili, že zádrhel je právě u něj - vytunil si své oblíbené online rádio a zcela tím vyčerpal pásmo internetového připojení pro celou společnost,” říká Karel Diviš ze společnosti IDC-softwarehouse.
Můj kamarád má takový problém
Zná to asi každý ajťák - jakmile se v rodině rozkřikne, že syn či dcera rozumí počítačům, rázem se na ně s prosbou o řešení potíží začne obracet široké příbuzenstvo. Pozná se to hlavně ve chvíli, kdy se začne šířit nějaká nová bezpečnostní hrozba. Dobrým příkladem je relativně nedávný trik podvodníků, kteří posílali obětem zprávu, že je natočili webkamerou u sledování nemravných stránek a požadují výkupné, jinak záznam rozšíří. Na ajťáky se s prosbou o radu rázem obraceli příbuzní a známí s tím, že „jejich kamarád má takový delikátní problém”.
Když to může vypadnout, vypadne to
Ani IT experti ovšem neuniknou střelbě do vlastních řad. Teoreticky by měly jejich i firemní počítače fungovat bez chybičky, ovšem realita bývá jinde. „Kolegové chtěli vyzkoušet novou funkcionalitu a zapřísahali se, že to zabere maximálně 10 minut. Ve finále vyřadili firemní síť na celé dopoledne. Jen tím potvrdili klasické IT pravidlo, že když se může něco pokazit, tak se to rozhodně pokazí,” vzpomíná Diviš.
Vždyť to byl jen neškodný wallpaper
„Setkáváme se s tím, že zaměstnanci podceňují i ty nejzákladnější a nejznámější hrozby. Otevírají v práci nebezpečné maily a rádi si stahují do počítače hezké obrázky - bez ohledu na to, že jsou úplně zavirované,” tvrdí Diviš. Postarší milovnici zvířat z jedné účtárny tak museli IT pracovníci vysvětlit, že její roztomilá tapeta na ploše s sebou přinesla pořádný průšvih. Paní se divila, vždyť to přece byl jen neškodný wallpaper s kočkami.
Nepřátelské tiskárny a amatérské opravy
Častým kancelářským problémem jsou tiskárny - ať se jedná o kompatibilitu kabelů, boj s instalací tonerů či komunikaci zařízení s počítačem. Hororem je pak iniciativa zaměstnanců, kteří se rozhodnou, že své IT pracovní prostředí nějak vylepší. Klasická je snaha vytvořit si vlastní wifi síť - odborníci pak půl dne řeší, proč ve firmě nikomu nefunguje internet. IT pracovníci podobné škody po různých zlepšovácích, kterými si zaměstnanci chtěli zpříjemnit práci, napravují velmi často.
Tak se nám svlékněte
V době, kdy technologie pronikají do oborů napříč celou společností, nezůstává stranou ani medicína. Mnoho sofistikovaných diagnostických přístrojů je propojeno s počítači, kde se výsledek vyšetření zobrazí. Což znamená, že když se cokoliv pokazí, na pomoc přijde IT pracovník. Jenže ten se také musí přesvědčit, že po opravě vše funguje, jak má. A to v běžném provozu u vyšetření, které vyžaduje, aby pacient odložil značnou část oblečení. „Kolega se červenal ještě dlouho po návratu z výjezdu - rozhodně to nebylo příjemné ani jemu, ani pacientce. Naštěstí nešlo o gynekologickou ordinaci,” uzavírá Diviš.
IDC-softwarehouse
Společnost vznikla v roce 2000, zabývá se kompletním outsourcingem IT, vývojem software na zakázku a konzultačními a integračními projekty především v oblasti soukromé zdravotní péče. Poskytuje také cloudové služby vlastního datového centra.
Hráči se rovněž mohou těšit na to, že si v pokročilé fázi hraní vybudují letiště budoucnosti. „Vývoj našeho letiště ve hře bude v rámci jejího plánovaného rozšíření odpovídat tomu, jak by letiště mělo skutečně vypadat. Velice názorně tak představíme rozvoj Letiště Václava Havla Praha,“ přibližuje Martin Kučera, výkonný ředitel leteckého provozu Letiště Praha. Podle něj je hra World of Airports zajímavým spojením zábavy a simulace reálného provozu. „Letiště je poměrně složitý organismus vyžadující neustálou koordinaci několika organizačních jednotek. Prostřednictvím World of Airports může veřejnost alespoň do určité míry poznat, co všechno vlastně letištní provoz obnáší a jak je náročný,“ dodává Martin Kučera. Update: Happy Wheels 3D.
Přijde mi že většina těch problémů je z minulého tisíciletí. Zejména vyblokování internetu rádiem, moc si nedovedu něco takového v současnosti představit.