Novinky ze světa bezpečnosti aneb opatrnosti není nikdy dost

Štítky:

bezpečnost PCV dnešní době všelijaké možné havěti, na kterou můžeme (ať chceme nebo ne) v oblasti počítačů narazit, je důležité dbát na bezpečnost a chránit svá data. Bohužel zatím ani nejlepší antivir na světě není stoprocentní, a proto je důležité podpořit jej informovaností a opatrností uživatelů. Nyní si řekneme pár čísel ze statistik a jmenujeme několik aktuálních hrozeb…

<script type='text/javascript'></script>


Společnost Symantec provedla studii, z níž vyplynulo, že již téměř dvě třetiny uživatelů se stalo obětí jakéhokoliv internetového/počítačového zločinu. Do tohoto hodnocení byl zařazen každý, kdo byl napaden virem, oklamán falešnou webovou stránkou (do které samozřejmě napsal své osobní údaje a byl podveden) apod. Dále pak více než 80% uživatelů nevěří v dopadení a potrestání těchto zločinů a pouhá 3% lidí spoléhá na to, že se do sporu se zákonem díky kybernetickému zločinu nikdy nedostanou. Mnohem horším faktem je však to, že pouze polovina dotázaných uvedla, že by změnila své chování, kdyby se sama stala obětí těchto zločinů a jen necelá polovina by na pomoc zavolala policii. Právě tyto kroky by však měli být stěžejní, má-li se situace v tomto prostředí zlepšit! Perličkou na závěr je zjištění, že téměř polovina všech uživatelů internetu si myslí, že stahovat filmy a hudbu bez placení je legální.

Další informací, jež tato společnost uvedla, je varování před červem označeným jako W32.Imsolk.B@mm., který se šíří prostřednictvím elektronické pošty a v předmětu nese text "Here you have". Podle některých informací tento zákeřný malware dokáže vypnout antivirovou ochranu, přičemž se stáhne do počítače a začne se šířit. To platí nejen o systémové struktuře, nýbrž i o šíření po instant messengerech a síti. Jeho oblíbenou činností je také zpomalování a zahlcování systému. Takto dokázal například znepříjemnit život v kancelářích organizacím jako je NASA, Disney, Florida Department of Transportation aj. I přes mnohá varování je však opatrnost běžných uživatelů stále mizivá.

Virus on PC

Další varování přichází od společnosti ESET. Ta nás varuje před trojským koněm s označením MSIL/Lockscreen.J., jenž pochází z ČR. Jeho drzost přitom nezná mezí: tento vir nutí uživatele zasílat sms zprávu na placená čísla. Jednoduše zablokuje váš systém, přičemž abyste jej odblokovali, musíte odeslat již zmíněnou sms (cena se pohybuje kolem 99 Kč). Ač je to k nevíře, spoustu lidí si neví rady a sms doopravdy odešlou. ESET tento vir označuje jako tzv. ransomware neboli trojan vyděrač a rozhodně nedoporučuje na tato čísla zasílat jakékoliv zprávy.

Další podobou těchto nebezpečných kódů může být oznámení, že po zaslání textové zprávy na ono číslo se dotyčný stane výhercem často několikaciferné částky. Mnoho lidí tak v euforii utratí za drahou sms velké peníze a nedostanou nic. Tento problém se nejčastěji jeví v Rusku a na Ukrajině a velkou zásluhu na něm mají též mobilní operátoři díky své nedbalosti ohledně zneužívání čísel.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobře napsaný článek - jen události se od té doby už trochu hnuly: konkrétně mám na mysli ohledně MSIL/Lockscreen.J. Lidé, kteří "naletěli" tomuto viru, o své peníze nepřijdou. Trojanem získaná částka se pohybovala okolo 2500 CZK a dle slov mobilních operátorů a provozovatele služeb (EPMS) bude částka zpět vyplacena dotyčným uživatelům.

Také mě zaujala věta: "Perličkou na závěr je zjištění, že téměř polovina všech uživatelů internetu si myslí, že stahovat filmy a hudbu bez placení je legální." Zde je asi vidět, že bylo čerpáno ze zahraničních zdrojů - ve světě by to jistě byla pravda. (Asi proto je tam i to upřesnění "všech uživatelů internetu".) V našich krajích je totiž stahování skutečně legální - naše legislativa stahování nezakuje - ovšem sdílení a poskytování těchto materiálů samozřejmě ano.

Obrázek uživatele MirekPluskal
[2280] Pěkný...

a zajímavý článek,i to doplnění od jomeho.Díky